Katero hrano umivamo in katere nikakor ne

Nekatera z obeh seznamov bodo morda presenečenje.

10.7.2017 ob 5:15

hrana_ThinkstockPhotos-502320166.jpg

Zlasti v vročih poletnih mesecih je treba pripravi hrane namenjati prav posebno pozornost. In vse se začne s čistočo živil, ki jih nameravate skuhati ali pojesti surove. A vendar, medtem, ko je nekatera treba vedno, drugih sploh ne smete prati. Poglejte si pet takšnih iz prve in pet onih iz druge skupine.

Več uporabnih namigov vas čaka na Facebooku.  

Katera morate vedno prati?

Vložene stročnice

Zagotovo je v vaši shrambi mogoče najti konzerve fižola, graha, čičerike in ostalih stročnic. Vedno jih je dobro imeti na zalogi, saj je iz njih mogoče hitro pripraviti jedi ali obogatiti solate. A čeprav so vložena zrna več kot priročna, je tekočina, v kateri so konzervirana, polna soli. Prav zato jo pred uporabo odlijte, zrna pa na hitro splaknite pod curkom hladne vode.

Sadje in zelenjava

Seveda je povsem logično, da sadje in zelenjavo, preden si privoščite surovo ali iz njih pripravite okusne jedi, dobro umijete. O tem ni nobenega dvoma. Kaj pa tista, z neužitnim olupkom? Umijte tudi te. Čeprav se vam ideja zdi nora in postopek odveč, saj olupka melone, lubenice, kumar in pomaranč vendarle ne boste pojedli vedite, da tedaj, ko lupite ali režete sadeže, roke pridejo v stik z umazanijo na njem, ta pa se nato prenese na plod, ki ga boste zaužili.

Riž

Res je, skuhali ga boste, a če boste kuhali opranega, ne samo, da bo končna jed okusnejša in zrna enakomerneje skuhana, prav tako boste z njega odstranili veliko škroba ter tudi bakteriji, ki so prisotne na zrnih. Splaknite ga vsaj dvakrat, še bolje pa bo, če ga boste izpirali vse dotlej, dokler voda, ki teče od njega, ne bo povsem bistra. Pri rižih slabše kvalitete bo postopek dolgotrajen, a nedvomno se vam bo obrestoval.

Pločevinke s pijačo

Če boste pomislili na to, kakšno pot te prepotujejo od proizvajalca do trgovskih polic, koliko umazanije in prahu se nanje usede in koliko rok jih prime, preden pridejo do končnega potrošnika, se boste strinjali, da jih je, preden jih prislonite na ustnice, pametno temeljito oprati ali vsaj obrisati. Ali še bolje, vsebino iz njih preliti v kozarec.

Konzervirana hrana

Tako, kot pijače v pločevinkah, gredo tudi živila v pločevinkah, kozarcih in drugih priročnih embalažah skozi nešteto rok. Na njih nakopičene bakterije in umazanija zlahka pridejo v stik z rokami in jedmi, zato ne bo odveč, če boste kozarec, preden ga boste odprli, dobro oprali. Saj veste, bolje je biti previden, kot obžalovati.

PET ŽIVIL , KI JI NE SMETE PRATI

V nasprotju s prej naštetimi živili, se z izpiranjem drugih tveganje za zastrupitev le še poveča, oziroma voda uniči njihov okus ter teksturo. Poglejte torej še pet takšnih, ki jih ne smete prati.

Surovo meso

Čeprav se zdi, da je spiranje piščanca, drugega perutninskega ali rdečega mesa, odlična ideja za varovanje zdravja, velja ravno nasprotno. Kajti voda, s katero meso spirate, ne uniči na njem prisotnih bakterij, temveč jih le razširi na druge kuhinjske površine, od koder lahko pridejo v stik z drugo hrano ter povečajo tveganje za zastrupitev. Edino varovalo pred zastrupitvijo z mesom je zato primerna toplotna obdelava.

Za uživanje pripravljena zelenjava in sadje

Tiste, ki jo kupite v vrečah ali plastičnih embalažah in ki je označena z napisom pripravljeno za uživanje, ni treba prati. V bistvu lahko tedaj, ko jih umivate v koritu, nanjo zaidejo bakterije s kuhinjske površine. Tako pripravljeno sadje in zelenjava je temeljito oprano pred pakiranjem in izjemno priročno. Prav zato ste ga namreč tudi kupili, kajne?

Surove ribe

Tako, kot velja za drugo surovo meso, velja tudi za ribe. S spiranjem v domači kuhinji se na površine prenesejo bakterije, ki lahko ob stiku z zelenjavo ter sadjem, katere uživate surove, izzovejo okužbe. Ribe kupujte očiščene v ribarnici in jih doma samo še pripravite.

Jajca

Ne glede na to, ali ste jajca kupili pri kmetu ali v trgovini, pred uživanjem jih ni treba prati. Zlasti tista, ki so na voljo v trgovinah, so zaradi procesa komercializacije oprana, in če boste to ponovno storili doma, lahko pride do navzkrižne kontaminacije. Prav tako je na lupini jajc prisoten zaščitni sloj, ki vsebini nudi zaščito ter ohranja svežino.

Testenine

Ne glede na to, s kakšnim razlogom bi želeli pred kuhanjem oprati testenine, raje pozabite na to idejo. S tem bi namreč s površine sprali škrob, ki testeninam zagotavlja tako pravo teksturo kot tudi okus. Verjemite, brez takšne predpriprave bodo boljše.

Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)