18.8.2023 ob 12:55 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Ob visokih temperaturah in povečani zračni vlažnosti, z drugo besedo sopari, prihaja do širjenja krvnih žil, posledično se poslabšajo simptomi nizkega krvnega tlaka, med katere sodijo vrtoglavica, zamegljen vid, nepravilno delovanje srca, povečana žeja, kratka sapa, znojna in bleda koža, v skrajnih primerih tudi nezavest.
Večinoma nizek krvni tlak, ki se pojavlja pri mladih, in sicer zdravih osebah, ni razlog za zaskrbljenost, če pa gre za izrazito kronično stanje ali za posledico jemanja določenih zdravil, je treba upoštevati nekaj ukrepov, ki v poletnih dneh blažijo simptome.
Številne raziskave so pokazale, da kofein, kadar je krvni tlak nizek, ne vpliva občutno nanj in ne prinese olajšanja.
V bistvu ima ravno nasproten učinek od pričakovanega, saj spodbuja izločanje tekočine iz telesa in zato poslabša počutje.
Prvo pravilo: ne pretiravajte s hrano. Prenajedanje slabo vpliva na krvni pretok, ga upočasnjuje in posledično okrepi utrujenost.
Prehrano razvrstite na več manjših dnevnih obrokov in poskrbite, da bodo na jedilniku vse hranljive snovi, predvsem dovolj tekočine in vlaknin.
To ne pomeni, da morate pri kuhanju juh s soljo pretiravati, pomeni pa, da lahko dodajate malo več soli, saj z znojenjem telo izgublja pomembne elektrolite.
Ob tem pijte čim več tekočine ter jejte sadje, ki vsebuje veliko vode, denimo melone in lubenice. Dovolj tekočine uravnava krvni pretok in blaži z nizkim krvnim tlakom pogojene težave.
Zlasti z vitaminom B12, ne pozabite na vitamin C, kalcij, železo in beljakovine.
Priporočljivi so zelena listnata zelenjava, banane, brokoli, fižol, sončnična semena, pšenični kalčki, rdeča pesa, zelena, krompir, sveže in suho sadje.
Vadba pomaga pri uravnavanju krvnega tlaka, vendar z njo ne smete pretiravati, saj ima v tem primeru ravno nasproten učinek od pričakovanega.
Dobrodošla je zmerna hoja, kolesarjenje, hitra hoja, zmeren tek, plavanje, rolanje seveda v delu dneva, ko vročina ni prehuda, torej zjutraj in zvečer.
Povzeto po portalu Miss7
Preberite še: Banane: zakaj so zdrave, kdaj jih je preveč in kdo jih ne sme jesti
Morda vas zanima tudi: Manj znani zdravilni učinki česna in kako se izognemo neprijetnemu vonju
oddajte komentar