5.12.2022 ob 8:09 | Foto: gettyimages | Avtor: D. L.
Čustva, predvsem žalost, so igrala pomembno vlogo v umetnosti in glasbi skozi zgodovino človeštva. Zlasti glasba pogosto vključuje teme, kot sta ljubezen in izguba, kar kaže, kako osrednji sta izguba in žalost v naši kulturi.
Zanimivo je, da številni ljudje pravijo, da radi poslušajo žalostno glasbo, ker se ob njej počutijo srečni. To je primer paradoksa tragedije: čeprav se zelo trudimo, da bi se izognili žalosti, je to zelo pogosto nekako prijetno, kadar jo zaznamo v umetnosti ali glasbi.
Besedilo žalostne pesmi pogosto vsebuje običajne sprožilce za občutke žalosti; tipičen sprožilec je izguba osebe, odnosa, denarja, statusa ali celo izguba dragocenega predmeta.
Tudi žalostne pesmi imajo podobno glasbeno strukturo. Glasba, ki vzbuja žalost, je pogosto napisana v molu in ima počasen tempo.
Kadar poslušamo žalostne pesmi, po navadi izzovejo fizične reakcije, značilne za čustvo žalosti – zmanjšanje energije, spremembo aktivnosti avtonomnega živčnega sistema, kot so krvni tlak, srčni utrip in pogosto tudi solze.
Za paradoks tragedije je bilo ponujenih več različnih razlag. Aristotel je trdil, da je gledanje tragične igre omogočilo občinstvu, da izkusi negativna čustva in s tem očisti negativnost iz svojega telesa s katarzo.
Sodobne teorije temeljijo na možnosti, da se žalost v umetnosti razlikuje od žalosti v vsakdanjem življenju, tako da žalostna umetnost dejansko proizvaja pozitivno čustveno stanje, napačno označeno kot žalost, ali da se zaradi žalosti v umetnosti počutimo bolj povezani z drugimi.
Domneva se tudi, da žalostna umetnost ustvarja tako žalost kot užitek skupaj.
Žalost po navadi traja dlje kot užitek. Obstaja celo hormonska razlaga za to: hormon prolaktin, ki se običajno sprošča kot odziv na solze, žalost in potrtost, deluje tako, da nas spodbuja, da se navežemo na druge ljudi in vzpostavimo vezi.
Prolaktin se izloča tudi, kadar poslušamo žalostno glasbo. To nas lahko potolaži, še posebej, ko ugotovimo, da pravzaprav ne doživljamo prave duševne bolečine.
S pomočjo glasbe lahko spreminjamo negativne občutke v pozitivne in predelamo bolečino. Kadar poslušamo žalostno glasbo, se odmaknemo od vsakodnevnih težav, obenem pa si dovolimo čutiti tudi neprijetna čustva.
Če ob njej jočemo, ima to terapevtski učinek.
Čeprav so nekatere pesmi žalostne, v naše možgane vnašajo nekaj pozitivnega. Zato je priporočljivo, da si zavrtite kakšno pesem, ob kateri boste zajokali.
Nothing Compares 2 U - Sinéad O’Connor
Someone Like You - Adele
Skinny Love – Bon Iver
Dancing On My Own – Robyn
Back To Black – Amy Winehouse
Tears in Heaven – Eric Clapton
Everybody Hurts – R.E.M
Your Power – Billie Eilish
You All Over Me – Taylor Swift ft. Maren Morris
What Other People Say – Sam Fisher & Demi Lovato
Lose You To Love Me – Selena Gomez
Supermarket Flowers - Ed Sheeran
Too Good At Goodbyes – Sam Smith
Prirejeno po Psychology Today
Preberite še: Odlični razlogi, zakaj bi se tudi odrasli morali igrati
Morda vas zanima tudi: Odpustila sem ti, ampak ne morem pozabiti (kako ta stavek vpliva na vaše življenje)
oddajte komentar