11.10.2023 ob 5:55 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Cink ima z vidika odpornosti pomembno vlogo, dokazano je, da so osebe, ki jim tega minerala v telesu primanjkuje, dovzetnejše za virusne okužbe, prav tako te, kadar do njih pride, težje in dlje prebolevajo.
Ker je pred nami sezona gripe in prehladov je dobro vedeti, kje vse se nahaja cink, koliko ga telo potrebuje dnevno, kako deluje v organizmu, kaj se zgodi, če ga zaužijemo preveč in kdaj naj bi ga uživali v obliki prehranskih dodatkov.
Je mineral, ki je v vseh telesnih celicah, med drugim sodeluje pri sintezi DNK in beljakovin ter imunskemu sistemu pomaga pri obrambi pred bakterijami in virusi. Primerna količina cinka zagotavlja tudi boljši spanec.
Ob tem igra pomembno vlogo pri celjenju ran in čirov, njegova največja prednost je sposobnost skrajševanja časa prebolevanja različnih okužb.
Priporočena dnevna količina cinka se razlikuje od osebe do osebe, za večino odraslih žensk ta znaša od osem do 12 miligramov in za moške približno 11 miligramov. Količina nikoli ne sme preseči 40 miligramov.
Njegov najbogatejši vir so živila živalskega izvora (meso, ribe, ostrige) nekaj ga je tudi v nekaterih rastlinskih virih (bučna semena, leča) in obogatenih žitih, sadje in zelenjava sta z njim skopa.
Večina zdravih oseb, ki se prehranjuje z uravnoteženo prehrano, z njo dobi dovolj cinka in ne potrebuje dodatkov. So pa skupine, pri katerih so ti priporočljivi:
Kot glavni simptomi pomanjkanja so dovzetnost za okužbe z virusi, slabši vonj in okus, počasno celjenje ran, težave s spominom in koncentracijo.
Pri nekaterih je učinek cinkovih preparatov opazen že znotraj 24-ih ur po začetku prehlada in se stopnjuje ob jemanju vsaki dve uri. Tako je mogoče za približno dva dneva skrajšati trajanje okužbe.
Obstajajo različne vrste cinka, kot dodatka prehrani: cinkov sulfat, cinkov acetat in cinkov glukonat, ni še natančno znano, kateri je na splošno boljši, se pa je cinkov acetat izkazal za najboljšega pri skrajševanju prebolevanja prehlada.
Ne obstaja najboljši čas za uživanje dodatkov s cinkom. Če opažate, da vas, če izbranega vzamete pred jedjo, boli želodec, ga pojejte po obroku. Tako ga bo telo tudi bolje izkoristilo, saj se cink najbolje absorbira, kadar je zaužit skupaj z beljakovinami.
To je odvisno od posameznika, najbolje se je glede odmerka in pogostosti posvetovati z zdravnikom.
Jemanje nizkih količin cinka v obliki multivitaminskih pripravkov, ni nevarno, pretiravanje z njim pa ima za posledico zmanjšano absorpcijo železa in bakra, kar povzroči anemijo in oslabitev imunskega sistema, v težjih primerih lahko pride do driske in bruhanja.
Povzeto po portalu Zadovoljna.dnevnik.hr
Preberite še: 5 najmočnejših naravnih pripravkov za lažje prebolevanje gripe ali prehlada
Morda vas zanima tudi: 8 poceni lepotnih trikov s svežo limono, ki bi jih moral poznati vsak
oddajte komentar