4.7.2023 ob 10:55 | Foto: Ladislav Kubeš (naslovna)/Gettyimages | Avtor: M. FL.
Na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje Slovenije opozarjajo, da je lajmska borelioza v Sloveniji daleč najpogostejša bolezen, ki jo prenašajo klopi. Razširjena je po vsej Sloveniji.
Povzročajo jo bakterije, ki se imenujejo borelije. Cepiva proti lajmski boreliozi ni. S primernimi zaščitnimi ukrepi ter s čimprejšnjo odstranitvijo prisesanih klopov lahko možnost okužbe zmanjšamo.
Kar pomeni, da je treba prepoznati zgodnje znake in okužbo zdraviti z antibiotiki. Pravilno zdravljenje v zgodnji fazi okužbe prepreči nadaljnji razvoj bolezni, ki sicer prizadene sklepe, srčno mišico in živčevje.
Kateri pa so zgodnji kazalniki okužbe? Nizata jih infektologinji Tammy Lundstrom in Sarah Park.
Najznačilnejši znak okužbe z borelijo je kolobarjast izpuščaj, imenovan eritema migrans. Ta je v sredini bel, obdaja ga rdeč rob, lahko je izrazitejši ali bolj bled, večjega ali manjšega obsega, lahko je rdeč, ali se odraža z modrikastimi odtenki in je videti kot modrica ob udarcu, lahko se pojavi že nekaj ur po okužbi, lahko pa tudi v dveh tednih ali še kasneje.
Izpuščaj po nekaj dneh izgine, a to ne pomeni, da bakterija v telesu ni več prisotna.
Pri okužbi z bakterijo borelije se včasih pojavijo bolečine v sklepih, glavobol, povišana telesna temperatura, skratka, vse skupaj lahko spominja na gripo.
"Če ti simptomi nastopijo potem, ko ste odstranili na kožo pritrjenega klopa, takoj obiščite zdravnika, ki bo s testom krvi potrdil ali izključil pristnost bakterije in okužbo primerno zdravil," svetuje Lundstrmova.
Nenadna psihična izčrpanost in fizična nemoč sta naslednja neobičajna, a zgodnja kazalnika okužbe z lajmsko boreliozo.
"Večina ta simptom pripiše slabšemu spancu ali povečani telesni aktivnosti, a kaj lahko gre za posledico stika s klopom," opozarja Parkova.
Čeprav je za lajmsko boreliozo res značilen kolobarjast, se koža na stik z bakterijo lahko odzove tudi z netipičnim izpuščajem, ki se ne pojavi vedno na mestu, kjer je bil prisesan klop.
"Zato bodite pozorni tudi na druge kožne madeže in jih, če ste bili v stiku s klopom, pokažite zdravniku," svetuje infektologinja.
Okužba je, kadar je dovolj hitro prepoznana in pravilno zdravljena, lahko premagljiva, je pa v vsakem primeru najboljša preventiva, kar pomeni, da v naravi nosite dolga, svetla oblačila, se pred klopi zavarujte z repelenti, po vrnitvi iz narave se oprhajte in preglejte, ali morda ni kje na telesu prisesan klop.
Zgodnje odstranjevanje tega zmanjša možnost okužbe, ta se znatno poviša, kadar je klop prisesan od 26 do 48 ur.
"Klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo. Če deli klopa ostanejo v koži, tudi te čim prej odstranimo. Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil," piše na spletni strani NIJZ.
Povzeto po portalih NIJZ in Huffpost.com
Preberite še: Pazite se klopov
Morda vas zanima tudi: Slovenka, ki se je soočila z boleznijo hčerke, nato pa zbolela še sama: Če samo upaš, je žal premalo
oddajte komentar