Vnetje sečil: Nadloga, za katero poznamo več preprostih ukrepov za zaščito

Več kot polovica odraslih žensk se z nadlogo sooči vsaj enkrat v življenju.

30.4.2023 ob 6:35 | Foto: Gettyimages

Slika avtorja - Nika Vistoropski Piše:

Nika Vistoropski

nika.vistoropski@delo.si

Vnetje sečil: Nadloga, za katero poznamo več preprostih ukrepov za zaščito

Bakterijski cistitis, najpogostejša vrsta okužbe sečil, se pojavi, ko se bakterije, kot je E.coli, iz rektuma, genitalnega predela ali vagine naselijo v sečnici in vstopijo v mehur, kjer se razmnožujejo. To lahko povzroči krče v trebuhu in pogosto, pekoče in krvavo uriniranje.  Okužbe sečil so neprijetne, vendar večinoma neškodljive.

Okužbe sečil se lahko razvijejo pri vsakomer, čeprav ženske zaradi krajše sečnice pogosteje potegnejo kratko. Krajša sečnica namreč pomeni, da bakterije lažje dosežejo urinarni trakt in se nato razširijo na mehur.

Več kot polovica odraslih žensk se s to nadlogo sooči vsaj enkrat v življenju, približno 25 odstotkov pa jih ima ponavljajoče se okužbe, kar pomeni trikrat ali večkrat na leto.

Zdravniki za zdravljenje okužb sečil običajno priporočajo antibiotike, vendar v zadnjih letih vse več strokovn­jakov izraža skrb ob prepogostem uživanju, saj lahko bakterije postanejo odporne proti njim.

Čeprav antibiotiki ostajajo glavni način zdravljen­ja okužbe sečil, veliko zaskrbljenih bolnikov išče alternativne možnosti zdravljenja in predvsem preprečevanja težav.

Skrivnosti brusnic

Brusnice, ki so najpogostejša sestavina prehranskih dopolnil pri okužbi sečil, se že dolgo uporabljajo kot domači eliksir za preprečevanje okužb. Podatki, ki to potrjujejo, so sicer spodbudni, vendar skromni: v metaanalizi iz leta 2017 je bilo ugotovljeno, da brusnica zmanjša tveganje za nastanek okužbe sečil za 26 odstotkov, pri sicer zdravih ženskah z okužbami sečil v preteklosti, vendar je študija zajela majhno število udeležencev.

Brusnični sok je priljubljeno domače zdravilo za zdravljenje in preprečevanje okužb mehurja. Toda kako in zakaj točno pomaga, ostaja znanstvena skrivnost.

Žal obstajajo le omejeni verodostojni znanstveni dokazi, ki kažejo, da bi nekateri dodatki in pijače iz brusnic zmanjšali tveganje za ponavljajoče se okužbe. Kljub vsemu je brusnični sok priljubljeno domače zdravilo za zdravljenje in preprečevanje okužb mehurja. Toda kako in zakaj točno pomaga, ostaja znanstvena skrivnost.

Kako je mogoče, da je tako težko razkrinkati skrivnost tega drobnega jagodičevja? Prvič, brusnica vsebuje poleg vitamina C, citronske kisline in vrste drugih kislin več kot 200 aktivnih snovi. Stara teorija, da te kisline sterilizirajo urin, ker ga zakisajo, je bila ovržena. Ugotovili so, da urin ni dovolj kisel, da bi upočasnil rast bakterij, tudi če človek naenkrat spije več litrov brusničnega soka.

Vendar so raziskovalci večkrat dokazali, da sok nekaterim vrstam bakterij učinkovito preprečuje, da bi se prilepile na celice, ki obdajajo sečne poti. Še več, urin miši in ljudi, ki so pili skromne količine brusničnega soka, je prav tako preprečil prijemanje bakterij.

Nepredvidljiva nadloga

Številna prehranska dopolnila za primere vnetij sečil vsebujejo tudi D-manozo, enostavni sladkor, ki je soroden glukozi. D-manoza lahko v velikih odmerkih povzroči neželene učinke na prebavila, kot sta driska in napenjanje, vendar jo na splošno večina ljudi dobro prenaša.

Vitamini, zlasti vitamin C, so prav tako dodani v številnih prehranskih dopolnilih, ki naj bi varovala pred okužbami sečil. Nekateri strokovnjaki menijo, da lahko vitamin C v kombinaciji z drugimi dopolnili preprečuje rast bakterij, saj teoretično zakisa urin.

 

Zdravniki niso povsem prepričani, zakaj se pri nekaterih ljudeh vnetja sečil ponavljajo in pri drugih ne. Tistim, ki pogosto zbolevajo, velikokrat predpišejo majhne dnevne odmerke antibiotikov. Za splošno populacijo pa obstaja več preprostih ukrepov za zaščito pred okužbo.

Brisanje od spredaj nazaj

Osnovna higiena je bistvenega pomena: ženske se morajo po uporabi stranišča vedno obrisati od spredaj nazaj, da se bakterije iz danke ne približajo sečnici. Za moške in ženske je pomembno, da ostanejo hidrirani in da urinirajo ves dan – ne poskušajo zadrževati urina dlje časa. Med perimenopavzo in menopavzo je pri ženskah tveganje za vnetje sečil večje, saj se raven estrogena zmanjša.

Lokalni vaginalni estrogen je zlati standard neantibiotičnega zdravljenja za preprečevanje ponavljajočih se vnetij pri tej populaciji. Uriniranje po spolnem odnosu lahko zmanjša tveganje za nastanek vnetij, saj iz nožnice odplakne bakterije, čeprav so dokazi, ki bi potrdili učinkovitost te navade, pomanjkljivi.

Zdravniki pa prav tako opozarjajo, da ne smemo domnevati, da je kar vsako draženje ali bolečina v nožnici posledica okužbe sečil.

Pogosti simptomi okužbe lahko kažejo tudi na bakterijsko vaginozo, okužbo s kvasovkami, spolno prenosljive okužbe, urinsko inkontinenco in celo raka mehurja. Če opazimo simptome vnetja sečil in zlasti če je v urinu kri, moramo čim prej obiskati zdravnika.

Preberite še: Virusi še kar na pohodu: Tako boste okrepili imunski sistem

Morda vas zanima tudi: Najpogostejše težave žensk v spolnosti (kako jih prepoznati in odpraviti)


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)