Se tudi vi izogibate proteinskim praškom?

Veste, da so proteini pravzaprav angleški izraz za beljakovine, ki pa jih naše telo nujno potrebuje?

23.6.2015 ob 8:00

shutterstock_281856302.jpg

V zadnjem času je veliko govora in pisanja o proteinskih praških. Nepoučeni in tisti, ki v svoj dnevni urnik ne vključujejo vadbe, so prepričani, da gre za neko kemijo, ki telesu ni v pomoč.


Že slediš Mični na Facebooku? Včasih ima super ideje, ki jih tukaj ni. Preveri! @Mična

Res je, hrana v praških praviloma ni hranljiva, a ne govorimo o juhah v vrečkah, temveč o beljakovinah, ki bi jih morali telesu vsak dan dati dovolj. Vendar pa žal jih marsikatero telo dobi premalo.

shutterstock_281437418.jpg

Kaj sploh so beljakovine?

Ob besedi beljakovine najprej pomislimo na mlečne izdelke. A beljakovine najdemo še v pustem piščančjem in puranjem mesu, jajcih (še posebej v beljakih), soji, lososu (in drugih ribah), in tudi v nekaterih oreščkih kot so denimo pistacije. Pri mlečnih izdelkih pa sta najboljši vir beljakovin skuta ter grški jogurt.

Beljakovine naj bi predstavljale 30 odstotkov vse hrane, ki jo zaužijemo v dnevu, splošna priporočila pa se gibljejo okoli 1,5 g beljakovin na kilogram telesne teže na dan. 

Na tržišču lahko najdete veliko različnih beljakovin: konopljine, grahove, riževe, pa tudi sojine.

"Uživanje beljakovin oz. proteinov je nujno, da naše telo sploh funkcionira, v večini vsi ljudje pojedo premalo beljakovin in preveč ogljikovih hidratov. In ker so beljakovine gradniki našega telesa, jih je potrebno vnašati v zadostni količini", pojasnjuje Nina Valant, PR & marketing Proteini.si.

Beljakovinski praški lahko le pomagajo

In prav zaradi tega, ker marsikdo ne doseže dnevne količine beljakovin, so se razširili beljakovinski praški, ki so v precejšnjo pomoč. Nina Valant ob tem razlaga, kako sploh nastanejo in zakaj se jih ne bi smeli izogibati.

Beljakovinski napitek je zelo priporočljivo piti po vadbi, saj pomaga pri regeneraciji mišic.

"Sirotkine beljakovine, ki so tudi najbolj kakovostne, so narejene iz sirotke, ki je popolnoma naravna stvar, saj mleko v prvi fazi ohladijo na 4°C in ga transportirajo do sirarn. Na naslednji postaji gre mleko skozi proces pasterizacije, s čimer se doseže, da mleko ne vsebuje bakterij škodljivih organizmu. Sledi proces pridelave sirnih izdelkov, katerih stranski produkt je sirotka v tekoči obliki. Vso to sirotko se nato zbere in preusmeri v naslednji proces, pri katerem se s pomočjo različnih načinov filtracij loči samo sirotko od ostalih snovi. In nastane sirotka v prahu in to je potem tisti 'prašek', ki ga z vodo pijemo po treningu ali namesto obroka ali pa kot dodatek, saj je z navadno prehrano včasih težko vnesti dovolj veliko količino beljakovin."

shutterstock_106962209.jpg

Kaj pa pravi nutricistka?

O beljakovinskih praških smo povprašali še nutricistko Mojco Cepuš, svetovalko o zdravi prehrani in hujšanju, ki zagovarja takšen način uživanja beljakovin, a ima nekaj nasvetov.

"Beljakovine so v zadnjem času kamen spotike in priporočila o tem, kolikor bi jih morali zaužiti, odstopajo od strokovnjaka do strokovnjaka. Ker so beljakovine glavni gradniki telesa, jih je potrebno uživati redno. Dober vir beljakovin je meso in ostala hrana živalskega porekla, kot so jajca in mlečni izdelki, a to nikakor ne pomeni, da so to edini viri beljakovin. Če se odločimo za vegeterjansko prehrano, je pomembno, da uživamo zelo raznolika beljakovinska živila, če se le da v istem obroku, polnovredna žita in stročnice. Npr. nebrušen riž in grah, ali polnozrnate testenine s čičeriko ..."

Beljakovinski prašek lahko zmešate z vodo, mlekom ali svojim najljubšim napitkom (sojinim, riževim, mandljevim, itd).

Za dodatno vnašanje beljakovin v prehrano se lahko po mnenju nutricistke poslužujemo tudi različnih dodatkov oz. beljakovinskih napitkov. "Na tržišču jih je zelo veliko, kar povprečnemu potrošniku otežuje izbiro." Odločilen kriterij naj bo vedno kakovost beljakovin, način predelave in odsotnost vseh nepotrebnih dodatkov, kot so sladkorji, arome, barvila, umetna sladila in podobno, svetuje Cepuševa, ki tudi sama uživa beljakovinske napitke. Prisega na surove veganske proteine, narejene iz surovih grahovih beljakovin, surovih brusničnih beljakovin in surovih konopljinih beljakovin.

Kot rečeno je danes na izbiro ogromno beljakovinskih praškov, med katerimi boste vsekakor našli najprimernejšega zase. Še Mičnin nasvet: odlični so kot dodatek smutijem in kosmičem, vključite pa jih lahko tudi v peko peciva, s čimer boste sladke pregrehe naredili malce bolj zdrave. Tukaj pa preverite še eno sestavino, ki je obvezen del zdravega smutija.

Avtorica: Branka Grbin

Foto: Shutterstock


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)