1.12.2020 ob 5:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: Mateja Blažič Zemljič (revija Suzy)
Kariero je začel kot indijski zdravnik v ZDA, a je bil vedno bolj razočaran nad klasično medicino, nato pa je prebral knjigo o transcendentalni meditaciji, dal odpoved in se preusmeril v alternativne vode. Odtlej velja za avtoriteto za celostno zdravljenje, napisal je več svetovnih knjižnih uspešnic in odprl Chopra center dobrega počutja v Kaliforniji. Telo dojema kot kvantno-mehanično celoto, sestavljeno iz energije in informacij, in prepričan je, da je lahko vsak človek popolnoma zdrav, osvobojen bolezni in bolečine.
»V zavesti vsakega človeka obstaja prostor brez bolezni, kjer ne čuti bolečine, je radosten in živahen,« pravi Deepak Chopra. »Ko potujemo na ta kraj, sicer sprejete omejitve nehajo obstajati. Če je povezava med našim telesom in umom močna, nas lahko zavest zasuka v stanje popolnega zdravja. Vsaka neotipljiva misel ali čustvo se namreč spreminja v kemične ali energijske signale. Naša zavest tako nenehno vpliva na naše telo. Zato je edino smiselno, da imajo negativne misli negativne zdravstvene posledice, medtem ko imajo pozitivne nasprotni učinek, « pojasnjuje.
»Popolno zdravje je norma vsake celice. Nepopolnosti se ali ozdravijo ali celica umre. Toda če je prisiljena obstajati v nepopolnem stanju, je lahko neverjetno prilagodljiva –tako lahko srce deluje še leta kljub zamašenim koronarnim arterijam. Če neravnovesje traja predolgo, celice, tkiva in organi umrejo,« pravi in nadaljuje: »A ker je popolno zdravje norma celic, bi moralo biti tudi norma človeka, ki jim pošilja sporočila. Kakšna so, je odvisno od naših odločitev. Vsaka dobra podpira popolno zdravje, vsaka negativna pa telo obremeni s stresom in ga porine korak naprej k bolezni.«
Popolno zdravje je norma vsake celice. Nepopolnosti se ali ozdravijo ali celica umre. Toda če je prisiljena obstajati v nepopolnem stanju, je lahko neverjetno prilagodljiva
»Desetletja je trajalo, da je moderna medicina prepoznala povezavo med umom in telesom. Ker pa zdravniki obravnavajo samo posamezne dele telesa, je ohranjanje zdravja naša odgovornost,« poudarja Chopra. »Doseganje popolnega zdravja zahteva več zavedanja. Zavestnost pa se napaja z navdihom, ki prihaja iz nas –iz našega umirjenega in osrediščenega notranjega centra. Če se zaščitite pred stresom in zunanjimi pritiski, boste torej lažje sledili svoji viziji življenja. Tihi notranji glas vam bo pokazal, kako narediti, kar je prav za vas, in vas oddaljil od slabih navad. Vsaka stvar, ki jo naredite, mora biti namreč najboljše, kar lahko storite zase.« To je tudi cilj meditacije, ki jo pospremite z mislijo: »Zavezujem se življenju v popolnem zdravju.« Najdite udobno mesto, položite roke v naročje in zaprite oči. Opazujte svoj vdih in izdih. Z vsakim ste bolj sproščeni. Nato začnite ponavljati mantro 'Om Bhavam Namah', kar pomeni 'obstajam v popolnosti, sem polje vseh možnosti'.
Tiho jo ponavljajte z zaprtimi očmi. Če vas zmotijo misli, občutki ali zvoki iz okolja, se vrnite k mantri. Po desetih minutah nežno potegnite zavest nazaj v svoje telo. Vdihnite, izdihnite, počasi in globoko, in ko ste pripravljeni, odprite oči. Vmes se večkrat opomnite, da lahko spremenite svoje misli in z njimi življenje. Vsake toliko ponovite: »Ustvarjam popolno zdravje z vsako svojo izbiro.«
»Vsak od nas poseduje notranjo modrost, ki redko prodre skozi tančico vsakdanjih misli o opravkih in delu. Skriva se v telesu. Ko se npr. prepiramo, trilijoni celic sinhronizirajo vsak biološki proces s silno hitrostjo. Medtem ko nas ego žene k izpolnjevanju egocentričnih ambicij, vsak del telesa instinktivno deluje kot orkester in vedno usklajeno s celoto. Celice ne znajo biti sebične, in če pozabijo na dobrobit celotnega telesa, postanejo maligne. Da bi se razširile za vsako ceno, napadajo druge dele telesa, ne da bi se zavedale, da je končni cilj tega smrt,« pravi. »Toda ko popolnoma zaupamo svojemu telesu, se nehamo vmešavati v njegovo modrost. Nehamo ga obremenjevati s stresom, pomanjkanjem spanja, slabo prehrano in dnevi popolne nepremičnosti v nasprotju s tistimi, ko se preobremenimo, « opozarja.
