22.8.2023 ob 10:15 | Foto: Dima Berlin(naslovna)/Gettyimages | Avtor: M. FL.
Depresija je kompleksna in resna mentalna težava. Čeprav se nanjo pogosto gleda kot na motnjo razpoloženja, se odraža tudi skozi fizične simptome, ki še dodatno otežijo vsakodnevno življenje.
Razumevanje teh simptomov pomaga pri prepoznavanju depresije in pri zagotavljanju ustrezne pomoči osebi, ki trpi zanjo.
Kateri so najzgovornejši fizični kazalniki depresije?
Dva od najpogostejših fizičnih znakov depresije sta konstantna utrujenost in pomanjkanje energije.
Osebe, ki trpijo zaradi te bolezni, so kljub spancu pogosto izčrpane, težave jim predstavlja že minimalna aktivnost, povsem običajne dejavnosti, kot je vstajanje iz postelje, od njih zahteva izjemen mentalni in fizični napor.
Ob tem je pri njih pogosto prisotna izguba interesa za stvari, ki so jih včasih veselile in so jih z veseljem počele.
Tudi te so pogost fizični odraz depresije. Nekaterim se ob njej poveča tek, čemur sledi kopičenje kilogramov, drugi apetit povsem izgubijo.
Takšne spremembe jasno odražajo čustveno stanje posameznika in ob povečanem teku ter posledicami tega še okrepijo nizko samozavest in poslabšajo samopodobo.
Spanje je še eno področje, na katerega ima depresija velik vpliv. Osebe, ki trpijo za to motnjo, imajo lahko težave s spanjem, kar pomeni, da jih muči nespečnost ali na drugi strani spijo veliko, kljub temu pa so vedno utrujene in nerazpoložene.
Nespečnost je praviloma posledica tesnobe, negativnih misli in nezmožnosti odmisliti skrbi, preveč spanca največkrat predstavlja obliko bega pred čustveno bolečino.
Bolečine in fizično nelagodje nasploh je naslednji pogost fizični simptom depresije. Osebe, ki se soočajo z njo, velikokrat trpijo zaradi glavobolov, bolečin v hrbtu, prebavnih težav, nelagodja v trebuhu.
Ti simptomi so največkrat odraz napetosti in telesnega stresa, ki izhaja iz depresije.
Nizek libido, težave pri vzburjenju, težave pri doseganju in ohranjanju erekcije, izguba interesa za seksualne aktivnosti nasploh so lahko povezani z depresijo.
Vsi ti še poslabšajo čustveno in intimno povezanost med partnerjema in tudi zato lahko nezdravljena depresija ogrozi partnersko zvezo.
Treba je vedeti, da so fizični simptomi depresije pogosti spremljevalci čustvenih simptomov, kot so žalost, nezanimanje, nizka raven energije, občutek brezupa, anksioznost …
Prepoznavanje fizičnih znakov je ključno za celotno diagnostiko, za premagovanje pa je treba težavo obravnavati celostno in jo primerno zdraviti. Pravilna diagnoza in zdravljenje lahko izboljšata kvaliteto življenja tako osebe, ki trpi za depresijo kot vseh, ki so ji blizu.
Povzeto po portalu WebMD
Preberite še: Kdaj je čas, da zaradi nespečnosti poiščemo pomoč? (nasvet strokovnjaka)
Morda vas zanima tudi: Dr. Matija Klasinc o stiskah otrok: Duševne motnje so v porastu, vidne so posledice ukrepov iz časa epidemije
oddajte komentar