6.10.2023 ob 5:50 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Posušene gobe so odlična alternativa svežim, saj tako shranjene obdržijo domala vse hranljive snovi, hkrati se s sušenjem izjemno podaljša njihov rok uporabnosti.
Za sušenje so primerne vse gobe, razen lisičk, saj te med tem postopkom izgubijo dobršen del značilne arome, je pa treba pri takšnem načinu shranjevanja okusnih gozdnih sadežev upoštevati nekaj pravil in slediti korakom, ki pripeljejo do najboljšega rezultata.
Kako shranjevati lisičke, preberite tu: Sezona gob: Lisičk nikar ne shranjujte tako
Če ste jih nabrali sami, potem že veste, da so neoporečne, če jih kupujete, se pred nadaljnjimi koraki prepričajte, da gobe niso prestare in zato poškodovane, saj takšne niso primerne za sušenje.
Najbolje jih je posušiti neposredno po nabiranju, v nobenem primeru ne čakajte več kot en dan.
S papirnato brisačko z gob obrišite vse morebitne ostanke zemlje. Če je umazanija trdovratna, brisačko zmočite, gob nikoli ne namakajte v vodi in jih ne spirajte pod tekočim curkom.
Zaradi poroznosti bi vpile veliko tekočine in rezultat sušenja ne bi bil takšen, kot si ga nadejate.
Ne sušite celih gob, v tem primeru ne le, da bi proces sušenja trajal predolgo, cele gobe se prav tako ne bi lepo posušile. Klobučke in bete narežite na približno pet milimetrov debele rezine.
Bodite natančni, režite jih enakomerno, s tem omogočite enakomernejše sušenje.
Narezane gobe razporedite po pladnju za sušenje. Rezine naj bodo tesno skupaj, vendar naj se ne dotikajo ena druge in naj se ne prekrivajo.
Med sušenjem se gobe znatno skrčijo, sušite jih lahko na več načinov:
Preden gobe pospravite v embalažo, se morajo povsem pohladiti. Šele, ko dosežejo sobno temperaturo, jih lahko pospravite v vrečke ali steklene kozarčke.
Slednji, s tesno prilegajočimi pokrovčki, so najboljša izbira. Označite jih z datumom spravila in jih shranjujte na temnem, suhem in hladnem mestu.
Posušene in pravilno spravljene gobe so uporabne dve do tri leta, če se njihov vonj kljub vsemu spremeni ali če do njih pride vlaga, jih raje ne uživajte več.
Odlične so za pripravo juh in omak. Preden z njimi obogatite jedi, jih je priporočljivo hidrirati: v vodi jih namakajte od 20 do 30 minut.
Vodo, v kateri so se namakale, uporabite kot osnovo za juhe ali omake, saj gobe vanjo spustijo veliko okusa in arome.
Posušene gobe lahko zmeljete v prah in tako dobite koncentrat z okusom po teh gozdnih plodovih, s katerim dodatno začinite jedi, v katere se gobe podajo: rižote, juhe, omake, smutije, prikuhe, jogurt …
S prahom boste vse leto bogatili jedi z okusnim in zdravju prijaznim darom narave.
Povzeto po portalu montereymushrooms.com
Priporočamo tudi: Takšna bi morala biti dimenzija vaše televizije glede na velikost dnevne sobe
Preberite še: Ozimnica: Najboljši načini shranjevanja gob (in kako dolgo so zamrznjene ali posušene uporabne)
Morda vas zanima tudi: Nasveti priznanih slovenskih gobarjev: To je nevarna napaka, ki jo počne večina ljudi
oddajte komentar