27.8.2023 ob 8:15 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Za razliko od fizične, je psihična zloraba v razmerju veliko manj očitna, bolj skrita in prikrita zato je težko prepoznati, še težje jo je dokazati.
Ker vsaka psihična zloraba pušča dolgotrajne posledice, pa je treba biti pozoren na vse, kar nakazuje nanjo in ob njeni prisotnosti čim prej prekiniti odnos. Kateri znaki pričajo o njej? Tu je deset manj očitnih, ki jih nikoli ne bi smeli spregledati.
Če se ob partnerju počutite nepomembni, nadzorovani, v podrejenem položaju in se o tem ne morete z nikomer, še najmanj pa z njim pogovarjati, ste žrtev psihične zlorabe.
Ki izvira iz prepričanja, da niste dovolj dobri, iz občutka, da ničesar ne storite prav ali iz dejstva, da kdaj nekaj trenutkov namenite samo sebi. Vse to so posledice spretne čustvene manipulacije partnerja.
Ki izhaja iz pokroviteljstva partnerja, njegovih, navodil, kako morate in kako nečesa ne smete početi, komentarjev glede vaših dejanj, besed, oblačil … Tudi to nakazuje na dejstvo, da niste v zdravi zvezi.
Psihologinja Abby Rodman je za Huffington Post zapisala, da če vsi drugih hvalijo vaš najnovejši dosežek, videz, način, kako skrbite za dom, poslovni uspeh, partner pa vas kljub temu stalno le kritizira, ta ne počne drugega, kot s premišljeno taktiko niža vašo samozavest, prav nizka samopodoba je največkrat tista, zaradi katere nekdo ostaja v slabi oziroma toksični zvezi.
Lahko ste jezni ali žalostni zaradi nečesa, kar se je zgodilo, on pa se na vaša čustva ne ozira, čeprav je večkrat zanje kriv sam. Rodmanova navaja, da je to značilno obnašanje manipulanta, ki s tem niža relevantnost vaših občutkov in v ospredje postavlja sebe.
Vsak šopek rož ne pomeni, da je nekdo psihični nasilnež, je pa pri tem ključni trenutek, ko ga dobite:
"Nasilneži se večkrat zavedajo, kdaj prestopijo mejo in se skušajo opravičiti z darili. Takšnimi ali drugačnimi. Če se ta vzorec stalno ponavlja, ste v manipulativni zvezi, ki bi jo morali čim prej zapustiti.
Osnovna težava namreč s takšnim početjem ostaja in to je psihično nasilje, ki ga nasilnež zakriva z darili," opozarja psihologinja Sally Brown.
Brownova poudarja, da je to še en klasičen znak psihične zlorabe. Psihični nasilnež ima ogromno potrebo po nadzoru sočloveka, tudi financ življenjskega sopotnika.
Če nekdo na vas izvaja pritisk glede tega, koliko zaslužite in koliko ter za kaj zapravljate in ste mu dolžni poročati o vsakem, še tako majhnem znesku, vam zapoveduje, koliko in za kaj lahko porabljate sredstva, živite ob nasilnežu, ki skuša v svoje roke vzeto vse plati vašega življenja in vam tako preprečiti, da bi zaživeli brez njega.
Vam prijateljice in člani širše družine očitajo, da si zanje ne vzamete več časa, da ste v njihovi družbi tihi in zadržani, ter da se tedaj, ko je on z vami, obnašate povsem drugače, kot kadar ga ni? Prisluhnite jim in se vprašajte, kaj se skriva za temi opažanji.
Največkrat so posledica nadzora in ljubosumja partnerja, ki omejuje stike z osebami, ki jih imate radi in tako krepi moč nad vami.
Vsak občasno podvomi o sebi, a če ste zaradi besed in obnašanja življenjskega sopotnika stalno negotovi vase in v svoje vrline ter sposobnosti, je skrajni čas, da končate odnos, ki vas omejuje in vam preprečuje, da bi se imeli radi tako, kot si zaslužite.
To je tipična posledica zveze s psihičnim nasilnežem, ki počasi iz življenja sočloveka izbriše vse, ki jih dojema kot tekmece: kar pomeni družino, prijatelje in znance, s katerimi ste se nekoč veliko družili, nenadoma pa jih v vašem življenju ni več, saj vam partner na takšne in drugačne načine preprečuje preživljanje časa v njihovi družbi.
Povzeto po portalu miss7zdrava.24sata.hr
Preberite še: Recept za srečno zvezo: V posteljo 90 minut pred partnerjem
Morda vas zanima tudi: Zakaj izberem vedno enakega partnerja: Tako prepoznate vzorec in se osvobodite
oddajte komentar