30.10.2020 ob 11:10 | Foto: Gettyimages, Instagram | Avtor: M. FL.
Tu je sezona kakijev. Ti oranžni, sladki plodovi, ki izvirajo s Kitajske, uspevajo tudi pri nas in njihovo sezono je dobro izkoristiti.
Kajti ne samo, da so okusni, so tudi zelo zdravi in uporabni na številne načine. Kako vse vplivajo na zdravje, niza Healthline.
Približno 170 gramov težak kaki ima 500 džulov (120 kalorij), 31 gramov ogljikovih hidratov, gram beljakovin, 0,3 grama maščob in šest gramov vlaknin.
Ob tem telesu zagotovi 55 odstotkov dnevno priporočene količine vitamina A, 22 odstotkov dnevno priporočenega odmerka vitamina C, šest odstotkov dnevno priporočene količine vitamina E, pet odstotkov dnevno priporočenega odmerka vitamina K in osem odstotkov vitamina B6 (pirodkosina).
Med minerali izstopajo kalij, baker, železo in magnezij, je pa tudi dober vir vitamina B1 (tiamina), B2 (riboflavina), folne kisline in fosforja.
Ob vsem prej naštetem so v kakiju znatno zastopani antioksidanti, ki varujejo pred oksidativnim stresom in s tem pred telesnimi vnetji ter z njimi povezanimi boleznimi.
Prehrana, bogata s flavonoidi, ki se nahajajo v teh sadežih, znižuje tveganje za bolezni srca, za degenerativne bolezni možganov ter za rakava obolenja.
V kakiju prisoten beta karoten denimo niža tveganje za srčno kap, raka na pljučih in debelem črevesju ter, kot je pokazala raziskava, v kateri je sodelovalo 37.000 posameznikov, tudi verjetnost za sladkorno bolezen tipa dve.
View this post on Instagram
V kakiju sta znatno zastopana antioksidanta kvercetin in kampferol. Več študiji je pokazalo, da z njima bogata prehrana zniža tveganje za srčna obolenja.
Vlakna v kakiju uravnavajo količino holesterola v krvi, tudi s tega vidika torej ta sadež varuje zdravje srca. Hkrati je z vlakninami bogata hrana nepogrešljiva za dobro prebavo, saj preprečujejo zaprtje, niža tveganje za hemeroide in pomaga pri ohranjanju zdrave črevesne flore.
--> Tu najdete okusne jesenske recepte, ki pa vključujejo tudi kakije.
V kakijih je veliko vitamina A, antioksidanta, ki je ključen za dober vid. Že z enim sadežem telo prejme več kot polovico dnevno priporočene količine vitamina A. V njem sta še antioksidanta lutein in zeaksantin, ki sta prav tako nepogrešljiva za zdrave oči ter dober vid.
Študija, v kateri je sodelovalo 100.000 posameznikov je dokazala, da je pri ljudeh, ki s prehrano zaužijejo dovolj luteina in zeaksantina, za 40 odstotkov nižje tveganje za makularno degeneracijo v primerjavi s tistimi, ki ju imajo v telesu premalo.
View this post on Instagram
Ob vsem tem zaradi vitamina C krepijo tudi odpornost in na srečo je nešteto načinov, kako jih umestiti v prehrano.
Odlični so sveži, kot samostojna malica, podajo se v peciva, njihove suhe rezine potešijo željo po sladkorju, sveže pa lahko dodate jogurtu, kosmičem za zajtrk, solatam. Zamrznjeni kakiji so dobrodošla sestavina smutijev in še bi lahko naštevali, kako z njimi popestriti jedilnik. Torej v jeseni in pozimi ne pozabite nanje.
--> Hitre, preproste in zabavne buče za Noč čarovnic
Preberite še: Je mogoče pretiravati s sadjem?
Morda vas zanina tudi: Kako v enem dnevu zmehčati avokado
oddajte komentar