6.3.2023 ob 9:30 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Suši bi preprosto lahko opisali kot jed, pripravljeno iz kuhanega riža z dodatkom surovih sestavin, predvsem rib, vse skupaj je zavito v liste alg.
Čeprav izvira iz daljne vzhodne Azije, je priljubljen povsod po svetu, kljub temu obstaja nekaj dejstev, ki so večini ljubiteljev sušija neznane.
Čeprav naj bi bila domovina sušija Japonska in je povsod po svetu prepoznan kot specialiteta dežele vzhajajočega sonca, izvira s Kitajske, na Japonsko pa je prišel v osmem stoletju našega štetja.
Osnovni namen sušija je bil sprva varno shranjevanje rib v času, ko hladilniki še niso bili na voljo, je ob podrobnem proučevanju te jedi in njene zgodovine odkril danski biofizik Ole Mouritsen.
Pekoča omaka, postrežena k sušiju, je v bistvu nariban japonski hren značilne zelene barve.
Ta je zaradi zahtevne pridelave in težje dostopnosti precej dražji od hrena, ki raste pri nas in je, obarvan zeleno, namesto pravega wasabija, pogosto priloga sušija v evropskih restavracijah.
Ingver, praviloma vložen in imenovan gari, ki je velikokrat postrežen ob sušiju, mnogih zaradi vonja in okusa ne prepriča, kakšna pa sploh je njegova vloga?
Odgovor je preprost: z njegovo rezino ali koščkom naj bi med dvema različnima vrstama sušija očistili krožnik, zaužit košček ingverja med posamičnimi vrstami sušija pa nevtralizira okus predhodnega zalogaja in omogoča ločevanje arome in okusa različnih vrst rib.
Povzeto po portalu msn.com.
Preberite še: Zanimiv poskus: En dvojček je bil vegan, drugi je jedel meso in zgodilo se je tole
Morda vas zanima tudi: Najočitnejši znaki pomanjkanja vitamina D
oddajte komentar