11.8.2021 ob 5:05 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Zdi se, da se nikakor ne morete dodobra naspati, zato ste vsako jutro utrujeni, čez dan pa brez prave energije.
Da bi se zadeve izboljšale, je treba najprej ugotoviti, kaj krati vaš spanec. Your Tango niza pet najpogostejših razlogov in dodaja še, kako jih odpraviti.
Če si pred počitkom radi privoščite kozarček ali dva, ker potem res hitro zaspite, imamo slabo novico: alkohol pred spancem nanj v bistvu vpliva slabo. Kajti faza globokega spanca je zaradi njega krajša in manj izdatna, kako se to odraža zjutraj, pa že veste.
Rešitev v tem primeru je preprosta: odpovejte se kozarčku pred spanjem in si namesto rujne kapljice privoščite kamilični ali metin čaj.
Kvalitetna vzmetnica je ključna za dober spanec in za zdravje na sploh. Prav tako ima velik vpliv tudi posteljnina.
Zato preverite, kako vam odgovarja vzmetnica in si, če je vaša slaba, omislite novo. Posteljnina, ki jo prekriva, naj bo iz naravnih, zračnih materialov ter primerna letnemu času.
V vsakem primeru se izogibajte umetnim tkaninam, kot sta najlon in poliester.
Spalna apnea je motnja spanja, zaradi katere med počitkom prihaja do prekinitve dihanja in s tem slabega spanca. Spalna apnea povzroča tudi smrčanje, zjutraj pa je opazna kot izdatna utrujenost, glavobol, malodušje in pomanjkanje energije.
Če sumite nanjo, obiščite zdravnika, ki vam bo pomagal pri diagnosticiranju in odpravi ter s tem do boljšega spanca.
Kofein je še en znan motilec spanja. Ta res spodbuja možgane in izboljšuje koncentracijo, a pred počitkom ni zaželen, saj se morajo možgani tedaj umiriti.
Najbolj poznan vir kofeina je kava, nahaja pa se tudi v pravih čajih, čokoladi in nekaterih gaziranih pijačah, zato se jim vsaj štiri ure pred počitkom izogibajte.
Najbolje bo, če si zadnjo skodelico kave ali čaja, oziroma košček čokolade privoščite po kosilu.
In še zadnje, čeprav še zdaleč ne nepomembno: tudi vsakodnevne skrbi slabo vplivajo na spanec.
Stres je najpogostejši razlog za nespečnost, zato je pomembno poznati načine ki pomagajo pri njegovemu blaženju in tudi odpravljanju.
K temu pripomorejo meditativne tehnike ter naravni pripomočki, kot so aroma sivke, kamilice, poslušanje glasbe, branje knjige, skratka, karkoli odvrne misli od skrbi, ki ne dajo spati.
Preberite še: Lakota pred spanjem: bi morali v posteljo lačni?
Morda vas zanima tudi: Štiri skrbi, ki ženskam najpogosteje ne pustijo spati
oddajte komentar