12.7.2023 ob 5:40 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Stresu na delu smo izpostavljeni vsi. Nešteto sporočil, poln nabiralnik elektronske pošte, telefonski klici, vprašanja sodelavcev, zahteven šef … Še bi lahko naštevali, kaj vse je krivo, da je včasih vsega skupaj preveč in je prav stres tisti, ki ogroža storilnost ter slabo vpliva na fizično in psihično zdravje.
Nemogoče se je povsem izogniti stresu, mogoče pa ga je postaviti v okvirje, znotraj katerih bo znosen in obvladljiv.
Poglejte nekaj napotkov, s katerimi mu boste lažje kos.
Sliši se preprosto, vendar v resnici mnogi podcenjujejo vse učinke, ki jih ima stres na njihovo zdravje ter počutje.
Učinki stresa še zdaleč niso samo glavobol, razdražljivost in nespečnost. Pogosto spregledane posledice so stalna izčrpanost, brezvolja, nizka motivacija, pesimizem, spremembe v teku, prebavne težave, znojenje, pospešen srčni utrip in občutek nemoči.
Dolgotrajna izpostavljenost stresu pripelje do težkih fizičnih in psihičnih bolezni, med drugim povišuje tveganje za tesnobnost in depresijo.
Potem ko določite, kako se vaše telo in počutje odzivata na stres, bodite pozorni na tisto, kar te odzive povzroča.
Morda je delovno okolje ali vsakdanja vožnja na delo. Morda zadolžitve same po sebi ali kdo od sodelavcev. Morda ste preveč zasuti z nalogami, ki jim niste kos, zato ste stalno napeti.
Zapisujte si dejavnike, ob katerih občutite napetost. Natančna definicija teh je en ključnih korakov do rešitve težave.
Med zapisovanjem dejavnikov si zastavite nekaj vprašanj:
Seveda nanje tudi odgovorite.
Naj bo dan še tako naporen in poln opravil, vsak si lahko v njem privošči nekaj minut samo zase. S tem med drugim prepreči izgorelost.
Hitrih korakov, ki prinesejo vsaj malo sprostitve, je več: lahko si zavrtite priljubljeno glasbo, poslušate podkast, si pogledate zabaven video, naredite nekaj korakov po pisarni, se zazrete skozi okno … mnogo je načinov, ki vam lahko pomagajo že na delu.
Pomembno je tudi, da si vzamete del dneva, ko ne boste dosegljivi na telefon in ne drugače. Digitalna detoksikacija zvečer ali popoldne je nedvomno eden od načinov, ki pomagajo v boju s stresom.
Preobremenjenost, ki vodi v stres, je včasih posledica slabe organizacije. Če ta šepa, iz opravila v opravilo skačete brez pravega sistema, na koncu ne veste, kaj je že za vami in koliko stvari vas še čaka.
Odlična rešitev v tem primeru je pisanje seznama opravil. Takoj zjutraj si napišite vsa, jih razvrstite po prioritetah in rešujte nalogo za nalogo.
S tem boste imeli občutek, da imate nad življenjem in delom nadzor, učinkovitejše premagovanje nalog vam bo zagotovilo novo motivacijo in vam pomagalo pri premagovanju stresa.
Če boste dosegljivi 24 ur na dan, boste na koncu izgoreli. Pravico si imate vzeti čas, v katerem ne razmišljate o delu in se ne ukvarjate z njim.
Zato je pomembno, da postavite jasno ločnico med poslovnim in zasebnim življenjem ter tudi v korist lažjega premagovanja stresa teh dveh nivojev ne mešate med sabo.
Kadar ste pretirano zaskrbljeni in vas stres kronično hromi, življenje kaj hitro lahko nadvladata pesimizem in negativizem.
Občutek imate, da vam nikoli ne bo uspelo, da ste nesposobni. Vendar ne bodite prestrogi do sebe. Nihče nima vedno dobrega in ne slabega dneva. Skušajte obvladati negativne misli in se ne predajajte malodušju.
