24.6.2016 ob 7:45
Skrivnostni gozdovi, strme pečine, prepadne stene, globoke jame, lenobna reka, prostrani travniki. To so le nekatere besede, ki opisujejo Rakov Škocjan, kamor vas tokrat vodimo na izlet in kjer se ob dobrih dveh kilometrih in pol toka reke Rak nahaja izjemno število naravnih znamenitosti ter avtohtonih rastlin in živali.
Poiščite naše predloge za izlet tudi na Facebooku.
Rakov Škocjan je bil že leta 1949 zavarovan kot naravna znamenitost, danes pa je zaščiten kot krajinski park. Skozenj z izobraževalnimi tablami vodi zelo lepo označena naravoslovna učna pot. Ta obiskovalce popelje do števlnih, na majhnem prostoru nanizanih kraških pojavov.
Pa gremo lepo po vrsti. Do doline se pripeljete po primorski avtocesti. To zapustite na izvozu Unec. Za izvozom zapeljete levo in na Uncu sledite oznaki za Rakov Škocjan. Pot vas bo vodila skozi naselje, nato pa tik ob avtocesti do večjega križišča. V njem zavijete levo na makadamsko pot, ki vas bo peljala raziskovanju nasproti.
Po približno kilometru prašne ceste, boste dospeli do Velikega naravnega mostu. Gre za ostanek udrtega stropa, ki je nekoč pokrival celotno dolino in spominja na most. Ta v debelino meri kar 23 ter v višino 37 metrov.
Razgled na levi iz smeri vašega prihoda, ponuja pogled na travnike Rakovega Škocjana in lenobno reko Rak. Ta nekoliko naprej po dolini v kraško podzemlje ponikne v Tkalca jami.
Nad mostom kratka steza skozi gozd pripelje do ruševin cerkve Sv. Kancijana, po kateri je dolina dobila ime. Cerkvica je bila zgrajena v 16. stoletju. Tedaj je bilo na tem območju več lesenih in kamnitih stavb, o čemer pričajo le še propadajoči zidovi, kamnit oltar in zapisi Janeza Vajkarda Valvazorja, ki je v 17. stoletju natančno opisal naselje in okoliške naravne pojave.
Če jo boste nad mostom ubrali levo, se boste spustili do njegovega vznožja. Spust ni strm, pot je lepo urejena in primerna tudi za najmlajše. Vse, ki se boste podali po njej, bo na koncu zagotovo osupnil veliki most, katerega je oblikovala narava sama.
Po vrnitvi na makadamsko cesto se odpravite naprej, mimo hotela Rakov Škocjan do Malega naravnega mostu in Zelške jame. Mali naravni most je, tako kot Veliki, nastal v udrtjem stropa podzemnega rova. Čeprav bi po njegovem poimenovanju sklepali, da bo pri obiskovalcih pustil manjši vtis, boste ob pogledu z njegovega oboka morali priznali, da ni prav nič manj impozanten od velikega brata, saj se na najvišji točki dviga kar 42 metrov nad reko.
Sploh, če se boste mimo vhoda v Zelške jame, kjer reka Rak v tej dolini prvič ugleda luč, spustili do njegovega vznožja. Spust je dokaj zahteven, zaradi vlažnega kamenja velja previdnost. A nad naravo, ki vas bo pozdravila na dnu doline boste zagotovo osupli. Zlasti nad očarljivimi stezicami in mostičkom čez reko Rak. Res je delo človeških rok, a lepo zlit bregovi in brzicami kraške ponikalnice.
Po ogledu se vrnite nazaj proti Velikemu naravnemu mostu in si oddahnite v že omenjenem hotelu. Umeščen je v čudovito naravo ter v svoji restavraciji razvaja s kulinariko notranjske in sredozemske kuhinje.
Skozi Rakov Škocjan je speljana makadamska cesta. Do vseh glavnih znamenitosti se lahko zapeljete z avtomobilom. Nedvomno pa boste dolino pristneje doživeli, če se boste skoznjo podali peš ali s kolesom in si ob poti ogledali resnično vse, kar ponuja.
V njej je namreč postavljenih nešteto ličnih oznak, ki obiskovalcem nudijo poduk o rastlinstvu, živalstvu ter drugih danostih tega kotička Slovenije. Za celotno pot (od Velikega do Malega naravnega mostu in nazaj) si vzemite vsaj tri ure ter se dodobra naužite hladu, zelenja in narave ter odkrite njeno resnično moč.
Izletniške točke vam razkriva Mateja Florjančič
Foto: Mateja Florjančič, Marko Feist, Ljubo Vukelič
Priporočamo tudi
Več vsebin na to temo:
oddajte komentar