19.10.2023 ob 6:41 | Foto: Andrey Gonchar (naslovna) /Gettyimages | Avtor: M. FL.
Romantični odnosi so res lahko lepi. Seveda le, kadar oba partnerja v njih rasteta, zorita, se počutita ljubljena in sprejeta.
A na drugi strani ima tudi samski stan svoje prednosti. So namreč primeri, ko je za osebno srečo veliko bolje kot biti v zvezi, biti sam. Kdaj?
Odnos, v katerem med partnerjema ni spoštovanja in razumevanja, temveč so njegove sestavine vsakdanja manipulacija, poniževanje, psihično in fizično nasilje, je odnos, ki na dolgi rok pušča globoke rane.
"Zato to vsekakor ni zveza, v kateri bi bilo smotrno vztrajati, temveč jo je v korist lastne sreče treba čim prej in brez pomisleka končati," opozarja terapevtka in družinska svetovalka Julie Robinson iz Las Vegasa in dodaja, da to veja tudi, kadar sami ne morete nadzorovati toksičnega vedenja do partnerja.
Ne glede na to, kdo je na kateri strani, takšna zveza nikoli ne more biti recept za uspeh in ne za srečo.
Večini je že povsem jasen koncept fizičnega in psihičnega nasilja, le redki pa se morda zavedajo, da obstaja tudi finančno nasilje. Zanj je značilno, da eden od partnerjev prevzema vse z denarjem povezane naloge, strogo odmerja zneske ali s finančnim nasiljem in odtegovanjem sočloveku preprečuje, da bi zaživel samostojno življenje.
Vsi ti elementi so elementi nezdravega in neenakopravnega odnosa, ki nikakor ne more v življenje posameznika prinesti sreče in zadovoljstva. Nasprotno. Finančne neodvisnosti nikoli ne bi smeli zoperstaviti v korist razmerja.
Temveč imate le dovolj vseh prigovarjanj, da je že čas za zvezo, je posredi nenačrtovana nosečnost ali kar koli tretjega. Nič od tega ne sme biti primarni razlog za odnos
Želja po razmerju mora izhajati zgolj iz ljubezni in vaših lastnih prioritet, ne pa pričakovanj družbe.
Zveze za tolažbo so sicer pogosta, a ne praksa, ki bi na dolgi rok prinesla srečo in zadovoljstvo.
Največkrat se končajo s ponovno zlomljenim srcem, enega, drugega ali obeh partnerjev, ki se znajdejo v takšnem odnosu.
Po razhodu je pomembno, da si vzamete čas zase, da se sprijaznite z vsem, kar se je zgodilo, da prevetrite svoje vrednote in pričakovanja, nikakor pa to ni čas, ko bi smeli hiteti v nov odnos.
Veste, da to ni to, a nočete prizadeti človeka, s katerim sta res že dolgo v zvezi. Zato vztrajate v odnosu, četudi vas ta ne osrečuje več.
Prav je, da premorete čut za sočloveka in prav je, da odločitev o koncu zveze izpeljete na kar najmanj boleč način, nesmiselno pa je v odnosu vztrajati, saj boste z odlašanjem ustvarili le še večje stiske obeh, v končni fazi bo odnos, ki nima prihodnosti, tako ali tako razpadel.
Osamljenost je rak rana sodobne družbe, na žalost druženje ni pogoj za njeno odpravo. Nasprotno, kadar je človek osamljen, mu nekdo drug ne more zagotoviti prave sreče.
Nepošteno je odgovornost za svojo srečo polagati v roke nekoga drugega. Biti v zvezi samo zato, da ne bi bili osamljeni, je povsem napačna taktika.
Partnerstvo pri tem ni nujno ovira, a če ste se odločili, da se boste nekaj časa posvečali zgolj sebi, je bolje, da to poglavje predelate sami.
Partner bi se sicer ob vas kaj lahko počutil odrinjenega, za vas pa bi predstavljal le breme, ki bi vas oviralo na poti do osebnostne rasti.
Ljudje smo vpeti v številne medosebne odnose: partnerske, družinske, prijateljske, službene, tesne in bežne. Nihče ne pravi, da ni mogoče hkrati ohranjati vseh teh, se pa človek včasih znajde v situaciji, v kateri bi na prvo mesto postavil odnose, ki niso povezani intimno zvezo.
V tem primeru je bolje, da o njej ne razmišljate in energijo vložite raje v odnos, ki vam trenutni pomeni največ.
Znova: partnerstvo in kariera ni nujno, da se izključujeta, a včasih je nemogoče vzdrževati obe plati življenja hkrati. Če ste se odločili, da boste na prvo mesto postavili kariero ter ne partnerstva ali družine, imate vso pravico za to. Ne bi pa bilo pošteno do sočloveka, da bi ga vedno puščali ob strani oziroma na drugem mestu.
Če je čas za kariero, naj bo čas zanjo. Tudi za ljubezen bo zagotovo nastopil pravi trenutek.
Zveze so lepe, a velikokrat tudi turbulentne, z vzponi in padci, veseljem in razočaranjem. Če trenutno niste pripravljeni na vrtiljak čustev in si želite predvsem umirjenosti in stabilnosti, potem ne silite v razmerje oziroma ne vztrajate v njem za vsako ceno.
Osredotočite se na svoje občutke in uživajte v samskem stanu, ki je velikokrat mnogo sprejemljivejši in mirnejši od življenja v zvezi.
Povzeto po portalu 24sata.hr
Preberite še: To so znaki, da smo v razmerju z varno osebo
Morda vas zanima tudi: Koliko časa je smiselno reševati partnerski odnos (svetuje Bruno Šimleša)
oddajte komentar