15.3.2020 ob 5:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Najbrž si je težko zamisliti šolarčke, kako sedijo in v tišini meditirajo, a strokovnjaki za mentalno zdravje navajajo, da je tovrstno početje zanje koristno, saj jim kasneje v življenju pomaga pri premagovanju z odraščanjem povezanih dilem, negotovosti in težav, navaja Best Life.
Dognanja najnovejše raziskave, ki jih povzema časopis Behavioral Neuroscience namreč zgovorno pričajo, da meditacija v otroštvu zagotavlja boljše mentalno zdravje v najstniški in odrasli dobi. Čeprav rezultati niso presenečenje in so bili s strani izvajalcev študije pričakovani, jih strokovnjaki izpostavljajo zaradi porasta samomorilnosti med mladimi.
Analiza, ki jo je maja lanskega leta objavila publikacija JAMA je namreč postregla z zastrašujočimi podatki: stopnja samomorilnosti med otroci v starosti do 10 do 13 let je v Združenih državah Amerike med leti 1999 in 2014 narasla za 33 odstotkov. Glede na poročilo ameriškega psihološkega združenja se je samomorilnost med najstniki v letih od 2008 do 2017 povzpela za 47 odstotkov. Hkrati omenjeno poročilo navaja, da se je v tem obdobju število adolescentov s simptomi težke depresije povečalo za 52 odstotkov.
Številni strokovnjaki za mentalno zdravje so mnenja, da je v ozadju tega porasta zasvojenosti z družabnimi omrežji in pretirana uporaba sodobne tehnologije, zlasti pametnih telefonov, vsekakor pa gre za trend, pred katerim si kot družba ne smemo zatiskati oči.
"Tako kot odrasli, so tudi otroci in mladostniki izpostavljeni stresu in preobremenitvam, ki so posledice življenjskega sloga," je povedal strokovnjak za čuječnost Omri Kleinberger in dodal: "Otroci so po zaslugi sodobne tehnologije izpostavljeni številnim dražljajem, družbenim pritiskom in izzivom, ki jih skupaj s fizičnimi in psihičnimi procesi, ki so del odraščanja težko predelujejo, dojemajo in premagujejo.
Prav zato bi se morali z meditacijo in drugimi tehnikami sproščanja spoznati že v rosnih letih. Tako bi lažje premagovali stres in zgradili obrambne mehanizme, ki bi jim pomagali razumeti sebe in se pravilno odzivati na dražljaje, ki jih prejemajo iz okolice."
V namen študije, ki je izpostavila pozitiven učinek meditacije na otroke in kasneje na mladostnike, je ekipa strokovnjakov šestošolce iz ene od bostonskih osnovnih šol razdelila v dve skupini in jih opazovala osem tednov.
Polovica otrok je ob šolskih obveznostih vsak dan meditirala, druga polovica te prakse ni izvajala. Pri tistih, ki so se spoznavali z meditacijo, so strokovnjaki zaznali nižjo količino stresa in negativnih čustev v primerjavi z onimi, ki niso meditirali. Hkrati so znanstveniki pri prvih opazili manjšo aktivnost v možganski žlezi amigdali.
"Obstaja veliko dokazov, da pretirano delovanje amigdale v otroškem obdobju vodi v povečan stres in višje tveganje za razvoj depresije v najstniški dobi," je povedal nevroznanstvenik in soavtor študije John Gabrieli.
Čeprav bodo za natančne dolgoročne učinke meditacije v otroštvu potrebne še nadaljnje študije, Gabrieli verjame, da ta raziskava dokazuje, da bi bila v šolsko delo vključena meditacija otrokom nedvomno v korist. Kajti največje učinke ta premore, kadar se jo izvaja redno in pod primernim vodenjem.
"Z meditacijo in drugimi oblikami skrbi za mentalno zdravje je tako, kot s fizično aktivnostjo. Če se ji predajate en mesec, je to dobro. A če z njo nenadoma prenehate, minejo pozitivni učinki. Tako fizična kot mentalna vadba morata zato biti redni in kontinuirani, saj le v tem primeru prinašata trajne in dolgoročne pozitivne učinke."
Preberite še: Najboljši in najslabši čas za meditacijo
Morda vas zanima tudi: Zaživite, začnite meditirati
oddajte komentar