21.7.2023 ob 6:55 | Foto: Gettyimages | Avtor: M. FL.
Pravilna priprava hrane je ključen korak v zaščiti pred zastrupitvami, ki so poleti še pogostejše kot v drugih delih leta, saj se pri visokih temperaturah bakterije hitro namnožijo do kritičnih vrednosti. Ker jih ne vid ne okus ne zaznata, pa z jedmi zaidejo v telo ter tam povzročajo težave.
Tveganje za vse to se poviša z nekaterimi napakami pri pripravi hrane, s katerimi nehote ogrožamo zdravje. Tu je sedem takšnih, ki se jim je treba izogibati za vsako ceno.
Temperatura, ki bakterijam nudi najugodnejše pogoje za razmnoževanje, znaša od pet 5 do 60 stopinj Celzija.
Kadar živila tajamo v tem temperaturnem intervalu, se na njih hitro namnožijo mikrobi, ki zlasti ob neprimerni termični obdelavi lahko vodijo v težave z zdravjem.
To je odgovor na vprašanje, zakaj je meso najbolje tajati v hladilniku, seveda pa postopek traja dlje kot na sobni temperaturi.
Strokovnjaki za varno prehrano pranje perutnine, govedine, teletine, svinjine in drugega surovega mesa odsvetujejo.
Razlog: bakterije z njega se lahko prenesejo na korito, pult, deske za rezanje, pribor v kuhinji in druge površine, od koder zaidejo na živila, ki jih uživamo surova.
V surovem biskvitnem, krhkem ali drugem testu so praviloma jajca.
Surova jajca poleti nikoli niso dobra ideja, saj so v visokih temperaturah zelo dovzetna za okužbo s salmonelo.
Kritična je tudi moka, v kateri je lahko bakterija E-coli, ki prav tako povzroča različne okužbe in vnetja.
Včasih se ob pogledu na določeno živilo zdi, da je že pokvarjeno.
Ker videz in vonj nista dovolj zgovorna, namaz, sir, salamo ali prikuho še poskusimo, kar je lahko usodno za zdravje, kajti že zelo majhna količina neoporečnega živila lahko povzroči zastrupitev.
Hrana je varna za uživanje le, če je primerno termično obdelana. Dovolj visoke temperature so pogoj za uničenje morebitnih na njej prisotnih bakterij. Da bi se o tem prepričali, je dobro uporabljati termometer:
Perutnina je denimo pečena, ko njena temperatura doseže 75 stopinj Celzija, enako velja za svinjino, mleto meso je pečeno pri približno 70 stopinjah Celzija, ribe, ko se segrejejo na 65 stopinj Celzija.
Bakterije so povsod okoli nas, tudi na naših rokah.
Te je obvezno umiti pred začetkom kuhanja in večkrat med samim postopkom, sploh po rokovanju s surovim mesom ter obvezno po zaključku kuhanja.
Izpostavljanje medu previsokim temperaturam uniči v njem prisotne hranljive in zdravilne snovi
Rahlo segrevanje ne bo vplivalo na njegove sestavine, a se ne sme segreti na več kot na 40 stopinj Celzija, saj se sicer uničijo koristni encimi in vitamini v medu.
Za varno pripravo hrane je treba vedno upoštevati štiri osnovne korake:
Ohranjanje čistoče: tako rok, kot pripomočkov, krp, površin. Za rezanje mesa ne uporabljamo iste deske, kot za rezanje zelenjave, strogo ločujemo živila, ki jih je pred uživanjem treba termično obdelati od živil, ki jih lahko jemo surova.
Primerna temperatura: živila je treba kuhati, peči ali pražiti pri primerni temperaturi in jih vedno dovolj segreti.
Pravi čas hlajenja ali zamrzovanja: ostanke hrane je treba v hladilnik ali zamrzovalnik pospraviti najkasneje v dveh urah po pripravi.
Primerna temperatura hladilnika in zamrzovalnika: temperatura v hladilniku naj bi znašala 4, v zamrzovalniku minus 18 stopinj Celzija.
Povzeto po portalu Miss7
Preberite še: Triki profesionalnih kuharjev, ki vam bodo olajšali življenje
Morda vas zanima tudi: Čebula te barve vsebuje največ vitamina C
oddajte komentar