23.6.2023 ob 7:41 | Foto: Vladimir Despetovic/Gettyimages | Avtor: M. FL.
Zveza potrošnikov Slovenije vse, ki počitnikujejo ali bodo še počitnikovali na Hrvaškem opozarja, da čeprav je naša južna soseda južna soseda prevzela skupno valuto evro, je po njihovih informacijah težav z dvigi gotovine na bankomatih več in ne manj v primerjavi s preteklimi leti.
V teoriji je namreč potrošnik res zaščiten pred višjimi nadomestili, a v praksi so stvari drugačne, saj dodatna nadomestila zaračunavajo lastniki bankomatov in ne banka, ki je izdala plačilno kartico.
Znotraj Evropske Unije vam vaša banka za dvige na bankomatih ne sme zaračunati višjega nadomestila, kot če bi denar dvignili na bankomatu v svoji državi.
"Svoji banki ob dvigovanju na hrvaških bankomatih res plačate enako nadomestilo kot doma, a svoj lonček pristavi še tamkajšnja banka ali drugi lastniki bankomatov, ki za dvige zaračunajo od nekaj evrov pa tudi do deset evrov ali več.
Provizija je običajno vezana na posamezen dvig in ni odvisna od višine zneska. Tako lahko za dvig desetih evrov plačate dodatnih deset evrov provizije.
O dodatnih stroških morate biti na ekranu bankomata pred dvigom obveščeni in postopek lahko prekinete ter poiščete drug bankomat, ki provizije ne zaračunava," opozarjajo na Zvezi potrošnikov.
Je pa res, da po njihovih informacijah večina hrvaških bank zaračunava provizije in se jim je zato težko izogniti, še posebej v bolj odročnih krajih, kjer je manj ponudnikov bankomatov.
Ena od izjem je po poročanju medijev Istarska kreditna banka, ki provizije ne zaračunava.
Preberite še: Neupravičen dvig cene turističnega paketa: V tem primeru vam podražitve agenciji ni treba plačati
Morda vas zanima tudi: Čudovita jezera na Hrvaškem, ki bi jih morali obiskati to poletje
oddajte komentar