Kašelj: Znaki, ko je treba k zdravniku

Kašelj je lahko trdovraten in traja dolgo, a pozorni bodite, če ga spremljajo še drugi simptomi.

2.3.2023 ob 1:10 | Foto: Gettyimages | Avtor: Klavdija Miko

Kašelj: Znaki, ko je treba k zdravniku

Ob prehladnem obolenju je kašelj tako kot zamašen nos, kihanje in vneto žrelo odgovor telesa na okužbo z virusi. Lahko je trdovraten simptom prebolevanja okužb dihal in traja tudi več tednov. Za pravo pomoč je treba vedeti, katera vrsta kašlja nas draži.

Kašelj ima naravno zaščitno funkcijo – produktivni ali mokri kašelj čisti dihala sluzi, mrtvih celic in delcev mikroorganizmov. Drugače bi se sluz nalagala in lahko ovirala dihalne poti. Najpogostejši povzročitelji kašlja so virusi, pojavi se lahko tudi pri astmi in drugih kroničnih okužbah dihal.

Kot je v spletni zgibanki navodil za bolnike Združenja zdravnikov družinske medicine in Zavoda za razvoj družinske medicine zapisala Davorina Petek, lahko nastane tudi pri boleznih pljučnega tkiva, pri raku pljuč ali tujku v dihalih. »Tudi srčno popuščanje lahko spremlja kašelj. Povzročajo ga lahko nekatera zdravila za zdravljenje zvišanega krvnega tlaka iz skupine ACE-inhibitorjev in tudi ß-blokatorji. Kajenje je pogost vzrok kroničnega kašlja. Kašelj lahko povzročajo bolezni v žrelu, grlu, preponi, osrčniku ali pljučni mreni. Ne nazadnje je lahko psihogenega izvora.«

Suhi ali mokri kašelj

Od produktivnega kašlja, pri katerem izkašljujemo sluz, se neproduktivni ali suhi razlikuje po tem, da je brez izločkov. Zaviranje produktivne oblike kašlja ni priporočljivo, lahko pa posežemo po pripravkih za redčenje sluzi in lažje izkašljevanje. Pri suhem pridejo v poštev zdravila za pomirjanje kašlja. Delujejo tako, da zavrejo refleks kašlja in zmanjšajo draženje sluznice v dihalih. »Pri kratkotrajnem kašlju, ki traja do tri tedne in je posledica virusne okužbe dihal, je primerno simptomatsko zdravljenje. Pomembno je redno čiščenje nosne votline in izpiranje s fiziološko raztopino večkrat dnevno,« piše Davorina Petek.

 

In nadaljuje, da krajši čas, torej nekaj dni, lahko uporabljamo nosne kapljice, ki vsebujejo zdravilo za zmanjšanje otekline nosne sluznice, zmanjšanje izločanja sluzi in njenega zatekanja v grlo. »S pitjem večje količine toplih napitkov preprečujete izsušenost sluznic, ki upočasnjuje zdravljenje. Toplota iz napitkov se prek požiralnika prenese na sapnik in s tem pomaga k hitrejši obnovi sluznice, ki so jo poškodovali mikrobi.«

Pri dražečem suhem kašlju, ki izčrpava, od naravnih pripravkov pomaga čaj iz navadnega sleza, v obliki čajev od zdravilnih rastlin dobro denejo še islandski lišaj, ​ozkolistni trpotec in gozdni slezenovec, ker vsebujejo sluzi. Če je kašelj produktiven z izkašljevanjem, pomagajo čaji ali sirupi na podlagi materine dušice, jegliča in bršljana, saj razredčijo sluz in olajšajo njeno izločanje.

Kdaj k zdravniku?​

Zdravniško pomoč poiščemo, če se kašelj po ozdravitvi osnovne bolezni ne začne umirjati. Prav tako pri visoki telesni temperaturi, če izloček postaja vse bolj gnojen, izkašljamo kri ali čutimo bolečino v prsih in ni drugih jasnejših respiratornih znakov, ne odlašajmo z obiskom pri zdravniku. »Tudi če je splošno počutje dobro, je potrebna diagnostika vsakega kroničnega kašlja, torej, ko kašljate več kot tri tedne.«

Preberite še: Kako si izpogajati višjo plačo in česa na takšnem pogovoru raje ne izustite

Morda vas zanima tudi: Stalno hladne roke in noge? Rastline, s katerimi vam bo topleje


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)