Tri poletne sladice, polne sadja

Obilo sadja, ujeto v poslastice.

8.7.2023 ob 11:10 | Foto: GettyImages (naslovna), Slastna sadna peka/Mladinska knjiga

Tri poletne sladice, polne sadja

Poleti ne smemo zamuditi priložnosti, da si privoščimo čim več svežega sezonskega sadja.

Malin, borovnic in robidnic z vsem sorodstvom je na pretek, prav tako na tržnicah vabijo koščičasti sadeži.

Tudi sladke češnje in kiselkaste višnje se priležejo v vročini poletja. Za sladek sadni priboljšek pa so tukaj v pokušino trije recepti iz kuharice Slastna sadna peka, ki jo je izdala založba Mladinska knjiga.

A najprej začnimo z osnovo, krhkim testom.

Osnovno krhko testo

Potrebujemo (za pito s premerom 23 cm):

  • 220 g večnamenske moke
  • četrt žličke soli
  • 125 g hladnega masla, narezanega na kocke
  • 60 ml ledeno mrzle vode in po potrebi še malo

Izdelava na roke: v veliki skledi z vilicami zmešamo moko in sol v enakomerno zmes. Dodamo kocke masla in z vilicami premešamo, da se ga moka enakomerno oprime. Z rezalnikom za krhko testo ali dvema nožema maslo vtremo v moko, da nastanejo drobtine v velikosti grahovega zrna. Ledeno mrzlo vodo pokapamo čez maslene kosme in z vilicami premešamo, da se testo enakomerno navlaži. Če se preveč drobi, dodajamo po žlico ledene vode naenkrat in vsakič premešamo. Pripravljeno testo se bo v skledi oblikovalo v grobo zmes. Ne mešamo preveč, sicer bo podlaga pite trda. Testo nežno stisnemo skupaj. Preložimo ga na delovno površino in stisnemo v 15-centimetrski kolut. Dobro ga zavijemo v folijo in postavimo v hladilnik vsaj za eno uro, lahko pa tudi za en dan.

Mrežasta breskova pita

Poleti je pri nas breskev v izobilju, zato je ta recept nepogrešljiv v vsaki zbirki receptov za pite. Vedno izberemo zrele, sočne sadeže, ki se rahlo udrejo pod nežnim pritiskom prstov. Še bolje, pri svoji trgovki prosimo, ali sadež lahko pokusimo, da preverimo, ali ima lepo uravnotežen sladko-kiselkast okus.

Potrebujemo (za 8 kosov):

  • 1,5 kg olupljenih breskev (po par naenkrat jih potopimo v vrelo vodo za 30 sekund, ko se toliko ohladijo, da jih lahko primemo, jim z majhnim nožem posnamemo lupino)
  • 5 žlic (75 g) in še 2 žlički sladkorja
  • 2 žlički sveže iztisnjenega limoninega soka
  • 3 žlice tapioke (ali jedilnega škroba)
  • dvojna količina osnovnega krhkega testa, razdeljena na 2 koluta, enega malo večjega kot drugega
  • žlico večnamenske moke
  • veliko jajce, stepeno z žlico polnomastne smetane

Pečico segrejemo na 200 stopinj, rešetko vstavimo v spodnje vodilo. Pripravimo globok pekač za pito s premerom 23 cm.

Breskve razpolovimo, izkoščičimo in narežemo na 1 cm debele rezine. Stresemo jih v veliko skledo, dodamo 4 žlice (60 g) sladkorja, limonin sok in tapioko oz. škrob ter nežno premešamo. Postavimo na stran.

Na rahlo pomokani površini razvaljamo večji kolut testa v 30-centimetrski krog, debel približno 3 mm. Prenesemo ga v pekač za pito in ga vanj namestimo. Pomagamo si z valjarjem. Testo potresemo z žlico moke in žlico sladkorja. Čez enakomerno naložimo breskovo mešanico. Manjši kolut testa razvaljamo v krog, debel približno 3 mm. S koleščkom za testo ga razrežemo na trakove, široke približno 2 cm.

Za prepleteno mrežo čez nadev vzporedno položimo približno 5 trakov, tako da začnemo 2,5 cm od roba in jih nalagamo s presledkom 2,5 cm. Vsak drugi trak na polovici zapognemo nazaj. Čez nezapognjene trakove prečno položimo nov trak, oba zapognjena trakova pa poravnamo nazaj čezenj. Zdaj zapognemo druge tri trakove, čez nezapognjene pa prečno položimo še en trak, približno 2,5 cm od prejšnjega. Tako zapogibamo in prepletamo, dokler ni vsa pita prekrita s prepleteno mrežo. Robove testa, ki segajo čez pekač, obrežemo in spodvihamo, da nastane odebeljen rob. Mrežo rahlo premažemo z jajčno zmesjo in posujemo s preostalima 2 žličkama sladkorja.

