23.5.2023 ob 6:35 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Nemogoče je spregledati bogate kobule bledo rumenih bezgovih cvetov. Ti nase opozarjajo tudi z značilnim vonjem.
Ker cvetijo le kratek čas, jih je treba, ko se grmi bezga obdajo z njimi, čim prej izkoristiti, kajti bezgovi cvetovi imajo številne pozitivne učinke na zdravje.
Uporabni so v obliki čaja, sokov, sirupov, dobro so ocvrti z jajcem, podajo se v nekatera peciva.
Nabirajte jih zjutraj, ko jih že obsije sonce, saj tedaj vsebujejo največ arome, izogibajte se grmičkom, ki rastejo ob cestah in preden cvet utrgate, preverite, ali so na njem uši, saj imajo bezeg zelo rade.
Bezgovi cvetovi blagodejno vplivajo na sinuse. Pomagajo pri prehladu in blažijo posledice alergij, zlasti tistih, ki so povezane s senenim nahodom. Vendar je treba vedeti, da z vidika alergij delujejo preventivno in je čaj iz njih treba piti vsaj kakšen mesec, preden se pelod, ki povzroča preobčutljivost, pojavi v zraku.
Cvetovi bezga so učinkoviti pri virusnih okužbah sinusov, pomagajo pri zamašenem nosu, najbolj blagodejen je čaj iz njih za osebe, ki so nagnjene h kroničnemu vnetju sinusov.
Poparek iz bezgovih cvetov spodbuja delovanje jeter in s tem pomaga pri razstrupljanju, dober je pri zaprtju in je naravni diuretik.
Koristen je za vse, ki imajo težave s kožo. Kadar odpadne snovi telesa ne morejo zapustiti preko črevesja, se izločajo skozi kožo. Grenčine iz bezgovih cvetov, kadar je hladen poparek uporaben kot tonik, spodbujajo proces čiščenja, hkrati zagotavljajo bolj zdrav videz kože.
---> Kolegi iz Odprte kuhinje z vami delijo: Naši najbolj priljubljeni recepti za bezgov sirup
Bezgovi cvetovi (oziroma čaj iz njih) se že dolgo uporabljajo kot sredstvo za zniževanje povišane telesne temperature. Pogosto so v čajnih mešanicah, ki krepijo odpornost. Aktivne snovi v cvetovih spodbujajo znojenje ter s tem ohlajanje organizma.
Tako listi kot cvetovi bezga vsebujejo protivnetne učinkovine. Največ zaslug za protivnetno delovanje ima ursolna kislina, ki blaži posledice prostih radikalov. Ti v telesu povzročajo vnetja, ki vodijo v kronične bolezni.
V bezgovih cvetovih zastopanim antioksidantom gre zasluga tudi za pozitivne učinke cvetov na kožo. Pripravki iz njih, denimo tonik ali čaj, uporabljeni za zunanjo nego, blažijo vnetja polti, jo nežno, a temeljito očistijo, bezgov čaj je z vidika nege kože koristen kot dodatek kopeli.
Bezgov čaj se že od nekdaj uporablja za vnete oči: vato namočite vanj in jo položite na razdražene oči. Način pomaga predvsem, kadar so te razdražene zaradi alergenov v zraku.
Ob vsem naštetem bezgov čaj dobro vpliva na krvni pretok in izboljšuje razpoloženje, s tem pomaga pri depresiji in tesnobnosti.
Bezgove cvetove položite na papir ali še bolje, obesite jih na vrvico in jih sušite na zraku, vendar ne na soncu. Posušene pospravite v stekleno posodo in iz njih pripravite čaj:
Med sezono cvetenja iz svežih cvetov pripravite osvežujočo bezgovo pijačo.
Zanjo potrebujete:
Priprava:
Sestavine za štiri osebe:
Postopek:
Povzeto po portalu Wild dispensary
Preberite še: 8 živil, ki bi jih morale osebe s povišanim krvnim sladkorjem jesti vsak dan
Morda vas zanima tudi: Zdravilni šparglji in razlog, zakaj jih ne bi smeli uživati skupaj z rdečim vinom
oddajte komentar