Železa je lahko tudi preveč (kje so vzroki in kako ukrepati)

O železu v krvi je praviloma slišati le, kadar ga je premalo, a dejansko ga je lahko tudi preveč.

20.6.2023 ob 12:05 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.

Železa je lahko tudi preveč (kje so vzroki in kako ukrepati)

Pogosto je govora o stanju, ko je v krvi premalo železa, o vzrokih za ta pojav in tudi o načinih, kako izboljšati raven hemoglobina.

A tako, kot je železa v telesu lahko premalo, ga je lahko tudi preveč. Zakaj do tega pride, kakšni so simptomi in kako ukrepati?

Več vzrokov

Stanje povišane ravni železa v krvi se imenuje hemokromatoza. Lahko gre za primarno - gensko motnjo, zaradi katere se višek železa iz hrane kopiči v jetrih, srcu in trebušni slinavki.

Geni, ki povzročajo primarno hemokromatozo, se dedujejo, simptomi sindroma se praviloma začno kazati v srednjih letih.

Drugi razlogi za povišano raven železa so transfuzije krvi, nekatere kronične bolezni, denimo kronična jetrna bolezen  ali prekomeren vnos tega minerala s prehranskimi dodatki. V teh primerih je govora o sekundarni hemokromatozi.

Kako višek železa vpliva na telo?

Železo igra v telesu več pomembnih vlog, med drugim je zaslužno za prenos kisika do vseh organov, preveč železa na drugi strani lahko povzroča težave.

Jetrni hormon hepcidin uravnava absorpcijo in porabo železa v organizmu. Pri dedni hemokromatozi hepcidin ne zmore dobro opravljati svoje naloge, zato se v telesu absorbira preveč železa.

Odvečno se shranjuje v različnih organih, zlasti v jetrih, srcu in trebušni slinavki. Po letih kopičenja lahko povzroči opazno škodo, saj pride do zmanjšanega delovanja in do kroničnih bolezni teh organov, kot so ciroza, diabetes in tudi zastoj srca.

Gen, ki to povzroča, je prisoten pri večini bele populacije, le v majhnem številu primerov vodi v resne zaplete.

Poznamo še mladostniško hemokromatozo, ki prej omenjene težave povzroča pri mladih, v starosti med 15 in 30 let in neonatalno hemokromatozo, hudo avtoimunsko motnjo, ki povzroči hitro kopičenje železa v jetrih ploda v razvoju.

Simptomi viška železa pri odraslih

Primarna hemokromatoza je prisotna že pri rojstvu, v večini primerov se, razen pri mladostniški in neonatalni, njeni simptomi pokažejo kasneje v življenju, nekje pri starosti 50 do 60 let pri moških in po 60-tem letu pri ženskah.

Pri ženskah se največkrat pojavijo po menopavzi, ko ne prihaja več do izgube krvi med menstruacijo.

Natalie Board/Gettyimages

Nekatere osebe nikoli ne razvijejo simptomov ali jih pripisujejo drugim stanjem, največkrat gre za bolečine v sklepih, bolečine v trebuhu, utrujenost, slabost.

Simptomi napredovane bolezni so sladkorna bolezen, izguba libida, impotenca, srčni zastoj, zmanjšane jetrne funkcije, spremenjena barva kože (hiperpigmentacija), izguba las.

Zdravljenje

Po postavljeni diagnozi se stanje zdravi s tako imenovano flebotomijo oziroma z jemanjem  krvi, s čimer se telo znebi viška železa, preden pride do poškodb organov. V skrajnih primerih so potrebni kirurški postopki, večinoma je stanje mogoče ublažiti z manj invazivnimi prijemi.

  • Eden od njih je uživanje manj sladkorja, saj višek železa povzroča odpornost na inzulin, kar viša tveganje za bolezni jeter.
  • Priporočljivo je zmanjševanje vnosa ogljikovih hidratov in povečanje količine zdravih zlasti omega tri maščob.
  • Živila z vitaminom C spodbujajo absorpcijo železa, kar je dobro upoštevati pri povišani ravni tega minerala in ne kombinirati vitamina C in z živili, ki vsebujejo veliko železa.
  • Povečan vnos kalcija na drugi strani absorpcijo železa ovira, zato je dobro z njim bogata živila jesti z virom tega minerala.

Previdno s prehranskimi dodatki

Najboljši vir železa je pestra in uravnotežena prehrana. Z njo je v zdravem organizmu težko prekoračiti priporočene vrednosti, do prekomerne količine železa večkrat pride ob pretiravanju s prehranskimi dodatki.

Priporočena količina tega minerala je sicer odvisna od spola in starosti, za odrasle osebe okvirno znaša 18 miligramov, se pa je pred uživanjem prehranskih dodatkov z njim treba posvetovati z zdravnikom in upoštevati njegova priporočila.

Povzeto po portalu Miss7

Preberite še: 15 obveznih vitaminov in mineralov za zdravje žensk (prvi del)

Morda vas zanima tudi: Češnje: katere barve so najbolj zdrave (in na kaj moramo biti pozorni pri nakupu)


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)