29.6.2023 ob 6:47 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Po definiciji je optimizem upanje v lepšo prihodnost in pričakovanje uspešnega izida ali zaključka nečesa. Skratka, optimizem je prežet s pozitivno energijo in je neposredno povezan z mentalnim, čustvenim in fizičnim zdravjem, na vse jasno vpliva pozitivno.
Vpliv je tudi obraten: psihično in fizično zdravje vplivata na naš pogled na svet.
Slaba in nezdrava prehrana je denimo eden od močnih dejavnikov tega, saj lahko izzove pojave tesnobe, živčnosti in spodbudi druga negativna čustva.
Na drugi strani obstajajo določena živila oziroma hranila, ki so dobra za razpoloženje in vzbujajo optimizem.
Klinične študije so pokazale, da se lahko možganske celice, nahranjene z omega tri maščobami, bolje odzovejo na stresni hormon, kot kadar jim teh maščob primanjkuje.
Zato je stres z njimi lažje premagljiv, glavni viri omega tri maščob so mastne ribe, orehi, oreščki, čia in lanena semena in olivno olje.
Selen zmanjšuje napetost, tesnobnost, depresijo in utrujenost. Kronično pomanjkanje selena ob tem izzove kognitivne težave in pri otrocih težave v razvoju.
Največ selena je v sončničnih semenih, brazilskih oreščkih, jetrih, puranjem mesu, jajcih in stročnicah.
Priporočen dnevni vnos znaša 60 mikrogramov za ženske in 70 mikrogramov za moške. Dolgo prekoračena količina, več kot 400 mikrogramov na dan, povzroča bolezni živčevja slabosti, drisko, težavo s kožo, izpadanje las in deformacije nohtov.
Pomanjkanje magnezija v prehrani lahko poviša tveganje za nastanek depresije, prenizka količina tega minerala je kriva za slabši spanec in za slabše počutje.
Viri magnezija so zelena zelenjava, stročnice, avokado, oreščki, banane, čia semena, semena buč.
Nekatere raziskave govorijo v korist vitamina C tudi z vidika dobrega počutja, saj naj bi telesu pomagal pri premagovanju stresa.
Veliko vitamina C je v svežem sadju in zelenjava, zlasti v špinači, kivijih, agrumih in jagodah.
Zaslužen je za boljše razpoloženje. Je aminokislina, ki je nepogrešljiva za nastajanje serotonina, hormona dobrega počutja.
S prehrano ga je treba vnašati vsak dan, nahaja se v puranjem mesu, datljih, jogurtu, mladem siru, jajcih, sezamu, bananah, kikirikijih in čokoladi.
Na vprašanje, katero od omenjenih hranil je najboljše, ni odgovora, kajti nobeno nima čarobnega učinka.
Ključ je, tako kot vedno, ko gre za zdravje, pestra in uravnotežena prehrana, ki vključuje vse telesu potrebne hranljive snovi.
Če boste ob občutnejšem pesimizmu in malodušju jedilnike obogatili z zgoraj naštetim, boste pripomogli k boljšemu počutju in k svetlejšemu pogledu na sedanjost ter prihodnost.
Povzeto po portalu Sensa.rs
Preberite še: Novi dokazi, da optimisti živijo dlje
Morda vas zanima tudi: Smehljanje do onemoglosti (ali prikrite pasti tega, da ste vedno prijazni)
oddajte komentar