13.7.2023 ob 5:55 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Prihaja sezona paradižnikov, ki bodo kmalu dozoreli tudi na domačih vrtovih.
Čas, ko je narava z njimi posebej bogata, je dobro izkoristiti, saj paradižnik vsebuje veliko vitaminov, mineralov in antioksidantov, ki so koristni za vse starostne skupine, zlasti za ženske po 50. letu starosti.
Med najznatneje zastopanimi vitamini v paradižniku so A, B1, B3, B6, B7, C in K, od mineralov prednjačijo baker, kalij, magnezij in železo, med antioksidanti je treba izpostaviti likopen.
Likopen je močan antioksidant, ki ščiti kožo pred škodljivimi vplivi sončnih žarkov, pozitivno vpliva na zdravje srca in ožilja ter varuje pred nekaterimi oblikami raka.
Telo lažje absorbira likopen iz kuhanega, kot surovega paradižnika, oba pa sta nepogrešljivi sestavini zdrave prehrane.
Zakaj je paradižnik tako zdrav?
Paradižnik pomaga pri ohranjanju zdravja srca in ožilja. Pri tem poleg vlaknin, ki pozitivno vplivajo na količino holesterola v krvi, pomembno vlogo igra že omenjeni likopen, karotenoid, ki temu plodu zagotavlja značilno rdečo barvo.
Več raziskav je pokazalo, da likopen znatno zniža tveganje za bolezni srca in ožilja.
V paradižniku je zastopan še kalij, mineral, ki je prav tako nepogrešljiv za dobro delovanje srca.
Tudi s tega vidika glavno vlogo igra likopen, ki na naravni način varuje kožo pred sončnimi žarki in blaži učinke, ki jih ti pustijo na njej.
Paradižnik sicer ni nikakršno nadomestilo za sončne kreme, a če ga boste redno umeščali na jedilnik, bo s svojim delovanjem pripomogel do lepše in bolj zdrave kože.
Bogat je s številnimi fitokemikalijami karotenoidi, ob že omenjenem likopenu sta tu še karoten in lupin, antioksidanta, ki pozitivno vplivata na zdravje oči in jih varujeta pred s staranjem pogojenimi boleznimi.
En od glavnih razlogov, zaradi katerih se paradižnik priporoča ženskam, starejšim od petdeset let, je v tem, da lahko blaži simptome menopavze.
Vsebuje namreč dokajšnjo količino vitamina B6, ki je ključen za ohranjanje ravnovesja med estrogenom in progesteronom. Prav neravnovesje med njima še okrepi neprijetne odzive telesa na to obdobje.
Zaradi bogastva antioksidantov paradižnik blaži oksidativni stres, katerega posledica so lahko tudi občutnejši vročinski oblivi.
Po zaslugi vitamina B7 (biotina) in železa preprečuje izpadanje las, ki je pogost spremljevalec menopavze.
Ker paradižnik vsebuje le malo energije, je lahko zaveznik pri uravnavanju telesne teže, njegov sok pospešuje presnovo in niža raven trigliceridov ter slabega holesterola v krvi, svež ali kuhan paradižnik skrbi tudi za dobro prebavo.
Povzeto po portalu Sensa.rs
Preberite še: Za vse brez vrta: 9 vrst zelenjave, ki odlično uspevajo na balkonu
Morda vas zanima tudi: To so živila, s katerimi boste poskrbeli za mladosten videz
oddajte komentar