28.4.2023 ob 6:55 | Foto: Shutterstock
Margaret Lock, kanadska medicinska antropologinja, se je že v osemdesetih letih prejšnjega stoletja začela znanstveno ukvarjati z menopavzo. Po številnih raziskavah, več tisoč intervjujih z ženskami v menopavzi iz ZDA, Kanade in Japonske, je spoznala, da so izkušnje doživljanja izjemno raznovrstne.
Japonke, ko je bil govor o simptomih, česa drugega kot prenehanja menstruacije večinoma niso omenjale. Prav tako se jim ni zdelo, da bi bilo to obdobje zanje bistveno težje kot druga.
Le peščica v raziskavi jih je pripovedovala o simptomih, ki so »strah in groza« žensk tako imenovanega zahodnega sveta, med katere spada tudi oblivanje. Če so že opazile razlike z obdobji poprej, so se kazale v občasnih vrtoglavicah in neugodju v predelu ramen.
Zakaj takšne razlike? Velikokrat se prst usmeri v prehrano Japonk, ki vsebuje veliko soje. Njen sestavni del so izoflavonoidi, ki so po kemijski strukturi zelo podobni ženskim spolnim hormonom. Delujejo podobno kot estrogeni, zato ublažijo menopavzne težave in s tem izboljšajo splošno počutje.
A to nikakor ni vse. Kako bodo ženske doživljale svoje telo in s tem simptome menopavze, ko napoči njen čas, je zelo odvisno tudi od tega, kaj pomeni biti starejša ženska v posamezni kulturi.
V družbah, v katerih poročajo o njenih najbolj »usodnih« simptomih, ne bi bilo odveč, če bi si najprej postavili vprašanje, kako se počutijo starejše ženske. So odrinjene na rob, so osamljene, imajo občutek, da s svojim življenjem prispevajo nekaj dobrega, čutijo, da so zapuščene, vidijo smisel v svojem bivanju, imajo kakovostne odnose s soljudmi?
V zadnjih dveh desetletjih raziskovalci še bolj intenzivno preučujejo vplive prehrane. Ko so v neki študiji 84 ženskam po menopavzi, ki so poročale o zmernih do hudih vročinskih valovih, naključno določili bodisi njihovo običajno prehrano bodisi vegansko prehrano z nizko vsebnostjo maščob, bogato s polnovrednimi žiti, sadjem in zelenjavo, vključno z dnevno pol skodelice kuhane soje, so se zmerni do hudi vročinski oblivi zmanjšali za približno 80 odstotkov.
Za raziskovalce so zanimive tudi maščobne kisline omega-3. Nekatere študije so pokazale, da jemanje dodatkov omega-3 zmanjšuje pogostost vročinskih valov. Poleg uživanja dodatkov se je v nekaterih študijah izkazala kot izjemno blagodejna sredozemska prehrana.
Bogata je z živili, ki vsebujejo omega-3; lanena semena, orehi in mastne ribe, kot je losos, pripomorejo k blaženju vročinskih valov in drugih simptomov menopavze. Obstajajo tudi dokazi, da je prehrana z veliko sladkorja in maščob povezana z intenzivnejšimi vročinskimi valovi.
Zdravniki pogosto predlagajo izogibanje določeni hrani in pijači, ki jih navidezno sprožijo, kot so začinjena hrana, kofein, alkohol in zelo koncentrirana sladka hrana ter močno predelana hrana.
Japonke tako kot v osemdesetih še danes govorijo o napetosti v predelu ramen in vrtoglavici kot edinih bistvenih značilnostih menopavze, kar se številnim Evropejkam lahko zdi precej nenavadno.
Lockova trdi, da so bistvene razlike žensk v doživljanju samih sebe povsem stvarne in povezane s tem, da na Japonskem, kljub globalizaciji, še vedno velja, da ženska doseže vrhunec življenja pri petdesetih ter ohranja pomemben položaj v družini vse do konca.
Menopavza ni smrtna obsodba. Razbliniti moramo prepričanje, da je vrednost ženske povezana z njenim estrogenom in starostjo. Namesto tega moramo razmišljati o menopavzi kot novi fazi življenja, zadnja menstruacija pa je mejnik na tej poti.
Preberite še: Katarina Venturini: Znam kakovostno počivati
Morda vas zanima tudi: Socialna anksioznost: Zaradi težav je prizadeto ljubezensko, poklicno in zasebno življenje
oddajte komentar