Učitelj sem! Učiteljica sem!: Pomen izobraževanja v času umetne inteligence

Živimo v času vrtoglavega vzpona umetne inteligence. In prav zato še bolj potrebujemo dobre, najboljše učitelje.

1.6.2023 ob 5:45 | Foto: Leon Vidic/Delo

Slika avtorja - Klavdija Miko Piše:

Klavdija Miko

klavdija.miko@delo.si

Učitelj sem! Učiteljica sem!: Pomen izobraževanja v času umetne inteligence

Učitelji, ki se potegujejo za naziv učitelja leta, so vključeni v iniciativo Učitelj sem! Učiteljica sem!, ki deluje pod okriljem AmCham Slovenija.

S tem projektom želijo v AmChamu celostno podpreti učiteljski poklic, je dejala generalna direktorica AmCham Slovenija mag. Ajša Vodnik: »Kot gospodarstveniki se zavedamo, da je učiteljski poklic tisti, ki uči vse druge. Če naši prihod­nosti – našim otrokom – ne bomo omogočili, da bodo lahko vstopali v gospodarski prostor konkurenčno, bo tudi naša država postala nepomembna.«

Na (ne)konkurenčnost naših otrok je na poslovnem zajtrku, na katerem so govorili o vrednosti znanja, inovativnosti in odnosov ob vzponu umetne inteligence, opozoril lanski učitelj leta dr. Uroš Ocepek. Kot član skupine Rinos (strokovna skupina za umeš­čanje računalništva in informatike v vzgojo in izobraževanje) si že ves čas prizadeva, da bi računalništvo in informatika postala obvezen predmet od 1. razreda naprej.

Dr. Uroš Ocepek, učitelj računalništva iz Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje, si ves čas prizadeva, da bi računalništvo in informatika postala obvezni predmet v osnovni in srednji šoli: »Če bi se to zgodilo 1. septembra letos, bi imeli naši mladi leta 2036 kakovostno računalniško znanje in bi bili konkurenčni tudi zunaj naše države.«

Opozoril je, da je sicer treba vsakega opremiti z digitalnimi kompetencami, ampak digitalne kompetence pomenijo le uporabo, računalništvo pa je razumevanje tehnologije: »Digitalne kompetence nas samo transformirajo v še večjega potrošnika, z računalništvom pišemo kreativne zgodbe.«

Navdihujoče zgodbe pa v svojih razredih že danes pišejo finalisti izbora za učitelja leta. Letos so bili poleg Jožice Frigelj še Vanja Kolar Ivačič (učiteljica razred­nega pouka, Osnovna šola Bistrica ob Sotli), Barbara Gradiš­nik (učiteljica slovenščine, III. gimnazija Maribor), Jože Lango (učitelj razrednega pouka, Osnovna šola Majde Vrhovnik Ljubljana) in Laura Mohorko Kumer (učiteljica slovenščine in zgodovine, Osnovna šola Cirkulane - Zavrč) - (na naslovni fotografiji).

----> Jožica Frigelj, učiteljica leta: Če bomo otroke zamorili že v osnovni šoli, ne bo prihodnosti

Zmagovalka bo poleg naziva prejela mednarodno izmenjavo ali udeležbo v poslovno-razvojni delegaciji AmCham v ZDA, uvrstila pa se bo tudi na izbor Global Teacher Prize v prihodnjem letu. Letos bo Slovenijo zastopal še Uroš Ocepek.

Na poslovnem zajtrku Ameriške gospodarske zbornice v Sloveniji (AmCham Slovenija) so o času, ko se vzpenja umetna inteligenca, in o tem, kako se v njem znajde Slovenija, razpravljali solastnik in generalni direktor družbe Labena ter član sveta guvernerjev AmCham Slovenija Borut Čeh, predsednik uprave Studia Moderna Sandi Češko, fizik in filozof, soustanovitelj in urednik Kvarkadabre dr. Sašo Dolenc, državna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo dr. Aida Kamišalić Latifić ter direktor in soustanovitelj družbe Red Orbit Andraž Štalec.

Frigljeva je po razglasitvi dejala, da si bo tudi v prihodnje prizadevala za otroke: »Da jim približamo izobraževanje, naredimo učni proces zanimiv, ohranimo otroško radovednost, da jim bo učenje v veselje. Prizadevala si bom tudi za nadarjene učence in inkluzijo. Predvsem pa si bom prizadevala za ugled učiteljev. Soočamo se s stanjem, ko ljudi preprosto ni. Če bi bil učiteljski poklic cenjen, ovrednoten, kot si s svojim delom zaslužimo in to vsakodnevno tudi dokazujemo, menim, da ne bi danes na trgu primanjkovalo 4000 učiteljev.«

Generalna direktorica AmCham Slovenija mag. Ajša Vodnik: »Poklic učitelja je verjetno najpomembnejši poklic. Seveda ne učitelja, ki samo podaja informacije, ampak učitelja, ki podaja znan­je, ki uči empatijo, kritično razmiš­ljanje.«

Preberite še: Leonida Mrgole: Permisivna vzgoja je povzročila največjo možno stisko na tem svetu

Morda vas zanima tudi: Psihologinja Aleksandra Meško: Te simptome vzemimo kot signal, da smo preobremenjeni


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)