26.4.2023 ob 5:05 | Foto: Jože Suhadolnik/Delo
Njegovo pismo gre takole:
Ker sem slišal že veliko različnih mnenj, bi še vas želel vprašati, ali imam kot najemnik pravico opravljati določene posege na stanovanju, ki ga imam v najemu. Želel bi namreč zamenjati radiatorje, ker bi želel prihraniti na stroških ogrevanja?
Take posege lahko opravite, saj Stanovanjski zakon izrecno določa, da lastnik ne more odreči najemniku soglasja za posege, če so skupaj izpolnjeni naslednji pogoji: 1.) če je poseg v skladu s sodobnimi tehničnimi zahtevami in je v osebnem interesu najemnika, 2.) če stroške nosi najemnik, 3.) če sprememba ne ogroža interesa lastnika stanovanja in ostalih lastnikov v stavbi in 4.) če s spremembo niso povezane poškodbe skupnih delov večstanovanjske stavbe in zunanji izgled.
Izrecno poudarjam, da se šteje, da pogoj skladnosti posega s sodobnimi tehničnimi zahtevami obstaja, če gre za posodobitev oziroma ustrezno rekonstrukcijo vodovodnih, elektrovodnih, plinovodnih, ogrevalnih (vključno z ureditvijo centralnih ogrevalnih naprav) ali sanitarnih naprav – to pa vključuje tudi zamenjavo radiatorjev.
Omenjeni poseg torej lahko opravite, in če bi vam najemodajalec pri tem nasprotoval, lahko zahtevate, da sodišče v nepravdnem postopku s sklepom nadomesti njegovo soglasje.
Odgovor je pripravil pravnik Mag. Boštjan J. Turk. Če ste se tudi sami znašli v pravni dilemi in imate zanj vprašanje, mu za brezplačen nasvet pišite na icgp@siol.net, v predmet sporočila pa pripišite ZA ONO. |
Preberite še: Ali mi za nujno pot na mojem zemljišču pripada denarno nadomestilo? (nasvet strokovnjaka)
Morda vas zanima tudi: Slovenka humanitarka, ki živi v Bejrutu: To je bilo zame najbolj pretresljivo obdobje
oddajte komentar