28.9.2022 ob 10:29 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Jesen je sezona gob in tudi letos so v gozdovih in travnikih pokukale na plano.
Tisti, ki jih poznajo in zato pridno nabirajo ter spreminjajo v takšne in drugačne jedi dobro vedo, da so okusne. A ne samo, da razvajajo brbončice, gobe prinašajo tudi številne pozitivne učinke na zdravje.
Osem koristi teh gozdih sadežev, bogatih s številnimi hranljivimi snovmi, izpostavlja portal Good House Keeping.
V gobah sta zastopana dva posebna antioksidanta, ergotionein in glutation. Glede na leta 2017 opravljeno raziskavo univerze Penn State sta, kadar delujeta skupaj, izjemna zaščitnika pred psihološkim stresom, katerega znaki so vidne kot posledice na koži, torej gube.
Dolgotrajna španska raziskava, katere rezultati so bili objavljeni leta 2021 je dokazala, da določena, s polifenoli bogata hrana, kamor sodijo jagodičevje, kava, kakav, rdeče grozdje in gobe, pri odrasli populaciji ščitijo pred propadom kognitivnih možganskih funkcij.
Pri tem pomembno vlogo igrata tudi že prej omenjena antioksidanta ergotionein in glutation, ki varujeta pred parkinsonovo in alzheimerjevo boleznijo.
Največ hranljivih snovi v gobah se ohrani s kuhanjem na pari ali peko na žaru.
Univerza Penn State se je znatneje poglobila v gobe in leta 2021 v študiji, v katero je bilo zajetih 25.000 posameznikov dokazala, da redno uživanje teh niža tveganje za depresijo.
Znova sta tu v glavni vlogi antioksidanta ergotionein in glutation, ki blažita učinke psihičnega in fizičnega stresa, s tem varujeta pred depresijo, v njih prisoten kalij pa pomaga blažiti tesnobnost.
Še en pozitiven učinek gob na mentalno zdravje: raziskovalci nacionalne univerze v Singapurju so v raziskavi leta 2019 ugotovili, da že 180 gramov zaužitih gob na teden upočasni blažje propadanje kognitivnih funkcij, torej tudi spomina.
Gobe imajo, zaradi v njih prisotne aromatične snovi glutamata, značilen okus. Ker so same po sebi okusne, je dodajanje soli praktično odveč, z natrijem so skromne, zato ne vplivajo slabo na krvni tlak in na zdravje srca.
Prav tako so lahko odlična zamenjava za rdeče meso, s tem je manjša možnost za visok holesterol.
Ob tem, je treba omeniti še, da gobe vsebujejo kaliji, ki pozitivno vpliva na krvni tlak, uravnava telesne tekočine in izničuje negativne učinke natrija. Tudi na ta način varujejo zdravje srca.
Gobe, ki rastejo na prostem, so odličen vir vitamina D. Vanj se namreč pod vplivom sonca pretvori ergosterol, snov, ki se nahaja v njih.
Vitamin D se ponaša s številnimi pozitivnimi učinki na zdravje, med drugim je nepogrešljiv za močne in zdrave kosti.
V gobah je veliko vitaminov B kompleksa: riboflavin (B2), folna kislina (B9), tiamin (B1), pantotenska kislina (B5) in niacin (B3).
Vsi ti sodelujejo pri pretvorbi hrane v energijo in s tem skrbijo za primerno življenjsko moč ter dobro počutje.
Kot že omenjeno, so gobe, ki rastejo na soncu, odličen vir vitamina D, velikega zaveznika dobrega imunskega sisitema. Ob tem vsebujejo še številne protivnetne snovi in tako izboljšujejo odpornost.
Raziskave so pokazale še, da gobe vsebujejo snovi, ki stimulirajo celice v imunskem sistemu ter s tem povečajo njegove sposobnosti zaščite pred patogenimi mikrobi, zaradi česar smo manj dovzetni za okužbe in bolezni.
A ne glede na to, kako zdrave so gobe, z njimi ne pretiravati. Tako ne z nabiranjem kot ne z uživanjem.
V Sloveniji je dovoljeno nabrati dva kilograma gob na osebo na dan, kar v resnici res ni malo, kazen za prekrškarje pa znaša od 200 do 400 evrov.
Ker so gobe težje prebavljivo živilo, jih ni dobro uživati pozno zvečer, naj ne bodo glavno živilo, temveč le priloga, naenkrat jih ni priporočljivo pojesti preveč: privoščite si jih do trikrat tedensko, količina naenkrat zaužitih svežih gob ne sme preseči pol kilograma.
Prav tako gobe niso primerne za otroke do dveh, treh let starosti in za starejše ljudi, odsvetovane so nosečnicam, vsekakor pa se jim morajo izogibati vsi, ki so nanje alergični.
Preberite še: Ozimnica: Najboljši načini shranjevanja gob (in kako dolgo so zamrznjene ali posušene uporabne)
Morda vas zanima tudi: Sobotni zajtrk: Fritata z gobami, špinačo in feta sirom
oddajte komentar