7.8.2015 ob 10:00
Povišana telesna temperatura, glavobol, rdeča in suha polt, pospešen srčni utrip ter plitvo in hitro dihanje so glavni simptomi sončarice. Ta je posledica pretiranega izpostavljanja sončnim žarkom in vročini, zaradi česar se telesu ne uspe dovolj hitro ohlajati.
Že slediš Mični na Facebooku?
Še več idej za hlajenje najdete v spodnjih člankih:
Kaj storiti
Pri sončarici je treba ukrepati hitro in učinkovito. Ob težjih primerih morate poiskati pomoč zdravnika, vsekakor pa prizadetega prenesti v hladen prostor, z njega odstraniti čim več oblačil in ga shladiti s hladnimi, a ne ledenimi obkladki. Prav tako mu ponudite vodo ali z vitamini in minerali obogateno pijačo. Pije naj po požirkih in toliko, kolikor more.
Nadomeščanje izgubljene tekočine in elektrolitov je glavni cilj pri zdravljenju osebe, ki jo je prizadela sončarica. Zato so primerni izotonični napitki in živila, ki uspešno nadomeščajo tekočino in izgubljene mineralne snovi. Med njimi so najboljše lubenice, melone in kumare.
Domači izotonični napitki
Vsi napitki so dobrodošli tako v primeru sončarice kot tudi vse poletje, ko se občutneje znojimo. Prav tako je v vročih dneh primerno uživati s kalijem bogato hrano, denimo banane in zelenjavne oziroma mesne juhe.
Ne kofeinskim napitkom
Ti niso primerni, saj povzročajo še večjo dehidracijo. Tudi sladke pijače iz enakega razloga niso zaželene.
Najboljša preventiva
Čeprav je bilo v tem poletju to že ničkolikokrat povedano, še enkrat poudarjamo, da se ne izpostavljajte pretiranemu soncu, visoke vročine preživljajte v senci, pijte dovolj tekočine in si priskrbite zaščitni klobuk. Zlasti to velja za tiste, ki sodijo v rizično skupino, to pa so kronični bolniki, otroci in starejši.
Avtorica: M. F.
Foto: Shutterstock
Priporočamo tudi
Več vsebin na to temo:
oddajte komentar