28.4.2018 ob 5:00
Močni in zdravi lasje so sanje vsake ženske. Žal se te ne uresničijo vedno. Nekaterim lepi in bujni lasje preprosto niso dani, druge svojim škodujejo z neprimerno nego ter tudi prehrano. Na portalu Style Crazy so zato nanizali vse, kar morate vedeti o laseh: od tega, kako poškodovane prepoznati, kje tičijo vzroki zanje, kako jih pravilno negovati ter kako preprečiti, da bi znova pri negi zašli na napačno pot.
Gremo lepo po vrsti.
Najpogostejši pokazatelji, da vaši lasje potrebujejo malo pomoči
Najpogostejši vzroki za poškodovane lase
Genetika
Geni igrajo pri kvaliteti, teksturi ter obliki las največjo vlogo. Če so gosti ali redki, močni ali tanki, suhi ali mastni, vse to ste podedovali od svojih staršev. Prav tako tudi, kdaj se bodo pojavili sivi lasje ali druge težave z njimi ali lasiščem.
Kemična obdelava
Od barvanja do trajnega kodranja in podobnih postopkov. Kemikalije, ki se pri teh uporabljajo, poškodujejo površino las ter lasne korenine. Kadar je uničen njihov zaščitni sloj, so namreč dovzetnejši za vplive iz okolja, posledično postanejo šibki in porozni. Pretiravanje s temi postopki vodi tudi v pretirano izpadanje las.
Toplotna obdelava
Izpostavljanje las visokim temperaturam jim prav tako ne koristi, saj vročina poškoduje njihov že omenjeni zaščitni sloj. Sem sodi tako prhanje s prevročo vodo, kot sušenje s prevročim zrakom ter zlasti likanje in kodranje las.
Pomanjkanje beljakovin v prehrani
Beljakovine so osnovni gradniki las. V kolikor lasne korenine teh ne dobijo dovolj, lasje postanejo šibki, krhki in dovzetni za poškodbe. Prav tako je pomanjkanje beljakovin v prehrani povezano z občutnejšim izpadanjem las.
Hormonsko neravnovesje
Zlasti imajo pri tem veliko vlogo ščitnični hormoni. Kadar so ti v neravnovesju, pogosto pride do občutnejšega izpadanja las. Ob tem se s hormoni povezane težave z lasmi velikokrat pojavijo med puberteto in v menopavzi.
Prehranske navade
Uravnotežena in pestra prehrana je ključna za zdrave lase. Kadar v vaši prehrani primanjkuje določenih vitaminov, mineralov, maščob in beljakovin, je to občutiti na kvaliteti naglavnega okrasja.
KAKO PO NARAVNI POTI OKREPITI LASE
Spoznali ste, kakšni so poškodovani lasje in kaj jih povzroča. Seveda je treba razlog prepoznati in težavo odpraviti pri koreninah, lasem pa je mogoče do zdravja pomagati s primerno naravno nego.
Masaža s kokosovim oljem
Koksovo olje ponuja rešitev iz mnogih zadreg, dobrodošlo je tudi pri negi las. Redna masaža z njim krepi korenine in strukturo las, poleg tega odpravlja prhljaj ali preprečuje njegov nastanek.
Kaj potrebujete:
Postopek:
Masaža z eteričnimi olji
Eterična olja prav tako pripomorejo k zdravju lasnih korenin in las ter zagotavljajo njihovo čvrstost. Vendar le, če so olja pravilno izbrana.
Potrebujete:
Postopek:
Jajca ali mleko
Tako jajca, kot mleko vsebujejo lasem nujno potrebne beljakovine, zato je nega z njimi več kot dobrodošla.
Potrebujete:
Postopek:
Vse postopke ponovite dvakrat na teden.
Domači tonik za nego las
Ta tonik zagotavlja zdrave, sijoče in ob redni uporabi močne lase. Z njim jih splaknite po vsakem umivanju.
Potrebujete:
Priprava:
Čebulni sok za lase
Čebulni sok že dolgo slovi kot prijatelj las, saj preprečuje njihovo izpadanje in spodbuja ponovno rast. Uporabite ga dvakrat na teden.
Kaj potrebujete:
Priprava:
KAKO SE IZOGNITI SLABENJU LAS
Izogibajte se kemičnim postopkom za njihovo urejanje
Kot smo že omenili, kemikalije poškodujejo lase. Pretiravanje z njimi jih bo oslabilo in izsušilo.
Izberite prave izdelke za nego
Izberite blage šampone, primerne vašemu tipu las. Naj bodo brez alkohola in sulfatov.
Ne pretiravajte z umivanjem
Vsakodnevno pranje las z lasišča izpira naravne maščobe, lasje zato postanejo suhi in lomljivi. Umivajte jih največ trikrat na teden.
Izogibajte se uporabi vročih pripomočkov
Včasih brez njih ne gre, a naj bodo namenjeni res le posebnim priložnostim. Vročina poškoduje površje las, ti so zato dovzetni za lomljenje in razcepljene konice.
Uživajte več beljakovin
Naj bo z njimi bogata hrana čim večkrat na jedilniku: meso, jajca, stročnice, ribe in podobna živila so vaši zavezniki.
Uživajte omega tri maščobe
Te so prav tako pomembne za zdravo lasišče in lase. Redno uživanje omega tri maščob jih bo okrepilo in spodbudilo njihovo obnovo. Z njimi bogati so oreščki in mastne ribe.
Uživajte dovolj sadja in zelenjave
Oboje vsebuje vitamine, minerale in antioksidante, ki jih lasje potrebujejo za rast, zdravje in obnovo.
Pijte veliko vode
Tudi za lepe in zdrave lase uživajte dovolj tekočine, najbolje vode. Primerno navlaženo lasišče je nepogrešljivo za primerno navlažene, zdrave ter močne lase.
Uživajte pestro hrano
Vsak dan poskrbite za priporočeno količino vitaminov, mineralov, beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob in tekočine.
Tako kot vse drugo, se tudi lepota in zdravje las začneta na krožniku.
Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock
oddajte komentar