Pri vsem tem pomagajo koprive (uporabite jih kot čaj ali pesto)

Koprive, čeprav so za večino nadležen plevel, so v resnici velike prijateljice dobrega zdravja.

24.3.2023 ob 6:00 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.

Pri vsem tem pomagajo koprive (uporabite jih kot čaj ali pesto)

Koprive (Urtica dioica) se že v davnini uporabljali v zdravilne namene. Stari Egipčani so z njimi zdravili artritis in bolečine v spodnjem delu hrbta, Rimljani so z njimi natrli telo in se na takšen način greli, piše Healthline.

Njihovo latinsko ime izhaja iz besedice uro: tisto, kar peče. Spodnji del listov kopriv je namreč je pokrit z žgalnimi laski, ki ob stiku s kožo zaradi izločanja histamina, acetilholina, serotonina in mravljične kisline povzročijo lokalno vnetje s pekočim občutkom, rdečico in oteklino. 

A koprive so, čeprav jih na vrtu res nihče noče, veliko več kot le pekoč plevel.

Naj bodo sveže, posušene ali zamrznjene, varne so za uživanje in ne samo to, več raziskav je pokazalo, da so velike prijateljice dobrega zdravja. Tu je šest njihovih največjih, z njimi povezanih učinkov.

Vsebujejo številne hranljive snovi

Tako listi kot korenine kopriv vsebujejo številne zdravju prijazne snovi. Med drugim so v njih bogato zastopani vitamini A, C in K, nekateri vitamini B kompleksa, tu so še kalcij, železo, magnezij, fosfor, kalij in natrij.

Od maščobnih kislin so v koprivah prisotne esencialne aminokisline: linolna, palamitinska, stearinska in oleinska kislina, polifenoli kamferol, kvercetin in drugi flavonoidi ter pigmenti beta karoten, lutein in drugi karotenoidi.

Številne snovi v koprivah delujejo kot antioksidanti kar pomeni, da varujejo celice pred poškodbami prostih radikalov. Ti sicer povzročajo vnetja in so krivi za mnoge kronične bolezni.

Blažijo telesna vnetja

Ne samo, da koprive zaradi v njih zastopanih snovi, delujejo antioksidativno, študije so pokazale še, da nižajo količino vnetnih hormonov v telesu in blažijo stanja, ki so posledice vnetnih bolezni, kot je denimo artritis.

Dobre so za zdravje prostate

Približno 50 odstotkov moških se potem, ko presežejo starostno mejo 50 let, sooča s povečano prostato. Natančnega razloga za ta pojav strokovnjaki ne poznajo, je pa dejstvo, da povzroča težave pri mokrenju.

Nekatere raziskave namigujejo, da so lahko koprive zaveznice pri zdravljenju povečane prostate. Snovi v njih naj bi namreč zavirale pretvorbo testosterona v dihidrotestosteron, oviranje te spremembe lahko pomaga pri zdravljenju povečane prostate.

Pomagajo pri alergiji na pelod

Alergija na pelod se odraža kot vnetje sluznic, tekoč izcedek iz nosa in kihanje, koprive pa so očitno odlično zdravilo za premagovanje te, največkrat sezonske težave.

Raziskave v laboratorijih so namreč pokazale, da lahko ekstrakt kopriv zaustavi ali vsaj ublaži vnetja, ki jih izzove stik peloda s telesom alergikov.

Študije na ljudeh so sicer nakazale, da je ekstrakt kopriv v tem smislu le malo boljši od placeba in bodo za natančnejše učinke potrebne nadaljnje raziskave.

Lahko znižajo krvni tlak

Koprive so lahko v pomoč pri zniževanju krvnega tlaka, saj snovi v njih sproščajo krvne žile in pozitivno vplivajo na delovanje srca.

Bodo pa za natančnejšo določitev učinkov kopriv na krvni tlak potrebne še podrobnejše študije.

Nikolay_Donetsk/Gettyimages

Lahko pomagajo pri nadzorovanju sladkorja v krvi

Tudi na tem področju bodo potrebne še nadaljnje študije, dosedanje pa kažejo, da lahko določene snovi v koprivah posnemajo delovanje inzulina in s tem pomagajo pri nadzorovanju krvnega sladkorja.

Še nekaj drugih učinkov kopriv

Ustavljajo krvavitve: zdravila, ki vsebujejo izvleček koprive, zmanjšajo čezmerno krvavitev, zlasti po operacijah.

Skrbijo za zdravje jeter: zaradi antioksidativnih lastnosti lahko zaščitijo jetra pred poškodbami toksinov, težkih kovin in vnetji.

So naravni diuretik: pomagajo telesu pri odvajanju odvečne soli in vode, kar posledično lahko začasno zniža krvni tlak.

Pospešujejo celjenje ran in opeklin: kreme z ekstraktom koprive lahko pospešijo celjenje ran, vključno z opeklinami.

Skrbijo za zdravo lase in lasišče: ekstrakt kopriv je pogosto sestavina izdelkov za nego las, pri tem pomagajo tudi iz kopriv pripravljeni domači pripravki, denimo koprivin čaj, piling ali olje, saj skrbijo za zdravo lasišče ter lepe in gladke lase.

Uporaba v prehrani

Koprive so v prehrani uporabne na več načinov: mlade so odlične kot špinača, iz njih je mogoče pripraviti juho, sveže lahko dodate smutijem.

Čaj iz kopriv spodbuja izločanje strupenih snovi iz telesa, blaži bolečine v mišicah, odpravlja utrujenost, dobrodošel je pri slabokrvnosti in pomaga pri premagovanju posledic artritisa.

Sestavine:

  • dve žlički suhih ali dve žlici svežih listov kopriv
  • 250 mililitrov vode

Priprava:

Liste kopriv prelijte z vrelo vodo, pokrijte, pustite deset minut in precedite.

Pri revmatičnih bolečinah, pri zmanjšanemu teku, pri utrujenosti in pri anemiji pijte sveže pripravljen čaj trikrat na dan.

Madeleine Steinbach/Gettyimages

Koprivin pesto

S koprivinim pestom lahko obogatite testenine, odlično se poda tudi k ribjim in mesnim jedem, dobrodošel je kot namaz za popečene kruhke.

Sestavine:

  • 250 gramov svežih listov kopriv
  • 50 gramov svežih listkov bazilike
  • dva stroka česna
  • 80 gramov parmezana
  • 80 gramov pinjol
  • olivno olje
  • ščepec soli

Navodila:

Operite in blanširajte liste kopriv. V sesekljalnik stresite liste koprive, svežo baziliko, česen, pinjole, nariban parmezan in sol.

Mešajte nekaj sekund, nato pa postopoma dodajate olje, da se sestavine lepo povežejo.

Preberite še: Manj znani zdravilni učinki česna in kako se izognemo neprijetnemu vonju

Morda vas zanima tudi: Redkvice: 5 njihovih koristi za zdravje in recept za odlično solato


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)