Višina dodatka za delovno dobo: Drži, da se s kolektivno pogodbo lahko zmanjša? (odgovarja pravnik)

Tokratno vprašanje za pravnika se nanaša na višino dodatka za delovno dobo. Preberite si, kakšno vlogo ima pri tem kolektivna pogodba na ravni dejavnosti.

22.6.2023 ob 11:34 | Foto: Getty

Slika avtorja - Boštjan J. Turk Piše:

Boštjan J. Turk

pravnik, icgp@siol.net

Višina dodatka za delovno dobo: Drži, da se s kolektivno pogodbo lahko zmanjša? (odgovarja pravnik)

Pozdravljeni!

Zanima me, kako je z dodatkom za delovno dobo, in sicer koliko znaša dodatek za delovno dobo? Ali drži, da se lahko s kolektivno pogodbo ta višina dodatka za delovno dobo tudi zmanjša? Je možno tudi, da delodajalec v pogodbo o zaposlitvi vstavi klavzulo, da mi dodatek na delovno dobo ne pripada? Hvala za vaš odgovor.

Bralka 

Odgovarja pravnik mag. Boštjan J. Turk:

Spoštovani!

Zahvaljujem se za vaša vprašanja.  

Vsem delavcem, ki so imeli ob uveljavitvi ZDR-1 (na dan 12. 4. 2013) dodatek za delovno dobo za vsako izpolnjeno leto delovne dobe najmanj v višini 0,5 odstotka od osnovne plače se je ta pravica ohranila, a s pomembno izjemo - če ni bilo s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti določeno drugače. 

Kolektivna pogodba na ravni dejavnosti lahko torej določi tudi nižjo višino dodatka za delovno dobo, ali pa dodatek za skupno delovno dobo nadomesti npr. z dodatkom za delovno dobo pri zadnjem delodajalcu. Lahko pa se s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti uveljavi tudi kombinacija obojega (nižji dodatek na delovno dobo pri zadnjem delodajalcu). To torej pomeni, da je treba za višino dodatka za delovno dobo pogledati konkretno kolektivno pogodbo, ki velja za vašo dejavnost.  

Delodajalec vam v pogodbo o zaposlitvi ne more vstaviti klavzule, da vam dodatek na delovno dobo ne pripada ali da vama pripada v nižjem znesku, kot je določeno v kolektivni pogodbi. Pogodba o zaposlitvi mora biti namreč usklajena s kolektivno pogodbo in ne more vsebovati nižje ravni pravic, kot so vam zagotovljene v kolektivni pogodbi.

Odgovor je pripravil pravnik Mag. Boštjan J. Turk. Če ste se tudi sami znašli v pravni dilemi in imate zanj vprašanje, mu za brezplačen nasvet pišite na icgp@siol.net, v predmet sporočila pa pripišite ZA ONO.

Preberite še: Lahko od prodajalca naknadno zahtevam, da odpravi napake v stanovanju (nasvet strokovnjaka)

Morda vas zanima tudi: Nadlegovalci in nespodobna povabila: tako se jih znebimo (svetuje pravnik)


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)