13.9.2023 ob 8:10 | Foto: Gettyimages
Njegovo pismo se glasi:
Zanima me, ali drži, da lahko upokojenci po upokojitvi ponovno začnemo delati, ne da bi to vplivalo na našo pokojnino?
Pokojnine so namreč nizke in marsikdo izmed nas bi želel delati tudi še po upokojitvi. Še posebej »mlajši« upokojenci.
Sam denimo štejem 65 let in sem sorazmerno zdrav in dobri formi.
Odgovarja pravnik mag. Boštjan J. Turk:
Zahvaljujem se za vaše zanimivo vprašanje.
Se strinjam, pokojnine so v Sloveniji nizke tudi v primerjavi z državami s primerljivim ekonomskim standardom.
Čeprav je bilo tako delo včasih povezano z velikimi birokratskimi ovirami, je zdaj to mogoče. Upokojencem je namreč omogočen ponoven vstop na trg dela, kar pomeni, da lahko upokojena oseba dela tudi še potem, ko je že uveljavila pravico do pokojnine, ne da bi to vplivalo na njeno pravico do prejemanja pokojnine.
Bi pa želel poudariti, da to velja le za nekatere vrste dela, za katere se tudi ne zahteva ponovna vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Take vrste dela so delo v okviru pogodbe civilnega prava (avtorska ali podjemna pogodba), začasno in občasno delo, osebno dopolnilno delo, kratkotrajno delo, opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji, delo uživalca invalidske pokojnine, pa tudi opravljanje nekaterih funkcij, kot so funkcija družbenika, prokurista ali poslovodne osebe v podjetju.
Vsako izmed takih del ima svoje specifike, zato se je, preden bi se odločili za eno izmed njih, dobro posvetovati še z ustreznim pravnim strokovnjakom.
Odgovor je pripravil pravnik Mag. Boštjan J. Turk. Če ste se tudi sami znašli v pravni dilemi in imate zanj vprašanje, mu za brezplačen nasvet pišite na icgp@siol.net, v predmet sporočila pa pripišite ZA ONO. |
Preberite še: Oče v deliriju spremenil oporoko (odgovarja pravnik Boštjan J. Turk)
Morda vas zanima tudi: Ksenija Benedetti: Kdo lahko tem norostim v Sloveniji naredi konec?
oddajte komentar