15.9.2016 ob 6:50
Na Visu v uvali Stončica živi svetilničar, ki rezlja ribice iz lesa. Te ponosno nosijo vsi Višani. "Moja tiha želja je bila, da si kupim to čudovito ribico, ki me bo spremljala, tudi ko ne bom na morju. Svetilničar Ičo mi je ni hotel prodati, ker je imel takrat ravno veliko naročilo za neko poroko. Žalostna sem sedla na plažo, vzela v roke švicarski nož in izpod mojih rok je nastala prva riba. Presenečena sem bila sama nad seboj: JAZ TO ZNAM!" si je mislila Alenka, ko je izrezljala svojo prvo ribo iz naplavljenega lesa.
Tako se je pred trinajstimi leti začela zgodba Ribe Alenke. Mimogrede, svetilničarjevo ribico je nekaj let zatem v dar dobila od prijateljice in vse od takrat jo nosi okoli vratu. A njen dom je poln novih, tistih, ki jih je ustvarila sama.
Lesene ribe kot nakit, svečniki ali deske za narezke
Vse od prvega poskusa naprej je Alenka rezljala ribice za nakit. Pred štirimi leti je začela izdelovati še unikatne in uporabne izdelke za dom in prav vsi so v obliki ribic. Med njimi so na primer podstavki za kozarce ali vročo posodo, deske za narezke, obešalniki za nakit, obeski za ključe, svečniki, inštalacije in razne druge dekoracije za dom. Letos je ponudbo spet razširila in po novem ustvarja tudi majice ter predpasnike – s potiskom rib, seveda.
Alenka ustvarja iz masivnega lesa (oreh, hrast, oljka, hruška, jesen, češnja, cipresa, macesen …), za inštalcije pa uporablja tudi kamen in kovino. Njene umetnine s plavutmi so bile izbrane tudi za protokolarna darila, kar nekaj ribic pa je kot poslovna ali priložnostna darila že odplulo v tujino.
Ime ji je nadel lokalni mizar
Alenki pri projektu pomaga lokalni mizar Pavle Cimerman, pri kateremu v delavnici uporablja stroje, odstopi pa ji tudi kakšen kos lesa. Pravzaprav ji je, potem ko mu je predstavila svojo idejo za sodelovanje, nadel tudi ime. "Pavle si je mojo številko v telefon shranil pod ime Riba Alenka in tako je ostalo," pove ustvarjalka, ki si je v domači kleti uredila tudi svojo delavnico.
"Marsikdaj mizarju izpod stroja poberem ostanke masivnih kosov in vse spravim v svoji kleti. Iz vsakega koščka potem enkrat nastane ribica. V kleti imam tračno žago in veliko vzorcev in oblik ribic, ki so mi navdih za nadaljne delo," pove Alenka. Izrezano ribo potem zbrusi na tračni brusilki, po brušenju nastopi bolj fino delo, povezovanje ribic z vrvjo in oljenje. To proces pa se preseli kar za kuhinjsko mizo.
"Včasih se nova oblika ribe rodi kar zaradi naravne strukture samega lesa, ki ima kakšno posebno grčo, ki postane oko ali razpoko – usta ali lubje – plavut," o ustvarjalnem procesu še pove Alenka.
Riba Alenka bo nekoč živela ob morju
Pa lahko hobi preraste v posel? "To so moje sanje. Živela bom ob morju, kjer bom imela delavnico z galerijo – pogled na morje je obvezen," pove Alenka, ki ribice kot dopolnilno dejavnost trenutno izdeluje poleg službe. "Mislim, da je slovenski trg premajhen, da bi se s tem preživljala. Sem pa vesela, da si lahko s tem zaslužkom plačam kakšno položnico," sklene ustvarjalka.
Avtor: Maja Fister
Foto: Vasja Ambrožič, Mateja Jordovič Potočnik, Dejan Tonkli, arhiv Riba Alenka
Priporočamo tudi
Več vsebin na to temo:
oddajte komentar