17.1.2017 ob 7:45
Pozabite na vse, kar ste slišali o ušesnem vosku oziroma maslu in kako se ga znebiti. Ameriška akademija otorinolaringologije (The American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery Foundation) je namreč podala nove smernice obravnave tega telesnega izločka in, kot povzema portal indy100.com, se je izkazalo, da je velika večina do sedaj z njim ravnala povsem napačno.
Več koristnih napotkov vas čaka na Facebooku.
V svojem poročilu so strokovnjaki zapisali, da je telo iz ušes staro maslo sposobno izločati samo in ga nadomeščati z novim, ki slušnim organom zagotavlja svojevrstno zaščito.
Žvečenje, premikanje čeljusti in nastajanje novih celic v ušesnem kanalu pripomore k temu, da se odvečno maslo lahko naravno izloča.
Več škode, kot koristi
Pri približno desetih odstotkih posameznikov je ta proces naravno oviran in v ušesih se zato tvorijo čepki, ki jih zdravniki v ambulantah očistijo s posebnimi, nebolečimi postopki. Pri večini pa je naravni cikel oviran zaradi uporabe vatiranih palčk, s katerimi star vosek potisnejo globoko v sluhovod in tako onemogočajo naravno čiščenje slušnih organov. Prav zato strokovnjaki uporabo teh palčk odsvetujejo.
Vodilni pri snovanju novih smernic, Seth R. Schwartz, je po izdaji poročila povedal: "Ljudje iz ušes odstranjujejo maslo, saj menijo, da je pokazatelj nehigiene. Takšno prepričanje je za ušesa in sluh nezdravo, saj s tem, ko uporabljajo palčke ali druge pripomočke, zadeve le še poslabšajo, kajti staro maslo potiskajo globlje v uho in ovirajo proces naravnega čiščenja, s čimer ogrožajo sluh."
---> In kaj sedaj z vatirnimi palčkami, ki jih imamo doma? Preberite tukaj
Namesto, da to počnete tudi sami, ob prhanju obrišite zgolj del ušesa, ki ga lahko dosežete s prstom, katerega ste ga ovili v brisačo, z nobenim predmetom pa ne skušajte odstranjevati tistega masla, ki je globlje v sluhovodu. Zanj bo telo poskrbelo samo.
Avtorica: M. F.
Foto: Shutterstock
oddajte komentar