Ko boste znali izreči ne, se bo zgodilo to

Postaviti svoje meje in izreči ne, je vrlina, ki se je moramo naučiti.

12.9.2023 ob 8:10 | Foto: Gettyimages | Avtor: Da. M.

Ko boste znali izreči ne, se bo zgodilo to

Nekateri brez težav postavijo meje, medtem ko drugi vsem prikimavajo, sprejmejo vse naloge, so na voljo za vse usluge, skratka, marsikateri dan zaključijo z občutkom, da so bili znova izkoriščeni. Sodite med slednje?

Zagotovo ste že slišali, da bi se morali bolje postaviti zase in večkrat uporabiti besedo ne. Sprejemanje več in več obveznosti in občutek dolžnosti, da moramo vsakomur ugoditi, sta značilna za ljudi z nizko samopodobo in strahom pred razočaranjem ter potrebo po stalni potrditvi. Prav zato ti ljudje težko rečejo ne, čeprav bi bila ravno ta beseda zanje zelo koristna.

S tem namreč začnemo postopoma spoštovati samega sebe in svoje potrebe, spoznamo svoje meje in jih tudi pred drugimi jasno postavimo. Reči ne je vrlina, ki jo moramo usvojiti. Sprva je lahko neugodno ali nerodno, a sčasoma nam bo vse lažje, predvsem pa ob zavrnitvi ne bomo imeli slabe vesti, pojasnjuje psihologinja Jennifer Caspari, za portal Psychology Today.

Hiter tempo življenja in to, da smo ves čas na meji izčrpanosti, nas sili k temu, da se moramo umiriti, upočasniti. In ravno reči ne, je lahko prvi korak. Naša energija je odmerjena za vsak dan, telesa ne moremo izčrpavati preko svojih zmožnosti, morda smo tudi bistveno manj produktivni kot nekdo drug, morda smo že preveč utrujeni in ravno to je znak, da se moramo ustaviti in delati manj.

»Negovati in zaščiti moramo svoje zdravje in dobro počutje, ker tega namesto nas ne bo naredil nihče,« piše Casparijeva.

Dodaja tudi, da ni potrebno, da občutimo kronično izčrpanost, da pridemo do tega spoznanja. Beseda ne podpira naše dobro počutje, daje občutek samopotrditve, dovoljuje nam pristnost, nagovarja naše iskrene želje in vrednote ter pomaga pri ohranjanju zdravja. Kar pa nikakor ne pomeni, da je izreči ne lahko. Je vrlina, ki jo lahko krepimo skozi čas.

  • Kako se naučimo reči ne?

Zavedajte se svojih prioritet in vrednot

Vsekakor je dobro, da vemo, kaj nam v življenju veliko pomeni in k čemu stremimo. Dobro je vedeti, v kaj nam je vredno vlagati svoj čas in v kaj ne.

 

Ne izrečemo prošnji in ne osebi

Dobro je, da v svoji glavi ločimo prošnjo in osebo, ki nam jo je postavila.

Lahko rečemo ne in smo hkrati prijazni

Lahko se prijazno zahvalimo, da so nas imeli v mislih, a vseeno rečemo ne. Velikokrat mislimo, da smo, če koga zavrnemo, nespoštljivi ali zlobni. Po mnenju Casparijeve to ni res. Povsem mogoče je komunicirati direktno in hkrati spoštljivo.

Pripravite jih vnaprej

Prijatelje lahko na našo zavrnitev pripravimo. Na primer, vaši prijatelji lahko vedo, da se ob petkih zvečer niste pripravljeni družiti, saj ste preutrujeni od celega tedna. Zato bodo zavrnitev povabila na druženje bolje razumeli in se vam morda celo prilagodili.

Povsem v redu je, če kakšno stvar spustimo

Velikokrat se obremenimo povsem po svoji krivdi in zaradi občutka, da bomo kaj zamudili, če rečemo ne. Zapomnite si, da s tem, ko rečemo ne, postavimo na prvo mesto svoje prioritete in želje. Torej, ko imamo slabo vest, da kaj zamujamo, se vprašajmo, kaj nam je v resnici sploh pomembno.

Sprejmite svojo ranljivost

Veliko ljudem je težko reči ne. S tem ko nekoga zavrnemo, se lahko počutimo slabo, saj menimo, da smo ga razočarali ali da bo o nas imel slabo mnenje. Zapomnite si, da je sprejemanje svoje ranljivosti delo na sebi, sprejemanje sebe in podpiranje svojih načel. Kar zagotovo ni nekaj, ob čemer se počutimo tesnobno in nesproščeno.

Vadite in ponavljajte

Reči ne zahteva vajo. Začnemo lahko z malimi stvarmi, recimo zavrnemo ponujeno hrano, ki nam v resnici ni všeč. Ob tem vadimo, da se ob zavrniti ne opravičimo. S tem ko smo rekli ne, nismo naredili nič narobe.

Psihologinja Jennifer Caspari še dodaja, da naj vas ne bo strah ponavljanja. Morda se bodo ti, ki ste jih zavrnili, vrnili s prošnjo in prosili še enkrat. Bodite odločni in ponovite svoje mnenje. »Še enkrat, lahko ste odločni, direktni in spoštljivi,« pravi.  

Povzeto po Psychology Today

Preberite še: Kaj je negotova navezanost in kako jo prepoznamo

Morda vas zanima tudi: Izpoved očeta: Bivša je s pomočjo CSD ugrabila najina mladoletna otroka


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)