S pravimi tehnikami boste na koncu vendarle lahko premagali stres, s tem se bo izboljšalo tudi počutje in spremenil pogled na svet.
Podpora in razumevanje nadrejenega sta pomembna. Pogovor z njim o preobremenjenosti in zato pretiranem stresu lahko pomaga na poti premagovanja z delom povezane napetosti.
Vaš šef ne more vedeti, da ste pod pretežkim bremenom, če vsako dodatno nalogo, ki vam jo naloži, sprejmete z nasmehom in nato cele dneve delate, da bi vse, kar vas čaka, opravili.
Vsak dober vodja bo, če mu boste stisko zaupali, to upošteval in bo spoštoval vaše meje. Pogovor z njim je nedvomno ena od poti v premagovanju stresa na delu.
Na delu in v zasebnem življenju. Obdajte se z ljudmi, na katere se lahko zanašate v smislu konkretne pomoči ali zgolj psihične podpore.
Prositi za pomoč pri službenih nalogah, opravilih, pri varovanju otrok, pri skrbi za dom in ni nobena sramota, je en od načinov, s katerimi je stres lažje obvladljiv.
Na delovnem mestu enkrat pogosteje drugič redkeje prihaja do konfliktov, ti konflikti so velikokrat vir govoric, podtikanj in neresničnih informacij.
V vsakem primeru se jim izogibajte. Med pogovori se držite pomembnih ali zabavnih tem, ki nikomur ne škodujejo, izpostavljajte pozitivno in se izogibajte sodelavcem, ki so nagnjeni k opravljanju ter v vsem in vsakomer vidijo le nekaj slabega.
Stvari, ki jih počnete z namenom skrbeti zase, so nepogrešljiva sestavina življenja. Kajti le z njimi boste preprečili, da bi stres povsem nadvladal vaše življenje.
Torej: vzemite si dovolj časa za spanec, za zdrave in uravnotežene obroke, za telesno aktivnost in za zabavo.
Menite, da za vse to nimate časa? Spomnite se, da boste le tako lahko učinkovito opravljali vse, kar vam nalaga življenje, torej je vložek v skrb zase tudi vložek v višjo storilnost.
Namenoma kdaj upočasnite življenjski ritem in ubežite primežu naglice.
Spoznajte tehnike, s katerimi bo stres lažje premagljiv in obvladljiv: meditacija, dihalne tehnike in druge oblike sproščanja so pri tem ne zgolj dobrodošle, temveč tudi nepogrešljive.
Vaša predstavitev mora biti natančno takšna, kot ste si jo zamislili, in če vam zadeve pri pripravi ne gredo od rok, vas nadvlada panika.
Prav je, da imate visoke kriterije, a treba je vedeti, da pretiran perfekcionizem ni vir uspeha, temveč nepotrebnega stresa.
Konec koncev ste tudi vi samo človek in včasih pač ne zmorete v projekt ali del projekta vložiti toliko energije, truda in časa, da bi bil popoln, je pa še vedno dober.
Imeti priložnost za nekaj dni povsem pozabiti na službene obveznosti, je najboljša tehnika obrambe pred stresom na delovnem mestu.
Ni treba, da potujete okoli sveta ali obiskujete luksuzne turistične resorte, počitnice so lahko počitnice tudi na domačem vrtu.
Pomembno je, da si jih vzamete in si med njimi naberete novih moči.
Občutek preobremenjenosti na delu je povsem upravičen razlog za obisk terapevta.
Z njegovo pomočjo boste lažje izluščili, kje natančno se skrivajo vzroki za preobremenjenost in katere strategije za premagovanje stresa so v vašem primeru najboljše.
Povzeto po portalu Healthline.com
Preberite še: Mnenje strokovnjakov: To so kraji za najbolj sproščujoče počitnice
Morda vas zanima tudi: Psihologinja Aleksandra Meško: Te simptome vzemimo kot signal, da smo preobremenjeni
oddajte komentar