17.5.2022 ob 9:21 | Foto: Getty Images | Avtor: Fizkes
Za opravljeno delo si zaslužimo plačilo. Eni prejmejo manj, drugi več. Vsem pa je kristalno jasno, da razpolagamo s tistim, kar dobimo na naš transakcijski račun. Govorimo seveda o neto plači s pripadki (regres za prehrano, povračilo stroškov prevoza na delo, dnevni, potni stroški …). A ta znesek je daleč od tistega, ki ga od plače »plačamo« tako delojemalci kot delodajalci.
Termin, ki ga praktično vsi zaposleni poznamo, je bruto plača. Podatek o tem, koliko bruto plače imamo, najdemo v pogodbi o zaposlitvi, pa tudi na plačilni listi.
Ko jo zmanjšamo za prispevke zaposlenega (delojemalca), ki znašajo 22,1 odstotek (vključujejo prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, za zdravstveno zavarovanje, za starševstvo varstvo in za zaposlovanje) in za akontacijo dohodnine, pridemo do neto plače.
Prej smo omenili akontacijo dohodnine: koliko je moramo akontirati? Najprej moramo določiti davčno osnovo: to je bruto plača, zmanjšana za prispevke in olajšave (splošna dohodninska olajšava, za vzdrževane družinske člane, osebna olajšava in podobno, vse te podatke najdemo na spletni strani finančne uprave).
Od nje nato odmerimo dohodnino po stopnji, kamor po davčni osnovi ustrezamo (podatek najdemo v dohodninski lestvici, ki jo najdete na spletni strani finančne uprave). Naj na tem mestu dodamo, da davčno osnovo zvišujejo morebitne bonitete (denimo za službeni avtomobil, ki ga uporabljamo tudi v zasebne namene).
Zdaj, ko smo prišli do bruta, smo le še korak do drugega bruta ali bruta bruta, ki ga mnogi pogosto omenjajo. Kaj je sploh to? To je bruto plača, povečana za prispevke delodajalca, ki znašajo 16,1 odstotek, in predstavlja strošek zaposlenega za delodajalca.
Če iz zgornje teorije ni čisto jasno, kako se računa, je najbolje, da se lotimo še primera. Imamo osebo, ki ima po pogodbi o zaposlitvi 1500 evrov bruto plače. Da pridemo do neto plače, moramo odbiti prispevke delojemalca in akontacijo dohodnine.
Zdaj že vemo, da zaposleni od tega zneska plača 22,1 odstotek zgoraj naštetih prispevkov (ali 331,50 evra). Da pridemo do neto plače, moramo odšteti še akontacijo dohodnine. Tu se zadeva malenkost zaplete (pri računanju upoštevamo veljavni dohodninsko lestvico in splošne olajšave za leto 2022):
Torej, neto znesek, ki ga zaposleni s 1500 evri bruto plače prejme na transakcijski račun, znaša 1035,15 evra (1500 evrov – 331,5 evra – 133,35 evra).
Koliko je bruto bruto plača v tem konkretnem primeru? Pravzaprav je to precej enostavno določiti – 1741,5 evra (1500 evrov * 1,161 ali 1500 evrov + (1500 * 16,1 odstotek)).
Razlika v primerjavi z neto zneskom je precejšnja, mar ne?
Preberite še: Poletje 2022: Toliko štiričlansko družino stanejo počitnice na Hrvaškem!
Morda vas zanima tudi: Slovenska nizka pokojnina v tujini lahko pomeni več! In kam se splača preseliti?
oddajte komentar