1.12.2022 ob 5:45 | Foto: Gettyimages, Instagram | Avtor: M. FL.
Pred nami so prazniki, med katerimi bo pogosto zadišalo po okusnih pecivih, katerih sestavina so neredko orehi. Božično-novoletnih dnevov si pač ni mogoče predstavljati brez orehove potice ali orehovih piškotkov.
View this post on Instagram
A ti lupinasti plodovi niso le okusni, so tudi zelo zdravi.
Vsebujejo namreč zdrave maščobe, vitamine, minerale ter antioksidante polifenole, ki v telesu igrajo pomembno varovalno vlogo, saj pomagajo nevtralizirati nestabilne molekule, imenovane prosti radikali, ki povzročajo telesna vnetja, z njimi se poviša tveganje za številne kronične bolezni.
Ob tem je v njih veliko vlaknin, znano je, da je z vlakninami bogata hrana povezana z nižjim tveganjem za kronične bolezni srca in ožilja, za sladkorno bolezen in pripomore k dobri prebavi ter s tem k zdravju prebavil.
Orehi vsebujejo še mnoge pomembne fitokemikalije in veliko omega tri maščob, ki so nepogrešljive za dobro delovanje možganov.
Omega tri maščobe v možganih zmanjšujejo oksidativni stres, krepijo povezave med živčnimi celicami in pozitivno vplivajo na domala vse možganske funkcije ter na živčevje na sploh.
View this post on Instagram
Med pogosto spregledane koristi orehov sodi še boljše reproduktivno zdravje - vsebujejo veliko magnezija, kalija, fosforja in kalcija, ki igrajo pomembno vlogo pri delovanju spolnih organov.
Če orehe nabirate sami, jih v luščini najprej dobro posušite. Če kupujete takšne v luščini, pazite, da ta ni popokana ali drugače poškodovana in da so naprodaj že suhi.
Ko jih oluščite, njihova jedrca spravite v neprodušno zaprti posodi ali v tesno zaprti plastični vrečki.
Orehova jedrca svežino najdlje ohranijo v zamrzovalniku. Tam lahko orehe hranite tudi do enega leta. Pred uporabo jih ni treba tajati, ne glede ena to, ali uporabljate cele, narezane ali zmlete.
Orehi, shranjeni v kleti, v primerni posodi zdržijo do treh mesecev, v hladilniku do pol leta.
View this post on Instagram
Na toplem in ob stiku s svetlobo zaradi visoke vsebnosti maščob postanejo žarki in neprimerni za uživanje.
Kot rečeno, so orehi velikokrat sestavina peciv, a to še zdaleč ni edini način za krepčanje z njimi. Odlični so kot samostojni prigrizek, podajo se v družbo sirov, solat in celih žit.
Okusni so dodani jogurtu ali v kosmičih za zajtrk, so tudi nepogrešljiva sestavina mešanice različnih oreščkov.
Če bi radi poudarili njihov okus, jih v ponvi na zmerni temperaturi pražite približno deset minut. Ko dobijo zlato barvo, so pripravljeni in še okusnejši, kot surovi.
View this post on Instagram
Ob vseh pozitivnih lastnostih je treba opozoriti še, da orehi vsebujejo veliko energije, zato z njimi ni dobro pretiravati.
Na srečo je za pozitivne učinke dovolj, če jih pojeste od pet do sedem, največ peščico na dan.
Povzeto po BBC Good Food
Preberite še: Izjemno zdrav del orehov, ki ga ne smete zavreči (čeprav večina ga)
Morda vas zanima tudi: Zdrave presne kroglice namesto orehove potice
oddajte komentar