6.6.2017 ob 12:35
Začela se je sezona sadja, sadnih slaščic, sadnih sokov in sadnih solat. Stojnice na tržnicah so polne svežih dobrot, te že zorijo tudi na domačih vrtovih in v sadovnjakih, žal pa včasih malce pretiravate ter jih nakupite ali naberete preveč…
Škoda, da bi šle vitaminske bombe v nič. Zato je pametno vedeti, kako jih pravilno shranjevati. Poglejte torej kratek vodič, s pomočjo katerega boste poskrbeli, da se vaše sadje ne bo pokvarilo. Četudi ste si že odrezali kakšen košček.
Več uporabnih nasvetov vas čaka na Facebooku.
Jabolka
Kako jih shranjevati: Takoj, ko jih prinesete domov, jih pospravite v hladilnik. V njem ali v hladni kleti bodo zdržale tudi tri tedne.
Če ste pojedli samo polovico jabolka: Drugo polovico ali rezine sadeža zavijte v plastično folijo in pospravite v hladilnik. Tako boste preprečili, da bi jabolko zaradi stika z zrakom porjavelo.
Hruške
Kako jih shraniti: Če jih boste pospravili v hladilnik, bodo zdržale kakšnih pet dni.
Če ste katero poskusili, vendar niste pojedli cele, ostanek pospravite tako, kot ostanek jabolka.
Avokado
Kako ga shraniti: Če ni še povsem zrel, ga na kuhinjskem pultu pustite, da se zmehča, mehkega pa pospravite na hladno, torej v hladilnik. Tako bo zdržal vsaj tri dni.
Če vam je ostala samo polovica: Meso premažite s sokom limone in s tem preprečite, da bi porjavelo, nato sadež zavijte v plastično folijo in položite v hladilnik tako, da bo z odrezano stranjo obrnjen navzdol.
Banane
Ločite jih na posamične sadeže, peclje zavijte v plastično folijo in položite v hladilnik. Dobre bodo vsaj teden dni.
Če vam je ostala samo polovica banane in je še vedno v olupku, jo skupaj z njim zavijte v plastično folijo in pospravite v hladilnik.
Grozdje
Kako ga shraniti: Položite ga v posodo ali vrečko z luknjicami in nato v hladilnik, kjer bo zadržalo svežino vsaj teden dni.
Maline
Kako jih hraniti: Najprej odstranite vse poškodovane sadeže, v posodo položite papirnato brisačo in nanjo stresite maline in jih postavite v hladilnik. Tako bodo dobre tri do štiri dni. Operite jih šele tik pred uživanjem.
Na enak način shranjujte vse jagodičevje.
Paradižniki
Lahko jih shranite v hladilniku (v njem zdržijo teden dni), le preden se z njimi nameravate pogostiti, jih nekaj ur pustite na sobni temperaturi.
Če ga je ostala samo polovica: Najbolje jo je shraniti v plastični posodi s pokrovom in seveda v hladilniku. Na njeno dno položite papirnato brisačo in nato paradižnik tako, da bo s prerezanim delom obrnjen navzdol.
Melone
Kako jih shraniti: V hladilniku bodo zdržale tudi teden dni.
Če ni več cela: Rezine ali koščke melone v hladilniku shranite v plastični pokriti posodi ali v vrečki. Polovico sadeža lahko zavijete v plastično folijo in položite v hladilnik. Na enak način shranjujte tudi lubenico.
Češnje
Kako jih shraniti: Stresite jih v posodo, odstranite poškodovane sadeže in jih shranite v hladilniku. Pojejte jih v dveh, treh dneh.
Kivi
Mehak kivi v hladilniku zdrži tri do štiri dni.
Če ste ga pojedli samo polovico, ostanek, preden ga pospravite v hladilnik, zavijte v plastično ali aluminijasto folijo.
Breskve
Kako jih shraniti: Če so mehke, jih pospravite v hladilniku in uporabite v petih dneh.
Če vam je ostala polovica, jo v hladilniku shranite v dobro zaprti plastični posodi.
Ananas
Kako ga shraniti: Če je cel, ga lahko pustite na pultu in ga porabite v petih dneh.
Njegove rezine v hladilniku shranite v plastični folij v plastični vrečki.
Jagode
Kako jih shraniti: Tako kot ostalo jagodičevje, seveda se znebite prezrelih in poškodovanih plodov. Lahko jih pustite kar v posodici, v kateri ste jih kupili.
Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock
oddajte komentar