25.4.2023 ob 5:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Ginekologinja Anna Cabeca, ki že desetletja preučuje žensko spolno zdravje, je povedala, da mišice medeničnega dna začno slabeti pri približno 40 letih.
In še, da ženske, kljub redni vadbi, nanje največkrat pozabijo. Zato opozarja, da jim je v korist intimnega zdravja in zdrave nožnice treba posvečati primerno pozornost. V ta namen niza devet dejstev o mišicah medeničnega dna, ki jih mora poznati vsaka ženska.
V medeničnem dnu je skupek mišic, ki po obliki spominjajo na diamant in ki delujejo kot podpora našim sečnim ter intimnim organom.
Mišice medeničnega dna pri ženskah podpirajo mehur in maternico, vendar z leti oslabijo in težje opravljajo svojo nalogo, kar se na koncu odraža kot inkontinenca, v skrajnem primeru kot prolaps maternice.
O prolapsu ali zdrsu maternice govorimo, kadar zaradi oslabljenih mišic medeničnega dna maternica zdrsne v nožnico.
Slabenje teh mišic se po naravni poti začne že okoli 40. leta, odvisno sicer od več dejavnikov, tudi od števila vaginalnih porodov, dejstvo pa je, da jih je s primerno vadbo mogoče utrditi in preprečiti nenadzorovano mokrenje ob smehu, kašljanju, poskakovanju in podobnem.
Ključ je torej v preventivi, ki sloni predvsem na tako imenovanih keglovih vajah.
Tudi ti vplivajo na zdravje mišic medeničnega dna. Količina teh začne v ženskem telesu z leti padati. Hormoni, med katere sodijo estrogen, progesteron, testosteron in dehidroepiandrosteron (DHEA) so ključni za intimno zdravje.
Kadar začne njihova količina padati, se pojavijo vaginalna suhost, pride do stanjšanja vaginalnih sten, izcedka in drugih neprijetnih posledic.
Posledično mnoge ženske občutijo nelagodje in bolečino med intimnim aktom, nekatere težave pa omilita uporaba lubrikantov ter daljša predigra, ki zniža tveganje za bolečo penetracijo.
Ženske bi morale s preventivnimi keglovimi vajami začeti že po tridesetem letu oziroma po prvem porodu, če ta nastopi prej.
Na slabljenje mišic medeničnega dna poleg vaginalnega poroda vplivajo tudi nekatere oblike vadbe in pretežno sedeč način življenja, pojav je mogoče preprečiti z rednim izvajanjem omenjenih vaj.
Običajno mišice medeničnega dna povezujemo s seksom. Kadar so te ohlapne, namreč penetracija ni tako zadovoljujoča, kot kadar so močne in napete.
A zdrave mišice medeničnega dna ne vplivajo samo na ta vidik življenja in zato jih tudi dame, ki ne okušajo seksualnih radosti, ne bi smele zanemarjati.
Inkontinenca in prolaps maternice lahko doletita vsako.
Res je, da so keglove vaje ključne za zdrave in močne mišice medeničnega dna, a niso edine, ki jih krepijo, prav tako zanemarjanje teh vaj ni edino, kar jim škoduje.
Kot rečeno, do njih ni prijazen pretežno sedeč življenjski slog, torej jim na drugi strani koristi redno gibanje. Tudi previsoka telesna teža jim škoduje, neprijazna do njih so nekatera kronična stanja, denimo sladkorna bolezen ter tudi kajenje.
Ne samo, da redno izvajate keglove vaje, treba jih je delati prav
Mišice, ki jih hočete okrepiti, morate najprej definirati. Najlažje tako, da med uriniranjem prekinete curek. V tem primeru uporabite ključne mišice.
Ko veste, kje so in kako jih aktivirati, jih stisnite in štejte do tri, nato jih sprostite, štejte do tri in spet ponovite. Postopno podaljšujte čas in imejte pokrčene mišice pet, nato deset sekund. Vaje ponovite vsaj petkrat na dan.
Šibke mišice medeničnega dna ne morejo zagotavljati prave opore mehurju in maternici, težave, ki posledično nastanejo, pa nižajo samozavest žensk ter tudi njihovo željo po spolnosti.
Oslabljene mišice ženske lahko ovirajo pri izvajanju dejavnosti, ki jih imajo sicer rade, kot so ples, tek, kolesarjenje ali ukvarjanje z drugimi prostočasnimi dejavnostmi, kjer med aktivnostmi težko ali sploh ne morejo zadrževati urina, s čimer se znatno zniža kvaliteta njihovega življenja.
Na drugi strani so plusi močnih mišic medeničnega dna: preprečevanje inkontinence, boljše spolno življenje, boljši pretok krvi v spolnih organih, višja samozavest in brezskrbno smejanje, kašljanje ter poskakovanje.
Ko gre za močne mišice medeničnega dna, je prebava pomembna. Stalno naprezanje, plini in kronično stiskanje slabo vplivajo nanje.
Prav tako kot tudi uživanje hrane, ki je morda ne prenašate, denimo laktoze ali glutena. Ta namreč v tem primeru sproža vnetja v mišičnih tkivih medeničnega dna in njegove okolice.
Tudi njim v korist se prehranjujte zdravo, uživajte pestro prehrano in skrbite za dobro prebavo.
Povzeto po portalu Mindbodygreen.com
Preberite še: Aktivne nosečnice: Z vadbo do lažjega poroda in hitrejšega okrevanja
Morda vas zanima tudi: To so vsi zdravilni učinki limon, tudi takšni, ki jih gotovo niste poznali
oddajte komentar