15.8.2023 ob 7:05 | Foto: Lea Remic Valenti | Avtor: Avtor receptov: Marko Magajne/Galerija okusov
Galerija okusov, restavracija sredi zelene Savinjske doline v Žalcu, na veliko srečo v poplavah ni utrpela nobene škode. In ker, kot so zapisali na Instagramu, so od njihovega dela odvisne tudi njihove družine, delajo s polno paro naprej.
Njihova kuhinja v vsakem detajlu skriva veliko premisleka, v vsaki kulinarični stvaritvi in izkušnji pa nepozabno dogodivščino. Čeprav se pri svojem ustvarjanju vrača h kulinaričnim osnovam, glede na sezono kombinira sestavine, ki jih večinoma poišče na sosednjih kmetijah ali pri bližnjih pridelovalcih, ter sledi načelom trajnosti, so okusi polni in pristni.
Vse leto privablja obiskovalce v objem baročnega parka tudi s tematskimi kulinaričnimi dogodki, med katerimi je tradicionalni dogodek Vegastično. Z njim je Galerija okusov pred leti želela pokazati, da tudi veganska hrana ponuja zelo širok nabor okusov. Letos pa bodo 24. avgusta, pred skokom v jesen, na dogodku Poletna noč kuhali skupaj z gostujočim chefom iz združenja JRE Slovenija.
Doma pa seveda lahko preizkusite katerega od brezmesnih receptov, ki jih je pripravil chef Marko Magajne.
GASPAČO IZ VIJOLIČASTE PAPRIKE IN LUBENICE, VEGANSKI OCVIRKI IN PESTO IZ MLADE ČEBULE
Potrebujemo (za štiri):
Za gaspačo:
Za veganske ocvirke:
Za pesto iz mlade čebule:
Dodatki:
Za gaspačo narežemo kruh na kocke in prelijemo s 30 g vrele vode, da se napoji. Lubenico, papriko, olupljeno šalotko, meto, oljčno olje, kis in led damo v multipraktik, začinimo s soljo in poprom ter zmeljemo (približno 2 do 3 minute) v gladko kremno juho. Hranimo v hladilniku.
Olje segrejemo na 190 stopinj Celzija. Na njem z obeh strani, do zlato rjave barve, ocvremo kruh. Položimo na papirnato brisačo in solimo.
Za pesto iz mlade čebule damo v multipraktik narezano mlado čebulo, peteršilj, meto, oljčno olje, pinjole, limonin sok in led. Nekajkrat premešamo, da dobimo gladek pesto. Po potrebi solimo.
Gaspačo nalijemo v skodelice oziroma posodice, nanj nadrobimo ocvrt kruh, dodamo pesto iz mlade čebule in okrasimo s svežo meto. Zraven postrežemo krompirjevo fokačo.
KUMARIČNA GRANITA, V MALINAH MARINIRANA KUMARA IN DROBLJENEC Z OVSENIMI KOSMIČI
Potrebujemo:
Za granito:
Za marinirane kumare:
Za drobljenec z ovsenimi kosmiči:
Dodatki:
V multipraktik damo kumare, sladkor, limonin sok. Zmeljemo v gladek pire in prelijemo v večji pekač. Za 3 ure postavimo v zamrzovalnik. Vsako uro granito z vilicami postrgamo in razbijemo večje kose. Nekajkrat ponovimo, dokler ni granita povsem enakomerno zamrznjena.
Kumare narežemo na manjše kocke in jih prelijemo s pirejem in kisom malin. Dobro premešamo.
Za drobljenec v večjo skledo stresemo moko, sladkor, ovsene kosmiče, sol in cimet (po okusu). Dodamo maslo in z rokami gnetemo, dokler ne nastane grudasta mešanica.
V ogreti pečici (180 stopinj Celzija) na papirju za peko pečemo 10 minut, dokler se drobljenec ne obarva zlato rjavo.
Najprej damo v kozarec ali na krožnik žlico drobljenca, nanj položimo marinirane kumare. Dodamo granito ter okrasimo z narezanimi malinami in koprcem.
OCVRTA POLENTA S KREMO BABAGANUŠ
Potrebujemo (za štiri):
Za ocvrto polento:
Za babaganuš:
V kozici zavremo soljeno vodo in med rednim mešanjem počasi dodajamo polento. Mešamo še 2 do 3 minute. Odstavimo z ognja, dodamo kokosovo maslo in še enkrat dobro premešamo.
Polento enakomerno razporedimo po pekaču (35 krat 11 cm), obloženem z živilsko folijo. Z zgornje strani pokrijemo z živilsko folijo. Polento pustimo, da se ohladi na sobni temperaturi, nato jo za uro do dve postavimo v hladilnik.
Ohlajeno polento narežemo na 12 rezin (približno 3 krat 11 cm). Vsako rezino povaljamo v koruznem zdrobu. Na srednje močan ogenj damo globoko kozico z rastlinskim oljem. Olje segrejemo do 180 stopinj Celzija in v njem ocvremo rezine polente, vsak kos približno 4 minute. Pazimo, da jih olje popolnoma prekrije. Občasno potresemo posodo, da se polenta ne zažge.
Jajčevce pečemo na odprtem ognju od 10 do 15 minut, da povsem počrnijo, njihova notranjost pa postane mehka. Pečene pokrijemo z živilsko folijo in pustimo stati od 5 do 10 minut, da se koža zmehča. Nato zažgan zunanji del olupimo, notranjost pa dobro sesekljamo.
Na srednje močan ogenj postavimo ponev ter vanjo stresemo sesekljane jajčevce in česen. Kuhamo 10 minut, nato zmes prestavimo v skledo. Primešamo tahini, oljčno olje, sol, poper in 2 žlici vode. Dobro premešamo, da dobimo gladko pomako.
Preberite še: Gužvara in sogan dolma - dva recepta balkanske kuhinje
Morda vas zanima tudi: Zato so breskve tako zdrave, a v tem primeru so lahko strupene
oddajte komentar