27.10.2023 ob 12:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Da je higiena rok pomembna in nepogrešljiva za dobro zdravje, je povsem jasno. Vsi se zavedamo, da si je treba roke umivati pogosto in natančno.
Ni pa kljub temu odveč poudariti, da jih je treba umiti nemudoma in takoj potem, ko se dotaknete katerih od naslednjih desetih stvari. Kaj je s tega vidika najbolj kritično?
Čeprav vse bolj v ospredje stopajo drugi načini plačevanja: kartice in spletne transakcije, se vendarle zgodi tudi, da v roke pride gotovina. In ta je zelo zelo umazana.
Na bankovcih in kovancih je na stotine mikroorganizmov, tudi bakterij, ki so na spolovilih, ter bakterije, kot sta E-coli in salmonela. Dovolj dejstev, ki pričajo, da si je treba vedno po rokovanju z gotovino hitro temeljito umiti roke.
V javnih prostorih in na javnih prevoznih sredstvih. Ti namreč prihajajo v stik s širokimi množicami, nanje se prenašajo bakterije ter druga umazanija, ki z dotikom pridejo na roke in, če te niso hitro umite, na druge dele telesa, tudi v dihala in prebavila.
Takoj, ko stopite z avtobusa, vlaka ali iz trgovine, kjer ste odpirali vrata, je čas za umivanje rok z milom in toplo vodo.
Ti so pravo gojišče mikrobov. Vsak gost v restavraciji v roke vzame jedilni list, kaj je držal prej, še sam najbrž ne ve. Velikokrat so na jedilnikih ostanki hrane, ki so idealno zbirališče mikrobov.
Ko torej naročite hrano in odložite jedilnik, je čas za umivanje rok.
Sodobna tehnologija je prišla že v vse pore življenja in zasloni na dotik so postali naši stalni spremljevalci: z njihovo pomočjo dvigamo gotovino, iščemo znamenitosti v mestu, informacije o voznih redih in še bi lahko naštevali.
Torej je jasno, da se jih dotika veliko oseb in da je na njih ogromno umazanije. In še: telefoni, ki jih uporabljate le sami, niso čisti, in tudi potem, ko jih odložite, je priporočljivo takoj temeljito oprati roke.
Ali čakalnici. V ambulanto prihajajo bolni ljudje, ki se dotikajo predmetov in nanje prenašajo mikrobe.
Najbrž je dodatno pojasnilo, zakaj si je potem, ko sedite v čakalnici ali ko odidete iz ambulante zdravnika, treba takoj umiti roke.
Ne glede na to, kako ljubke so in kako čista je na prvi pogled njihova dlaka, naj vas to ne preslepi.
Živali prenašajo številne bolezni, v njihovo dlako se ujame umazanija, na njej so zdravju neprijazne bakterije zato, ne glede na to, kako velik ljubitelj živali ste, potem ko katero pobožate, si takoj umite roke.
Kuhinja ni tako čista, kot se zdi na prvi pogled. Največja žarišča umazanije so gobice za pomivanje posode, spužvaste krpe, bombažne krpe in deske za rezanje.
Ena od študij je pokazala, da na kuhinjski gobici biva približno 320 različnih vrst bakterij. Zato svoje redno menjajte, vsakič, ko jih odložite iz rok, pa si te temeljito umijte.
Ko podpisujete dokumente, svinčnik v roki pa ni samo vaš, pomislite na to, kdo vse ga je držal in kaj je z njim počel
Raziskava je pokazala, da je na povprečnem svinčniku, ki ga uporabljajo vsi v pisarni, desetkrat več bakterij kot na enaki površini straniščne školjke.
Dozirniki za tekoče milo so gojišče bakterij. Najbolj kritični so tisti za večkratno uporabo. Ko nanje pritisnemo z roko, tam ostanejo bakterije, ki se množijo in prenesejo na naslednjega obiskovalca.
Charles Gerba, znanstvenik, ki se ukvarja s proučevanjem mikrobov, je prepričan, da se z dotikom teh pripomočkov na roke prenese prav toliko bakterij kot z dotikom straniščne školjke.
Skozi letališča, železniške in avtobusne postaje se zgrinjajo množice. Tam, kjer so množice, so površine vedno prekrite z bakterijami in umazanijo.
Torej je povsem jasno in logično, da si je vsakič, ko pridete z letališča ali postajališča, kjer ste prijemali stole, zaslone, vozičke, skratka, kar koli, treba res takoj umiti roke.
In za prvo silo uporabiti razkužilo, ki ga je dobro vedno imeti pri sebi.
Povzeto po portalu thehealthy.com
Preberite še: Pet najpogostejših napak pri osebni higieni
Morda vas zanima tudi: Največje zmote o vitaminu C in koliko ga zares potrebujemo, da ostanemo zdravi
oddajte komentar