6.10.2023 ob 9:10 | Foto: Osebni arhiv | Avtor: Klavdija Miko
Kako Slovenke in Slovenci ravnamo z denarjem? Od česa je odvisno to, ali znamo bolj ali manj smotrno upravljati gospodinjske finance? Zakaj je treba spremljati porabo in po svojih zmožnostih od prihodkov tudi kaj prihraniti? Na vprašanja o osebnih financah odgovarja Ana Vezovišek, mag., finančna mentorica, specialistka za financiranje in osebni proračun, ki že dobrih 23 let uspešno svetuje o financah.
Od česa je pravzaprav odvisno, kakšen odnos imamo do denarja?
Na naš odnos do denarja najbolj vplivajo naši starši in tudi stari starši. A ker se tega ne zavedamo, na otroke prenesemo svoje vzorce, svoja prepričanja, ki pa so največkrat napačna. Dejstvo je, da če smo mi živeli v pomanjkanju, bili priča življenju, ko so se starši nenehno borili iz meseca v mesec, živeli s krediti, se o denarju niso pogovarjali, bomo to večinoma prevzeli. Kar vdali se bomo v usodo in si rekli: »Saj takšna je bila že moja mama ...« Oziroma: »Saj takšen je bil že moj oče. Nič čudnega, da ravnam enako.«
Ali pa: »Ker sem kot otrok nenehno poslušal/poslušala, da nimamo denarja, sem se odločil/odločila, da bom ravnal/ravnala popolnoma drugače. Svojim otrokom bom omogočil/omogočila vse, ne glede na to, ali si bom lahko privoščil/privoščila ali ne ...« S tako slabo popotnico potem otroci stopijo v svet odraslih. A vedeti moramo, da svoje vzorce in prepričanja vedno lahko spremenimo, če si zares želimo. Je pa res, da bomo morali pošteno zavihati rokave, vklopiti razum in finančne temelje postaviti na novo.
Kakšno je vaše mnenje, kako Slovenke in Slovenci ravnamo z denarjem?
Slovenci veljamo za zelo varčen narod, kar pa seveda še ne pomeni, da z denarjem delamo optimalno. Gotovo se danes dogaja vedno večje razslojevanje in imamo na eni strani ljudi, ki komaj kaj privarčujejo – ali sploh nič – in na drugi ljudi, ki imajo več nepremičnin, vezane vloge na banki in tako naprej.
Finančna pismenost je tista, ki je danes ključna za uspešno vključitev v družbo, in ta bi gotovo lahko bila boljša tudi pri nas.
Kje pa, če vzameva Slovenke in Slovence, ki smo odvisni samo od svojega dela in plačila zanj, delamo največje napake in se potem sprašujemo, za kaj smo porabili plačo in kako bomo povezali mesec z mesecem?
Največje napake, ki jih delamo ljudje nasploh, ne zgolj Slovenci, so: smo neučakani in želimo vse kupiti tukaj in zdaj – čeprav nam stanje na bančnem računu tega ne dopušča –, nenadzorovano porabljamo denar (nimamo vnaprej določenega proračuna), ne razmišljamo vnaprej in nimamo ustrezno velike likvidnostne vreče – torej vreče za varnostno rezervo –, nekaj preberemo in mislimo, da vse vemo, a ničesar ne spremenimo in želimo slediti drugim, pa čeprav se naša finančna situacija ne more primerjati z njihovo.
Ljudje smo ob veliko informacijah pogosto zmedeni – ali naj varčujemo, ker bodo gotovo časi še slabši in bomo morali premišljeno obrniti vsak evro, ali naj raje investiramo … Ali je morda še najbolje, da ohranimo trezno glavo?
Ob današnji poplavi informacij je res težko razbrati, kaj je tisto, kar naj upoštevamo. Pa vendar sem sama zagovornica tega, da moramo delovati po zdravi kmečki logiki. Ni pomembno, kaj drugi napovedujejo – vedno moramo poskrbeti za močne finančne temelje, ki nas bodo ubranili pred vsemi hudimi scenariji.
Bodisi pred izgubo službe, boleznijo, ločitvijo bodisi spremembo pokojninskega sistema, padcem trgov itn. Zavedati se moramo, da smo mi sami glavni kreatorji svoje prihodnosti in da moramo mi prvi uvesti spremembe, če želimo uresničiti svoje cilje. Čakanje nas lahko ohromi in bomo na koncu prepozni.
Kaj menite o ideji, da se osebnemu stečaju izognemo oziroma minus v denarnici ne bo tako občuten, če preprosto ne porabimo več, kot si lahko privoščimo?
Ja, če bi se nam uspelo držati tega osnovnega pravila, bi nam bilo gotovo veliko bolje. Pa vendar je včasih veliko lažje reči kot narediti. Kar je gotovo najbolj pomembno, je to, da se trudimo nadzirati svoja čustva in pred nakupi vklopimo razum. To nam bo prihranilo veliko denarja.
Kako bomo po vašem živeli prihodnjih pet let?
Tako, kot si bomo sami tlakovali. Če imamo ustrezen načrt, verjamem, da skladno z načrtom. Če ga nimamo, pa na žalost tako, kot bo zapihal veter.
Priporočamo tudi: Takšna bi morala biti dimenzija vaše televizije glede na velikost dnevne sobe
Preberite še: Kako lahko nelagodje in zadrega pomagata do poslovnega uspeha
Morda vas zanima tudi: Nina Osenar Kontrec: Niti las si nisem bila sposobna umiti, enkrat mesečno mi jih je mama
oddajte komentar