»Vsi smo namreč ujeti v materialistični pogled na svet in dolgo smo zanemarjali idejo, da ima naše telo svojo inteligenco. Toda danes jo dokazuje vse več študij in znanstveniki ugotavljajo, da se kemična sporočila, ki prehajajo sem ter tja v možganskih celicah, povezana s prebavili, imunskim sistemom in kožo,« pravi in doda: »Možgani niso več edini sedež inteligence. Namesto tega vemo, da ta kot reka teče skozi vsako celico in da je instinktivni občutek iz trebuha enako verodostojen kot čustva v naši glavi.« »Biokemija intuicije sicer oz. notranje reke, ki nas dela radovedne in ustvarjalne, še ni raziskana. A jasno je, da bo temeljila na povezavi telesa in uma,« doda. »Starodavnim tradicijam ni treba dokazovati modrosti telesa. Vidijo ga namreč kot del kozmičnega plesa in vedo, da izhaja iz inteligence, ki stoji za vsem, kar obstaja. Če bi npr. vprašali celico, od kod prihaja, bi pokazala na celotno telo –celice srca ali jeter namreč ne verjamejo, da so izolirane, ločene ali naključne. Enako kot smo mi vsak svoja celica v telesu vesolja. In če bi bili lahko tako modri, kot je naše telo, bi bilo vse v našem življenju v harmoniji z vsem.«
Druga meditacija nam pomaga prečkati most med našo nepopolno samopodobo in popolnostjo, v kateri obstaja naše telo. Misel, ki naj vas spremlja, je: »Zaupam modrosti svojega telesa.«
Začnite enako kot pri zgornji meditaciji, a uporabite mantro 'Shyam', ki jo izgovorite kot ši-um. Povezala vas bo z intuicijo in notranjim vedenjem. Čez dan pa se vračajte k misli: »Moja telo in um sta v popolni sinhronizaciji.«
Ko se sprašujete o svojih potezah in pogledate širšo sliko, namreč prisluhnete odgovorom, ki izhajajo iz vas, s čimer se premaknete v polje samozavedanja.
»Ključ do vzpostavitve porušenega ravnovesja je razširjenje svoje zavesti za obračanje nezavednih navad v zavestne,« pravi Chopra. »Vsakokrat, ko nekaj doživimo, je naš um v enem od treh stanj: nezavednem, zavednem ali samozavednem. Prvi dve stanji uma sta močno razviti. Ko delujemo nezavedno, možgani poskrbijo za telo brez podrobnih navodil, s petimi čuti pa se zavedamo svojega notranjega in zunanjega sveta. Toda v tem načinu sta zdravje in dobro počutje prepuščena naključju, saj delujemo avtomatično, brez zavedanja. Če recimo jemo eno tortico za drugo, počnemo to nezavedno. Prav to je rdeča nit naših navad. Če pa se zalotimo in ustavimo, preden sežemo po tretjem kosu, smo ravnali zavestno. Vprašamo se, ali nam bo to koristilo. Ko se sprašujete o svojih potezah in pogledate širšo sliko, namreč prisluhnete odgovorom, ki izhajajo iz vas, s čimer se premaknete v polje samozavedanja. Samozavedanje pa nas premakne s starih utečenih možganskih poti, ki podpirajo fiksne, nezavedne navade,« poudari in nadaljuje: »Predstavljajte si, da ste jezni. V trenutku, ko to prepoznate, ste zavestni. Toda če še odkrijete, od kod izhaja vaša jeza, prestavite svoje dojemanje situacije v polje samozavedanja, kar vam omogoča, da spremenite svoje vedenje. Spoznate, da stare navade niso dobre, in jih začnete spreminjati. Realnost se namreč spremeni, ko v situacijo vstopi samozavedanje in začnemo prevzemati nadzor s pomočjo svojega duha. Odpre vrata trajnim spremembam in nas opolnomoči, da v vsakem trenutku sprejemamo zdrave odločitve. «
Vodilo tretje meditacije je: »Z zavedanjem ustvarjam zdrave navade.« Izvajate jo, kot je opisano zgoraj, mantra pa je tokrat 'Om Kriyam Namah', pri čemer Kriyam izgovarjamo 'kri-jum'. V prevodu to pomeni: 'Moja dejanja so usklajena s kozmičnim zakonom.' Misel, ki naj vas spremlja skozi dan, pa je: »Z zavedanjem ustvarjam zdrave navade.«
Preberite še: Koncept spuščanja: 5 korakov, s katerimi boste spustili in se prepustili toku
Morda vas zanima tudi: 10 znanstveno dokazanih učinkov meditacije, ki ti bodo spremenili življenje
oddajte komentar