Psihoterapevtka za zmanjšanje stresa predlaga 10 minut zavedanja

Psihoterapevtka pojasnjuje, da vadba čuječnosti vpliva na boljšo samopodobo, zmanjšanje stresa in kroničnih bolečin.

24.11.2016 ob 6:40

shutterstock_492455716.jpg

Ste že slišali za čuječnost, pa niste točno vedeli o čem je govora? Vaditeljica čuječnosti in psihoterapevtka na Centru za osebnostno rast Nika Nikolič za Mično pojasnjuje, da je to najbolj preprosto povedano pozornost na sedanji trenutek, za sprejemajoče zavedanje lastnega doživljanje.

Pridete na cilj, a ne veste kako?

»Predstavljajte si, da jeste svoj najljubši prigrizek in vam kar naenkrat v roki ostane samo še zavojček tega prigrizka. Ste bili polno prisotni med jedjo z vsemi čutili? Ste bili povsem pri jedi tega dotičnega prigrizka? Pri tistih grižljajih, ki ste jih polno uživali ste bili verjetno prisotni, lahko bi rekli, da ste se čuječe zavedali tega kar počnete. Če pa se vam je zgodilo, da niste zares opazili, kdaj ste ga pojedli do konca ste bili verjetno z mislimi pri čem drugem. Temu rečemo, da ste bili na avto pilotu. Jedli ste vendar ob tem niste zares doživljali jedi. Podobno se nam včasih lahko zgodi pri vožnji avtomobila, ko se na cilju ne spomnimo zares kako smo prišli do tja,« je na preprostem primeru pojasnila čuječnost Nikoličeva.

Da bi bili čim manjkrat na tem avto pilotu, obstajajo tehnike in metode s katerimi lahko razvijamo to čuječe zavedanje in po besedah strokovnjakinje vpliva na boljšo samopodobo, izboljšanje sposobnosti koncentracije, zmanjšanje stresa, kronične bolečine, tesnobe in depresivnosti. Pripomore tudi k samospoznavanju, tako da jo mnogi prakticirajo z namenom osebnostnega razvoja.

Vadite doma ali v skupini

In te vadbe se lahko lotite tudi sami, doma. Vse kar potrebujete je miren prostor, kjer se lahko v miru opazujete, prosto ali preko vodenih vadb. »V praksi se velikokrat izkaže, da je vztrajnost in določena mera samodiscipline, ki je za kaj takega potrebna precej težja za ohranjanje, kot se zdi na začetku. Zaradi sistematičnosti in postopnega uvajanja v vadbo se tako največkrat priporoča  vključitev v uvodni tečaj čuječnosti, kjer nudita kontinuiranost in podpora skupine dovoljšno oporo za začetek. Delo na tečaju omogoča lažji razvoj opazovanja doživljanja in prisotnosti z njim. V Društvu za razvijanje čuječnosti so organizirana tudi brezplačna redna  nadaljevalna srečanja za tiste s predznanjem oz. opravljenim uvodnim tečajem z namenom ohranjanja in razvijanja čuječnostne prakse.«

Ni pa nujno, da se vadbe čuječnosti lotite na tečaju, obstaja namreč veliko knjig, na voljo pa so tudi aplikacije, mnogo vodenih vadb pa je objavljenih tudi na youtubeu. »Kratek sprehod do knjižnice ali nekaj klikov po medmrežju bi mogli zadovoljiti hipotetičnega nepogumnega posameznika, ki si želi vaditi sam,« je pojasnila Nikoličeva.


In kako potekajo te vaje?

»Osnovne vaje so tako osredotočene na ohranjanju opazovanja na sedanjem trenutku. Poskusite sesti v miren prostor, tako da sedite vzravnano in samo opazujte fizične občutke, ki se vam vzbudijo ob vsakem vdihu in vsakem izdihu. Nastavite si glasovni opomnik, ki vam bo po desetih minutah dal vedeti, da je vaje konec. Verjetno vam bodo misli vmes uhajale drugam, to je normalno. Vsakič, ko opazite, da se to zgodi se sprejemajoče in potrpežljivo vrnite s pozornostjo nazaj k opazovanju dihanja. To je osnovna vaja. Nekateri zatrjujejo, da je deset minut vadbe čuječnosti na dan dovolj za drastično zmanjšanje stresa. Vendar tudi v tem primeru se ohrani del: "na dan". Se pravi pomembna je kontinuiteta. Tu ne govorimo o neki čudežni rešitvi za vse tegobe, temveč o redni vadbi, ki širi polje zavedanja doživljanja in sčasoma posledično privede tudi do pomembnih sprememb.«

Nikoličeva je še pojasnila, da so vaje, vselej enake, saj so usmerjene na širitev sposobnosti zavedanja doživljanja in ne direktno na težave. »Čuječnsot dela na spremembi vzroka za težave in ne zgolj odpravi simptoma/težave. Slednji se lahko, če ne naslovimo vzroka ponovno pojavi ali premesti in ustvari novo težavo.«

Avtor: Pia Pangos
Foto: Shutterstock


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)