29.6.2023 ob 9:35 | Foto: Profimedia, Instagram | Avtor: M. FL.
Ko je kraljeva poštna ladja (RMS) Titanik 10. aprila leta 1912 iz Southamptona odplula proti New Yorku, je veljala za največjo in nepotopljivo potniško ladjo.
View this post on Instagram
Le štiri dni po začetku potovanja se je plovba spremenila v tragedijo mednarodnih razsežnosti. Ladja je namreč 14. aprila ob 23.40 v severnem Atlantiku trčila v ledeno goro. Manj kot tri ure kasneje je potonila.
Na Titaniku ni bilo dovolj reševalnih čolnov za približno 2.220 potnikov, več kot 1.500 jih je izgubilo življenje.
Preživelo je le nekaj več kot 700 plovcev, Titanik pa se je iz najmogočnejše ladje tistega časa spremenil v najslavnejše razbitine v zgodovini.
View this post on Instagram
Na ladji je bilo kar nekaj najvplivnejših oseb in ameriških družin tistega časa. Med drugim finančnik, poslovnež in nepremičninar John Jacob Astor IV z nosečo ženo, ki jo je ob nesreči pospremil do reševalnega čolna, sam pa je 15. aprila zgodaj zjutraj utonil, piše v njegovi biografiji.
Na njej je plul Isidor Straus, kongresnik poslovnež in solatnik blagovnice Macy’s z ženo Ido. Oba sta potonila, njun skupni konec pa je bil uprizorjen tudi v filmu Titanik iz leta 1997.
Ida, ki bi se kot ženska lahko med prvimi vkrcala v reševalni čoln, ni hotela zapustiti moža, s katerim sta bila poročena 40 let.
View this post on Instagram
"Moja pra babica je že skoraj stopila v čoln in je pričakovala, da ji bo mož sledil. Ker tega ni storil, je bila zaskrbljena, tudi mornar, ki je bil odgovoren za vkrcavanje, mu je dejal, da se lahko pridruži ženi, ker je starejši in vpliven.
A on je odvrnil, da dokler ne bodo na varnem vse ženske in otroci, on ne bo zapustil ladje.
In ker ni hotel slediti ženi, je na ladji ostala tudi ona," je zgodbo o svojih prednikih pripovedoval njun pravnuk Paul A. Kurzman, ki ga je pripoved navduševala že kot dečka, šele ko je odrastel, pa je spoznal njeno resnično sporočilo.
View this post on Instagram
Od 329 potnikov v prvem razredu jih je preživelo 199. Od približno 995 potnikov drugega in tretjega razreda 293 in od 899 članov posadke 214.
View this post on Instagram
Preiskava, ki je potekala po potopu ladje, je navedla več možnih vzrokov za tragedijo. Eden od njih je bil, da je kapitan Edward Smith po nevarnih vodah plul s preveliko hitrostjo.
Ladja pred plovbo ni bila primerno pregledana, na njej je bilo premalo reševalnih čolnov, ladje, ki so bile v bližini, pa se niso mogle dovolj hitro odzvati in pomagati.
View this post on Instagram
Izgradnja Titanika je stala približno 7,5 milijona dolarjev, kar bi v današnjem času pomenilo 400 milijonov dolarjev.
Dolg je bil 269, visok 32 metrov, tehtal je 46 ton, njegova maksimalna hitrost je znašala 23 vozlov.
View this post on Instagram
Več let so se različne odprave trudile, da bi našle ostanke potopljene ladje, odkrili so jih šele leta 1985.
"Titanik je bil Mount Everest tistega časa," je za CNN Travel leta 2021 povedal ameriški oceanograf Robert Ballard, ki se mu je pri iskanju nasmehnila sreča. "Mnogi so se trudili, da bi ga našli."
View this post on Instagram
Ballard na prvi misiji odkrivanja leta 1977 ni bil uspešen. Uspelo mu je skoraj deset let kasneje s posebno potopno napravo Argo, opremljeno s kamero, ki je prenašala posnetke v živo.
Ostanke mogočne ladje je francosko-ameriška odprava, ki jo je skupaj z Ballardom vodil Jean-Louis Michel s francoskega inštituta za raziskovanje morja (IFREMER) v dveh delih našla na globini 3700 metrov jugovzhodno od Nove Fundlandije.
Iskanje je trajalo dva meseca, zgodaj zjutraj 1. septembra leta 1985 so človeške oči po 73 letih znova ugledale Titanik.
View this post on Instagram
Leta 1986 je ekipa z oceanografskega inštituta Woods Hole opravila prvi potop do potopljenega plovila z uporabo podmornice za tri osebe z imenom Alvin in z novo razvitim daljinsko vodenim vozilom.
Posnetki te odprave so bili javno objavljeni šele letos.
View this post on Instagram
Več kot sto let po potopu Titanika njegovi ostanki ne dajo miru različnim raziskovalcem in zgodovinarjem.
Zadnji potop do njegovih ruševin se je končal s smrtjo petih članov posadke v podmornici Titan podjetja OceanGate.
Za potop do ladje, katere ruševine še vedno zaznamujejo generacije, so odšteli 250.000 dolarjev, ostanke podmornice, v kateri so zaradi implozije izgubili življenje, so že našli in dvignili na suho.
View this post on Instagram
Prostori OceanGatea v mestu Everett, Washington so zaradi preiskave po dogodku do nadaljnjega zaprti.
Povzeto po portalu CNN Travel
Preberite še: Žalovanje kralja Karla: Na nesrečni podmornici Titan tudi njegov prijatelj
Morda vas zanima tudi: Razburkano življenje ameriške prve dame, ki se je poročila s svojim bratrancem
oddajte komentar