Pečemo približno 15 minut, da se robovi skorje začnejo barvati, nato znižamo temperaturo na 180 stopinj Celzija in pečemo še 40–45 minut, da skorja svetlo porjavi, nadev pa začne brbotati. Če robovi prehitro porjavijo, pokrijemo z aluminijasto folijo. Pečeno pito hladimo na mrežici 2 uri, preden jo postrežemo.

Zapečene maline

Maline se pojavijo na trgu ob različnih časih, odvisno od leta in podnebja, v katerem živimo. Ozrite se za njimi v pozni pomladi, ko se začenja toplejše vreme. Ta sladica poudari najboljše lastnosti tega sladkega sadja. Preprosto jajčno kremo zrahljamo s stepeno smetano, nato pa zmes polijemo po malinah in za nekaj trenutkov postavimo pod žar.

Potrebujemo (za 6 do 8 porcij):

  • 3 velike rumenjake
  • 125 g sladkorja
  • 125 ml malinovega likerja
  • 500 ml hladne polnomastne smetane
  • 750 g svežih malin

V ognjevarni kovinski skledi z metlico zmešamo rumenjake, sladkor in žlico vode. Skledo postavimo nad kozico komaj brbotajoče vode (tako, da se vode ne dotika) in med nenehnim mešanjem segrevamo 2 do 3 minute, da se zmes speni in malce zgosti. Takoj odstavimo z ognja in precedimo v drugo skledo. Primešamo liker, pokrijemo in postavimo v hladilnik vsaj za 4 ure, lahko pa tudi čez noč.

Tik pred postrežbo segrejemo pečico in vklopimo funkcijo žara, rešetko vstavimo od 7,5 do 10 cm od grelnega telesa (na najvišje vodilo).

Z ročnim mešalnikom pri srednji do veliki hitrosti stepamo smetano približno 2 minuti, da se oblikujejo mehki vršički. S silikonsko lopatko smetano nežno vmešamo v ohlajeno jajčno kremo. Maline razporedimo po dnu 2-litrskega pekača, ki ga postavimo na pekač z robom. Puhasto jajčno kremo nežno prelijemo čez maline.

Pečemo pod žarom minuto in pol do dve, da krema po vrhu porjavi in začne brbotati. Pustimo, da se ohlaja dve minuti, nato pa slaščico takoj postrežemo.

Mini češnjeve krpanke

Krpanka je pečena sladica iz svežega sadja, pokritega s sladkimi testenimi krpami. V pečici se testo zapeče v zlato rjav pokrov, pod katerim brbota slastno vroče sadje. V tem receptu se kolačku podobno testo med peko razleze in popolnoma pokrije sadni nadev, tako da nastane nekakšna obrnjena pita. Krpanke po želji postrežemo prelite s hladno smetano.

Potrebujemo (za 6 krpank):

Za nadev:

  • 1,5 kg izkoščičenih svežih češenj hrustavk ali drugih sladkih češenj
  • žlico sveže iztisnjenega limoninega soka
  • 3 žlice sladkorja

Za pokrov:

  • 160 ml pinjenca
  • žličko vaniljevega izvlečka
  • 235 g večnamenske moke
  • 90 g in še žlico sladkorja
  • žličko pecilnega praška
  • pol žličke sode bikarbone
  • pol žličke soli
  • tri četrt žličke zmletega cimeta
  • 90 g hladnega masla, narezanega na centimetrske koščke

Pečico segrejemo na 190 stopinj Celzija. Na pekač z dvignjenim robom postavimo šest modelčkov za sufle s prostornino 250 ml.

Za nadev v skledi dobro premešamo češnje, limonin sok in 3 žlice sladkorja. Sadni nadev enakomerno naložimo v modelčke za sufle. Pečemo 10 minut.

Za pokrov v skledici zmešamo pinjenec in vaniljo; postavimo na stran. V veliko skledo presejemo moko, sladkor, pecilni prašek, sodo bikarbono, sol in pol žličke cimeta. V suhe sestavine z rezalnikom za krhko testo ali dvema nožema vtremo maslo, da nastanejo grobe drobtine velikosti manjših grahovih zrn. Prilijemo vaniljev pinjenec in s kuhalnico samo toliko premešamo, da nastane mehko, lepljivo in enakomerno navlaženo testo.

Na vroče sadje v enakomernih presledkih polagamo zvrhane žlice testa. Testo ga ne bo popolnoma prekrilo, vendar se bo razlezlo v pečici. V skledici zmešamo preostalo žlico sladkorja in četrt žličke cimeta ter posujemo testo.

Pečemo 30–35 minut, da nadev začne brbotati, pokrov porjavi, zobotrebec, ki ga zapičimo v pokrov, pa ostane čist. Krpanke hladimo na mrežici 15 minut, nato jih še tople postrežemo.

Preberite še: Bezgov gin: Recept za hit letošnjega poletja

Morda vas zanima tudi: Slovenka, ki je obudila pozabljene recepte koroške kuhinje in navdušila tujino


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)