5.5.2023 ob 5:55 | Foto: Gettyimages
Njeno pismo gre takole:
Pred dobrimi tremi tedni mi je umrla mama, ki je zapustila stanovanjsko hišo. Ne vemo, ali je napisala kakšno oporoko.
V kratkem pričakujemo, da bo sodišče razpisalo zapuščinsko obravnavo. Vesela bom, če mi lahko razložite, kako ta postopek poteka?
Ali bomo dediči o tem postopku avtomatično obveščeni in kako bomo izvedeli, ali obstaja kakšna oporoka?
Ko nekdo umre, je dolžnost matičarja, da v tridesetih dneh od vpisa smrti v matično knjigo umrlih sestavi smrtovnico in jo pošlje zapuščinskemu sodišču. Podatke za smrtovnico sodišče običajno dobi od pokojnikovih sorodnikov. Matičar oziroma drug organ (lahko tudi sodišče) se mora pozanimati, ali je za pokojnikom ostala pisna oporoka.
Potem sodišče razpiše narok za zapuščinsko obravnavo in o tem naroku obvesti vse dediče, za katere izve na osnovi podatkov iz smrtovnice. Če sodišče ne razpolaga z oporoko, povabi dediče, naj sodišču predložijo pisno oporoko, če je ta pri njih.
Dediči boste torej o zapuščinskem postopku obveščeni po uradni dolžnosti. Glede obstoja oporoke pa se pozanimajte med seboj. Morda o oporoki kaj ve kateri od sorodnikov. Če je bila oporoka deponirana pri notarju, jo bo ta avtomatično poslal zapuščinskemu sodišču in vam glede tega ne bo treba narediti ničesar.
Če se bo izkazalo, da gospa ni zapustila oporoke, pa bo uvedeno zakonito dedovanje – premoženje pokojne boste dedovali najbližji sorodniki.
Preberite še: Ali lahko oporoko napiše odvetnik (nasvet strokovnjaka)
Morda vas zanima tudi: Sabina Obolnar: Kdo bo dvignil glas, da se ta zloraba otrok preneha?
oddajte komentar