24.8.2017 ob 1:30
Dejstvo, da primerna količina spanja zagotavlja dobro delovanje celotnega organizma, je nesporno. Poudarek je na primerna. Kajti, tako kot spanca ne sme biti premalo, ga ne sme biti preveč. Res je pogosto zaslediti opozorila, kako na telo vpliva pomanjkanje spanja, redkeje pa se pojavljajo takšna, ki navajajo, kaj se zgodi ob pretiravanju v drugo smer.
Poglejte torej posledice prekoračitve priporočene količine počitka, ki znaša od sedem do devet ur na noč.
Več zanimivih dejstev najdete na Facebooku.
Možganska meglica
Tako imenovana možganska meglica sicer ni zdravstveno stanje, a nedvomno večina njene simptome pozna: zdi se, kot da misli niso jasne in možgani nikakor ne morejo predelovati vseh informaciji. Primerna količina spanja je prvi korak do bistrih misli in dobrega delovanja možganov, tudi pretiravanje s počitkom pa ima na male sive celice negativen vpliv.
Kot so zapisali na portalu WebMD je en od razlogov za možgansko meglico prav predolgo spanje in jutranje poležavanje.
PREBERITE še // Večerne navade, ki ogrožajo vajino razmerje
Glavoboli
Elizabeth McDevitt, znanstvenica v laboratoriju za spanje in kognitivne sposobnosti na univerzi Kalifornija je prepričana, da obstaja povezava med predolgim spanjem in glavobolom:
"Res je, da povezava med spanjem in glavoboli še ni dodobra poznana, obstaja pa hipoteza, da se količina serotonina med predolgim spanjem občutno zniža, s tem se zmanjša pretok krvi v malih sivih celicah, kar je lahko vzrok za glavobol. Druga možnost je, da ljudje, ki dolgo spijo, zamudijo čas za jutranjo kavo in zajtrk, glavobol je tako povezan s pomanjkanjem kofeina, nizko količino sladkorja v krvi in dehidracijo."
Bolečine v mišicah
Če se potem, ko se prebudite po daljšem počitku v hrbtu, nogah ali rokah pojavljajo bolečine in napetosti v mišicah, je to morda prav zato, ker ste predolgo spali.
PREBERITE še // Sedem korakov za manj sretsno življenje
Slab spomin
Na univerzi Harvard so objavili izsledke študije, ki je pokazala, da pretiravanje s spanjem negativno vpliva na spomin.
Voditeljica Elizabeth Devore je z ekipo strokovnjakov med letoma 1984 in 2000 spremljala skupino žensk, natančneje njihove spalne navade. Nato so testirali njihovo sposobnost pomnjenja.
Ob primerjavi rezultatov je bilo razvidno, da so se tako tiste, ki so spale premalo, kot one, ki so počivale preveč, na testih možganskih sposobnosti, zlasti spomina, odrezale slabše od žensk, ki so na noč spale od sedem do osem ur.
Sladkorna bolezen
Pri ljudeh, ki spijo dlje kot devet ur, je dvakrat višje tveganje za sladkorno bolezen tipa dve kot pri onih, pri katerih je količina spanja znotraj priporočenih meja, je dokazala pred leti izvedena kanadska raziskava. Tveganje se poveča po šestih letih pretiravanja s počitkom.
Debelost
Študija, ki so jo izvedli na univerzi Glasgow, je našla povezavo med pretiravanjem s spanjem in povišano telesno maso. Zlasti je bila ta zaznavna pri posameznikih z genskimi predispozicijami za prekomerno telesno težo.
"Pri osebah z visokim, dedno pogojenim tveganjem za debelost, tako prekratek spanec (manj kot sedem ur), kot predolg nočni počitek (več kot devet ur) tveganje za prekomerno težo poveča za 25 odstotkov v primerjavi s tistimi, ki na noč spijo od sedem do devet ur," so v svojem poročilu zapisali znanstveniki.
Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock
oddajte komentar