7.10.2016 ob 10:20
Ne samo z ignoriranjem simbolov za pravilno vzdrževanje oblačil in z napačnim pranjem spodnjega perila, svojo garderobo uničujete tudi drugače. Drži, da je pravilno pranje pomembo za dolgo obstojnost jopic, oblek, bluz in modrčkov, a prav tako pomembno je, kako te pospravljate v omaro. Na najpogostejše napake pri tem opozarjata Ann Sullivan in Mindy Godding, ki se s pravilnim urejanjem garderobnih omar poklicno ukvarjata.
Nam že sledite na Facebooku?
Prva napaka: Najbrž uporabljate napačne obešalnike
"Ljudje ogromno denarja zapravijo za oblačila, te pa obešajo na neprimerne obešalnike," na prvo napako opozarja Sullivan in dodaja, da za vsako vrsto oblačil obstaja pravi obešalnik.
"Nakup ustreznih bi morala biti vaša prva naloga. Tanjši so denimo primerni za obleke in bluze. Širši so namenjeni plaščem in jopičem, saj nudijo ramenom pravo oporo. Seveda pa morajo obešalniki biti tudi primerne velikosti. Le tako bodo oblačila na njih ohranila pravo obliko," dodaja.
Godding se z njo strinja in dodaja, da velja pri uporabi obešalnikov upoštevati tudi sistem, ki vam v omari najbolj odgovarja. To omogoča vedno urejeno garderobo. "Poiščite obešalnike, ki so idealni za vaše bluze ter vse obesite na enake. Po tem se ravnajte tudi pri drugih oblačilih v vaši omari."
Druga napaka: Prenatrpana omara
Če sodite med večino, niste srečna lastnica velike garderobne omare, po kateri bi se lahko sprehajali, temveč premorete zgolj eno ali dve običajni, ki sta največkrat prenatrpani, oblačila pa zato zmečkana in brez prave oblike. "Kadar oblačila na obešalnikih pritiskajo druga ob drugo, ne samo, da se zmečkajo, tudi tkanine se hitreje obrabijo, hkrati z njih poletijo gumbi, bleščice in drugi dodatki," opozarja Godding.
Kakšen je primeren razmah med obešalniki? Ta naj znaša vsaj 0,6 centimetra. Lahko pa idealen razmah določite tudi drugače: če obešalnike po nosilni palici naprej in nazaj pomikate brez težav, je ta pravi.
Tretja napaka: Na obešalnike obešate puloverje
Teh ne bi smeli obešati tako, kot srajce ali bluze, saj se sicer zaradi teže razvlečejo in zlasti v ramenih izgubijo obliko. Namesto, da jih obesite na obešalnik, njihove rokave povlecite navznoter, jih po dolžini prepognite na polovico in obesite čez prečko na obešalniku, tako kot denimo obešate hlače.
Četrta napaka: Na obešalnike obešate vse
Telovadno opremo, modrce, celo nogavice. Ti ne sodijo na obešalnike. Primerno mesto zanje so police, predali, lahko tudi škatle ali košare za shranjevanje. "Vsak potrebuje omaro z obešalniki ter takšno s policami in predali. Brez tega ni mogoče lepo pospraviti oblačil," pravi Godding ter dodaja, da zlasti za modrčke velja, da ne smejo biti natrpani v predalu, pač pa v njem zloženi tako, da ne izgubijo svoje oblike.
Peta napaka: Za ne sezonska oblačila ne skrbite pravilno
Oblačila, ki v trenutni sezoni niso aktualna (poleti plašči, bunde in jopice ter pozimi majice in kopalke) morate pravilno shraniti. Najbolje v neprodušnih vrečah. Ne zlagajte jih, temveč jih zvijte. Verjetnost za trdovratne gube in uničeno tkanino bo s tem po mnenju Ann Sullivan manjša. Prav tako se na zvitih oblačilih ne bodo pojavile rumene črte. Lahka poletna oblačila raje v bombažnih vrečah shranjujte v temnem in hladnem prostoru.
Šesta napaka: Prepogosto jih čistite v čistilnici
"Kemično čiščenje znatno skrajša uporabnost oblačil," opozarja Sullivan in dodaja, da je težja zimska oblačila med sezono povsem dovolj večkrat temeljito skrtačiti. Plašče ali suknjiče obesite na obešalnik in jih skrtačite s krtačo z debelimi ščetinami. Tako boste z njih odstranili prah, umazanijo in ostanke hrane, hkrati podaljšali njihovo trajanje ter prihranili pri obiskih v čistilnici.
Sedma napaka: Oblačila hranite v vrečki, v kateri ste jih prinesli iz čistilnice
Saj veste, v tistih plastičnih. Prav teh se morate čimprej znebiti. Po čiščenju namreč na oblačilih ostane vlaga, ki se lahko v plastični vrečki spremeni v plesen. Oblačila zato takoj odstranite iz njih in jim dovolite dihati.
Avtorica: M. F.
Foto: Shutterstock
oddajte komentar